Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT

Prezydent podpisał nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Nowe przepisy mają pomóc w zwalczaniu procederu wyłudzania z budżetu pieniędzy za naliczony VAT - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta.

Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT
Prezydent podpisał przepisy dotyczące wyłudzenia VAT (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Ustawa przewiduje zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

W informacji podkreślono, że zjawisko to przybrało poważny charakter ze względu na jego powszechność, skalę uszczupleń i zróżnicowane metody działania sprawców.

Krajowy program przeciwdziałania i zwalczania przestępczości zorganizowanej na lata 2012-2016 przygotowany przez Departament Analiz i Nadzoru MSWiA wskazał, iż proceder zorganizowanych wyłudzeń, liczonych w miliardach złotych, uzyskanych kosztem budżetu państwa może powodować zagrożenie dla stabilności finansów państwa; podatek VAT jest bowiem jednym z głównych źródeł zasilania budżetu.

"Uchwalenie niniejszej ustawy, uwidacznia nowe, surowsze podejście do kwestii karania sprawców przestępstw wprowadzanych ustawą, co wynika z przekonania ustawodawcy, iż dolegliwość dotychczas stosowanych kar nie przystawała w żadnym stopniu do rozmiarów spowodowanych szkód" - podkreśliła Kancelaria Prezydenta.

Nowela wprowadza do Kodeksu karnego nowe kategorie przestępstw: wystawianie fikcyjnych faktur VAT oraz ich podrabianie i przerabianie w celu użycia jako autentycznych.

W myśl ustawy, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 5 milionów złotych, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 10 milionów złotych, sprawcom grozić będzie, tak jak w przypadku najpoważniejszych zbrodni, kara pozbawienia wolności w najcięższych wypadkach nawet na 25 lat więzienia.

Dokument wprowadza możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających, a w razie zwrócenia korzyści majątkowej osiągniętej z przestępstwa - nawet odstąpienia od wymierzenia kary. Ma to m.in. na celu rozbicie mafijnych powiązań w grupach przestępczych - wskazuje uzasadnienie.

Ustawa wejdzie w życie 1 marca 2017 r. (PAP)

awy/ pad/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~noname

Popieram całą akcję, ale wychodzi na to że lepiej kogoś zlikwidować za kasę, niż wystawić lewą fakturę...
Tylko czyja glowe na10 baniek by u nas wycenili...

! Odpowiedz
0 2 ~Dżejms

Było ostrzeżenie z oponą? Było. Za odcięcie od takich frykasów i lekceważenie opony będzie brzoza albo jakieś Seicento - tym razem czterdziestotonowe ze żwirem. Bez jaj - o zbyt duże kwoty idzie.

! Odpowiedz
5 3 ~Marek

proszę nie podawać informacji, że pan Prezydent coś podpisał albowiem podpisuje wszystko . Informacją w wypadku Prezydenta RP będzie jeśli czegoś nie podpisze i będzie miał jakieś wątpliwości ..... jakiekolwiek, .przynajmniej jak student II.roku prawa...

! Odpowiedz
0 0 ~zez

Nie podpisuje nominacji niektórych sędziów. Wystarczy? :)

! Odpowiedz
1 9 ~Mic

Zaraz będzie wysyp luksusowych dóbr na allegro bo nagle okaże się że uczciwe zarabianie to ciężka praca i pomysł, a nie kozaczenie super autem zegarkami itp. Łatwe pieniądze się nie szanuje, a ten co ciężko zapracowal nie " kozaczy"

! Odpowiedz
23 5 ~adam

treagedia... MACIE SWOJ PIS!!! TERaz kazzdy bedzie siedzial

! Odpowiedz
9 11 ~trochetaktu

Prezydent Duda, nie Duda anonimowy dziennikarzyno...

! Odpowiedz
2 6 ~szlamowka

tak jest trochetaktu wlasnie to chcialem wpisac oslOM z bankiera PREZYDENT DUDA albo pan Prezydent A. Duda.Uczcie sie scierwa komusze!!!

! Odpowiedz
5 3 ~PrawdziwyPolak

Brak szacunku dla PADa jest bezpośrednią konsekwencją jego całkowitej bierności i podporządkowania pod zewnętrzny ośrodek decyzyjny w postaci prezesa Kaczyńskiego. Co z niego za prezydent skoro jego prezydentura ogranicza się do wiernopoddańczego słuchania rozkazów.
Jeszcze zaraz się dowiem, że SAP wielkim królem był bo wiernie słuchał carycy Katarzyny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 0 ~zez odpowiada ~PrawdziwyPolak

No ale z drugiej strony jaką ma mieć Duda niezależność skoro jest prezydentem tylko i wyłącznie dzięki namaszczeniu Prezesa? W końcu umówmy się - ilu słyszało o panu Dudzie zanim PiS wystawiło do do wyborów?

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl