Rafalska: Proponujemy minimalne wynagrodzenie od 2018 r. na poziomie 2100 zł

Skierowaliśmy na Komitet Stały Rady Ministrów propozycję, która mówi o wynagrodzeniu minimalnym w 2018 r. na poziomie 2100 zł - powiedziała w piątek PAP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

(fot. Jerzy Dudek / FORUM)

"Byłby to 5 proc. wzrost minimalnego wynagrodzenia. Minimalne wynagrodzenie stanowiłoby 47,27 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a więc relacja tych wynagrodzeń trochę by się poprawiła w stosunku do tego, co jest w 2017 r. Teraz 2000 zł minimalnego wynagrodzenia stanowi 47,14 przeciętnego wynagrodzenia" - podkreśliła w rozmowie PAP szefowa MRPiPS.

Zwróciła uwagę, że wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia podniosłaby się także minimalna stawka godzinowa. "Nasza propozycja to jest w zaokrągleniu 13 zł 70 gr. To wzrost stawki godzinowej o 5 proc." - oświadczyła Rafalska.

Minister zaznaczyła jednak, że ostateczną decyzję ws. minimalnego wynagrodzenia podejmie Rada Ministrów. "To jest propozycja, która może ulec zmianie albo w jedną albo drugą stronę. To zależy od ostatecznej decyzji Rady Ministrów. W ubiegłym roku Rada Ministrów podniosła stawkę minimalnego wynagrodzenia w stosunku do tego, co zaproponował minister pracy" - przypomniała.

Zdaniem Rafalskiej wzrost minimalnego wynagrodzenia jest uzasadniony. "W takiej sytuacji na rynku pracy to jest dobra propozycja. Inna byłaby sytuacja, gdybyśmy mieli wysoką stopę bezrobocia, niski wzrost gospodarczy" - stwierdziła.

Jak zaznaczyła, nie sprawdziły się obawy, że wprowadzenie stawki godzinowej negatywnie wpłynie na rynek pracy. "Wróżono, że stanowi to zagrożenie dla pracodawców. Ale w żaden sposób to się nie sprawdziło" - oceniła minister.

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej.

Paweł Żebrowski (PAP)

pż/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~Dżejms

Super ale chrońcie przed dumpingiem. Jak można tylko wymagać i wcale nie chronić?
Każą podnosić wynagrodzenia a nie chronią przedsiębiorców. Jak nasze firmy mają konkurować z optymalizującymi się podatkowo firmami zagranicznymi? Albo jak konkurować z importem z krajów w których nikt żadnych norm odnośnie płacy, czasu zatrudnienia czy emisji czegoś-tam nie nakłada? To przecież oczywiste że mają mniejsze koszty i my musimy upaść.
Nasza zafajdana biurwa to patologia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~obserwator

Jaka emeryturę nie placi budzetowka składek niema konto puste skąd jak mamy się tak rozliczać że kto ile uzbiera

! Odpowiedz
7 3 ~silvio_gesell

Rafalską lubię, ale przez tysiące lat nie była potrzebna płaca minimalna, bo nie było opodatkowania pracy tylko opodatkowanie ziemi.

! Odpowiedz
7 4 ~plazowicz

Ameba ministrem.

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
13 5 ~sort

Pozadłużane szpitale najbardziej się ucieszą. A dostaną też niedługo zmienianie systemu + masowe odejścia pielęgniarek przez obniżenie wieku emerytalnego. Śmiało PiS-ie, wymyśl coś jeszcze żeby podgotować tę żabę.

! Odpowiedz
4 16 ~wiejski_gupek

Czytaj "podnosimy składki ZUS"

! Odpowiedz
2 0 ~Wózprzewóz

Musimy starzejemy się. Albo ryPka albo akwarium

! Odpowiedz
14 18 ~StanRS

Nie oszukujmy się. Większość polskich firemek jest źle zarządzana w porównaniu do firm z Francji, Szwecji, Szwajcarii. Taniego pracownika się nie szanuje.
Pracownik musi być drogi, żeby różne Janusze "byznesu" tak zaplanowali jego czas, żeby był jak najbardziej wydajny. To samo jest z maszynami w tych dziadowskich firemkach. Właściciele firemek w "tenkraju" wolą sobie kupić luksusowego SUV-a, a pracownicy w jego firemce są słabo opłacani i robią na przestarzałym i zdezelowanym sprzęcie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 9 ~Emeryt

A może Pani Rachwalska przypomni sobie o emerytach których wzbogacono dwukrotnie - raz 2 zł a raz ciut wyżej. Czy nie jest to dla rządu wstdliwa rekompensata dla biednych emerytów, którzy nie zawsze mogą wykupić lekarstwa? Rozdawnictwo albo ustalenie co maja wypłacać przedsiębiorcy nie jest żadnym osiagnieciem rządu i nie ma co sobie przypisywać sukcesu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl