Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Żydowska mądrość w biznesie. Jak odnieść prawdziwy sukces dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów

Cena: 34,90 zł

Słownik - Ubezpieczenia

Wpisz szukane słowo

Keptyw:


Ang. captive - towarzystwo zależne / wewnętrzne, powoływane do życia przez ...

zobacz pozostałe hasła...

2009-08-22 11:10 Źródło: Malwina Wrotniak - Bankier.pl

Malwina Wrotniak - Bankier.pl

Polisa od porwania przez piratów


Z każdym kolejnym porwaniem statku przez piratów pojawia się pytanie - czy można było ubezpieczyć się od podobnego ryzyka? Rozmawiamy z Marcinem Ługowskim z firmy ubezpieczeniowej Ergo Hestia.


Bankier.pl: Czy można ubezpieczyć ładunek przewożony na statku przed napaścią piratów?

Marcin Ługowski, Główny Specjalista ds. ubezpieczeń w Biurze Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych sTU Ergo Hestia SA: Naturalnie. Szczególnie popularne jest to w zagranicznych towarzystwach ubezpieczeniowych, ale również oferują to polscy ubezpieczyciela, m.in. Ergo Hestia. Takim ubezpieczeniem jest cargo, czyli ubezpieczenie ładunków w transporcie, na Instytutowych Klauzulach Ładunkowych "A". Chroni właściciela ładunku między innymi od zaboru lub zniszczenia mienia przez piratów, którzy napadli na statek w trakcie morskiej podróży.

Które akweny są najbardziej narażone na atak piratów?

Takich miejsc jest wiele. Wśród tych najbardziej niebezpiecznych są rejony Zatoki Adeńskiej, somalijskiego wybrzeża i wejścia do Morza Czerwonego, Zatoki Gwinejskiej, wybrzeża Nigerii czy delty rzeki Niger. Według doniesień, piratów widziano w okolicach Cieśniny Malakka, między Indonezją a Malezją, a także w rejonach Półwyspu Indyjskiego - szczególnie pomiędzy Indiami i Sri Lanką.

Wykupienie ubezpieczenia dla transportu w tych rejonach musi być pewnie dużo droższe?

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że cena takiego ubezpieczenia jest nieporównywalnie mniejsza względem wartości szkody wywołanej atakiem piratów. Dlatego warto pomyśleć o polisie. Tym bardziej, że w Ergo Hestii nie podnosimy stawek za ubezpieczanie transportów w rejonach zagrożonych działalnością piratów.

Na co konkretnie może liczyć ubezpieczony, którego ładunek padł ofiarą ataku piratów?

Na pełne pokrycie strat w ładunku związanych z ich działalnością.

Dziękuję za rozmowę.
Malwina Wrotniak
Bankier.pl



/ Bankier.pl




Nowość na polskim rynku butów klasycznych
Salon LODING w warszawskiej Galerii Mokotów
to pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej
salon z ekskluzywnym francuskim obuwiem i odzieżą
dla mężczyzn

Komentarze do artykułu
 Narzędzia Bankier.pl
  Towarzystwa ubezpieczeń życiowych
  Towarzystwa ubezpieczeń majątkowych
  Instytucje ubezpieczeniowe

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Tygodnik Firma
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: