Po długiej chorobie powrót do pracy nie taki pewny

Jeśli zwolnienie lekarskie pracownika trwa dłużej niż 30 dni, nie może on tak po prostu wrócić do pracy. Aby było to możliwe - musi przejść obowiązkowe badania kontrolne, które potwierdzą, że nadal może pracować na dotychczasowym stanowisku. O to, by pracownik takie badania przeszedł musi zadbać pracodawca. Do niego należy też określenie ich rodzaju, a także poinformowanie lekarza na jakim stanowisku osoba, która ma być przebadana jest zatrudniona oraz o tym jakie czynniki szkodliwe występują na zajmowanym stanowisku.

Jeśli to możliwe - na skierowaniu na badania trzeba umieścić informację z aktualnych pomiarów natężenia czynników szkodliwych, niezależnie od tego czy jest to promieniowanie, zapylenie czy inne. Pracodawca, który zaniedba obowiązku skierowania pracownika na badania i dopuści go do pracy po dłuższym niż 30-dniowe zwolnieniu bez zaświadczenia potwierdzającego jego zdolność do pracy musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami. Jeśli podjęcie pracy osobie wracającej po chorobie zaszkodzi - cała odpowiedzialność, łącznie z koniecznością wypłacenia odszkodowania spada na pracodawcę.

Pracownik kierowany na badania nie musi się obawiać, że na tym straci. Za czas wykonywania badań pracodawca powinien wypłacić pracownikowi dokładnie takie wynagrodzenie, jakie otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował. Gdyby badania musiały zostać wykonane w innej miejscowości np. dlatego, że na miejscu nie ma odpowiedniej przychodni, pracownikowi przysługuje zwrot kosztów podróży. Trzeba pamiętać, że badania dopuszczające do pracy są obowiązkowe. Jeśli pracownik odmawia poddania się im - pracodawca może go ukarać nawet dyscyplinarnie zwolnić z pracy.

Gazeta Poznańska
MON
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~gostek

Przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym , który przyznano mi na okres 5 miesięcy po uprzednim półrocznym zasiłku chorobowym . Po wykorzystaniu trzech z pięciu tych miesięcy czuję się na tyle dobrze , że chcę powrócic do pracy. Zadzwwoniłem do ZUS-u , gdzie powiedziano mi, że wystarczy iż złożę w zakładzie pracy oświadczenie o gotowości do ponownego podjęcia czynności służbowych co uuczyniłem i załączyłem do tego zaświadczenie od lekarza prowadzącego. Oczekiwałem, że zakład skieruje mnie na badania do lekarza medycyny pracy, ale Dyrektor nie wie jak postąpić twierdząc, że skoro mam zasiłek rehabilitacyjny przyznany na 5 miesięcy, to żeby go skrucić powinienem mieć decyzję z ZUS-u i nie zezwala sekretarce na wystawienie mi skierowania. Zadzwoniłem jeszcze rraz do ZUS-u i stwierdzono, że nikt mi nie może zabronić na wcześniejszy powrót do pracy, chyba, że lekarz medycyny pracy mi na to nie zezwoli. Jak mam się teraz zachować, został mi jeszcze tydzień do momentu gdy zakład będzie miał prawo mnie zwolnić bez wypowiedzenia ze względu na długą chorobę. Czy złożeenie oświadczenia spowodowało, że zakład musi traktować datę złożenia oświadczenia jako równoznaczną z niemożliwością zwolnienia mnie bez wypowiedzenia ?

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl