Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2013-11-10 06:02 Źródło: Łukasz Piechowiak - Bankier.pl

Łukasz Piechowiak - Bankier.pl

Po co biedni płacą podatek dochodowy?


Czy biedni powinni płacić podatki? Jaki jest sens w pobieraniu daniny publicznej od osób, które osiągają tak niski dochód, że państwo i tak zmuszone jest wypłacać im różnego typu świadczenia socjalne? Ile kosztuje taka obsługa i dlaczego kwota wolna od podatku w Polsce nie zmieniła się od 2008 roku?

Miska zupy dla bezdomnego
Źródło: Thinkstock

Podatek dochodowy w Polsce płaci 23 mln obywateli. Z tego pobiera się go nie tylko od pracowników zatrudnionych na umowach o pracę czy umowach cywilno-prawnych, ale także od emerytów i rencistów. Łączna kwota podatku dochodowego zebranego przez urzędu skarbowe wynosi ok. 50 mld zł. Z kolei dochód opodatkowany obywateli wyniósł ponad 600 mld zł.

Dochód roczny 98% obywateli nie przekracza II progu podatkowego, który wynosi 85 tys. 528 zł. Wyższe dochody osiągnęło nieco ponad 400 tys. podatników. Wpłacili oni do budżetu łącznie 10 mld zł, czyli 20% łącznego podatku dochodowego. Przyjęto, że bogaci płacą więcej - nawet Einstein nie rozumiał idei progresywnego podatku, który jest jak karanie kogoś za to, że osiągnął sukces finansowy.

Po co biedni płacą podatki?

Jednak równie trudne do zrozumienia jest obciążanie biednych podatkiem, tylko po to, by zaraz wypłacić im go w postaci różnego typu świadczeń socjalnych. Przeciętny dochód rozporządzalny na osobę wynosi 1,3 tys. zł na osobę. Przeciętna pensja to 2,6 tys. zł netto. Jednak aż 800 tys. ludzi w Polsce zarabia równowartość płacy minimalnej, czyli ok. 1,2 tys. zł netto. Po opłaceniu podstawowych rachunków, zostaje im tylko na jedzenie. Nie ma mowy o odłożeniu na mieszkanie, samochód lub wakacje za granicą.

Wiele z tych osób korzysta z różnego typu świadczeń socjalnych, np. pobiera zasiłek rodzinny. Prawdopodobnie nie musieliby tego robić, gdyby państwo nie pobierało od ich wynagrodzeń, m.in. podatku dochodowego. Oszczędności dotyczyłyby nie tylko kwoty transferów, ale także obsługi i zatrudnienia tysięcy pracowników, których jedynym zadaniem jest redystrybucja środków pochodzących właśnie z podatku. Szacuje się, że koszty poboru tej daniny to 2 mld zł rocznie.


»Emerytura w Polsce? Ubóstwo, bieda, kłopoty ze zdrowiem

Podatek dochodowy powinni płacić tylko ci, których na to stać. W każdym innym wypadku jest to ograniczenie możliwości ich rozwoju, np. ludzie nie są wstanie odłożyć pieniędzy na inwestycje, które w przyszłości pomogłyby im znaleźć lepsze źródło dochodu.

Państwo nie dostrzega problemu

Kwintesencją jest zamrożenie kwoty wolnej od podatku, która od 2008 roku wynosi 3091 zł. Rok wcześniej, trudno wyjaśnić dlaczego i po co, podniesiono ją równo o 2 zł. Słowem, w zasadzie od 6 lat nie uległa ona zmianie. W tym czasie pensje wzrosły o ok. 16%. Jednak realne dochody nie uległy znacznej poprawie, gdyż większość podwyżek pochłonęła inflacja. Niemniej kwota wolna od podatku pozostała bez zmian.

 Czy opłaca się pracować za 1600 zł» Czy opłaca się pracować za 1600 zł?

W Niemczech wynosi ona ponad 8,3 tys. euro, czyli 34 tysiące złotych. W Polsce jest to całkiem niezły dochód, od którego fiskus pobrałby ponad 2,1 tys. zł należnego podatku dochodowego. W Niemczech byłby zwrot.

Nasz zachodni sąsiad wychodzi z słusznego założenia, że podatków nie powinni płacić ludzie, których zarobki są niskie, bo bez sensu jest pobieranie od nich danin publicznych tylko po to, by je zwrócić w formie państwowych transferów. U nas sprawa wygląda zupełnie inaczej. Celem polskiego systemu podatkowego nie jest polepszenie losu biednych i ciężko pracujących ludzi, tylko zapewnienie administracji państwowej zajęcia. Inaczej po prostu nie można tego wytłumaczyć.

Łukasz Piechowiak
Główny ekonomista Bankier.plKomentarzy 59


Zobacz też:
» CBOS: najmniejsze od 10 lat poczucie zagrożenia biedą
» PiS chce, żeby NIK sprawdził celowość wydania pieniędzy na portal Emp@tia
» Ministerstwo wydało 49 mln na portal dla bezdomnych
» więcej
RSS Google Wykop

Gotówka na Twoim koncie
nawet w 20 minut!

Komentarze do artykułu
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~satyryk   2013-12-24 06:36
Pytanie retoryczne.Bez podatków zaden Tyranozarzus nie miałby wojska ,policji i komorników dla utrzymania sie przy nielegalne zdobytej władzy dziedzicznej.
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~bubh   2013-11-19 19:16
Biedni płacą ale symbolicznie. np 200 zł. Gość, który tyrał, uczył się, podejmował ryzyko płaci miesięcznie 2, 3 , 5 tys a i więcej na miesiąc. Biedni płacą choćby symbolicznie po to by wiedzieli , że (..)
Bo polski system podatkowy jest postawiony na glowie. Autor: ~ Teresa Jakubowska   2013-11-19 13:10
Od dawna twierdzę, że polski system podatkowy jest postawiony na glowie. Niskie place nie tylko nie powinny byc obciążone podatkiem dochodowym ale i parapodatkami czyli ZUS-em. Podatki takze, jak w (..)
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~Caesar   2013-11-15 13:56
Po co biedny płaci podatki i dlaczego "państwo" nie zweryfikowało progów ? Biedny płaci podatki po to aby pozostawał pod kontrolą totalitarnego państwa. Dodatkowe etaty w administracji to t (..)
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~misiu   2013-11-15 09:50
Łączna kwota podatku dochodowego zebranego przez urzędu skarbowe wynosi ok. 50 mld zł-i prawie tyle trzeba oddać na obsługę długu zrobionego przez "fachowców"
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~Józek DE   2013-11-15 09:39
To co jest napisane na temat kwoty wolnej od podatku w Niemczech to prawda. Wystarczy popracować trochę i na pewno nie przekroczymy tej kwoty, a to nam pozwala później na odzyskanie zwrotu podatku jak (..)
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~ewgf   2013-11-15 08:54
'Celem polskiego systemu podatkowego nie jest polepszenie losu biednych i ciężko pracujących ludzi, tylko zapewnienie administracji państwowej zajęcia' - właśnie po to i jeszcze do tworzenia n (..)
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~lolek   2013-11-14 20:40
po to, aby byli jeszcze bardziej biedni, państwo polskie praktycznie odchodzi od świadczeń socjalnych i transferów na rzecz takich Obywateli, biedni Obywatele ogołoceni podatkiem nie mogą na nic ze st (..)
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~Polak myślący   2013-11-14 20:08
w bandyckim systemie , nieudolnie zarzadzanego Państwa, przez nieudaczników i dyletantów , pobiera sie podatek od najbiedniejszych, a redystrybucja kosztuje dużo wiecej niż z wolnienia z podatku , ale (..)
Po co biedni płacą podatek dochodowy? Autor: ~noico   2013-11-14 19:50
Wiadomo, co będzie, bo tak jest we Francji. Pracodawca płaci tam ZUS. Podatki każdy płaci sam.