Pracodawcy zrzeszeni w BCC zadowoleni z wyników kontroli PIP

Business Centre Club sprawdziło, jak pracodawcy radzą sobie z kontrolami PIP. Osiem na dziesięciu członków BCC jest zadowolonych z wyników kontroli. Jednak zarzucają Państwowej Inspekcji Pracy naruszenie niektórych przepisów dot. czasu audytu i niewystarczającej pomocy prawnej. 

(YAY Foto)

Połowa respondentów miała w ostatnim czasie kontrolę ze strony PIP. 82,8 proc. jest usatysfakcjonowanych wynikami audytu, a niemal wszyscy opowiedzieli się za tym, że aktualne uprawnienia inspektorów PIP są wystarczające. Źle został oceniony przez pracodawców na przykład czas, w których Państwowa Inspekcja Pracy miała przeprowadzić kontrolę. 

- Przedstawiciele biznesu zwracają jednak uwagę na problem kontroli przeprowadzanych z naruszeniem przepisów, np. trwających trzy miesiące w roku kalendarzowym, choć ustawa mówi o 24 dniach roboczych; zbyt teoretycznych uwag inspektorów, które nie uwzględniają tempa pracy, pragmatyki organizacji pracy czy zasad działania programów komputerowych - podają autorzy raportu BCC. 

Przedsiębiorcy zostali również poproszeni o wskazanie form działania, które byłyby pomocne w zakresie prewencji. Były to:

 • organizacja konkursów dla pracodawców promujących bezpieczne środowisko pracy,
 • publikacje książkowe lub na portalu elektronicznym z najnowszymi orzeczeniami z zakresu przepisów prawa,
 • konsultacje trudnych w interpretacji przepisów prawnych,
 • wsparcie przy rozwiązywaniu trudnych tematów szczególnie we współpracy z zagranicą, gdzie brakuje spójności przepisów,
 • indywidualny, dedykowany dla firmy opiekun-inspektor,
 • szkolenia dla kontrolujących urzędników,
 • profilaktyka miejsca pracy, stworzenie stałego programu nauki/promocji bezpieczeństwa począwszy od każdego rodzaju szkół ponadpodstawowych,
 • większa i lepsza dostępność informacji o działaniach prewencyjnych. 

W zakresie działalności prewencyjnej PIP przedsiębiorcy pozytywnie odnieśli się do akcji związanej z brakiem sankcji za pierwszą kontrolę. Nieco gorzej wypadła ocena prewencji w postaci porad prawnej - jedynie 18,6 proc. przyznało jej 5 punktów w skali 1-5. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl