Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2010-07-01 15:00 Źródło: Katarzyna Waś-Smarczewska - Bankier.pl

Katarzyna Waś-Smarczewska - Bankier.pl

Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie


Od dziś ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. Kierujący, który pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, wskutek którego inne osoby poniosą śmierć bądź doznają ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, straci prawo jazdy na zawsze. 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego.

Podobnie dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdu bezterminowo straci ten kierowca, który spowoduje wypadek i ucieknie z miejsca zdarzenia.

Dotąd sędziowie mogli orzekać o dożywotnim odebraniu prawa jazdy, od lipca będą to musieli robić to obowiązkowo w powyższych przypadkach. Odstąpić od takiej kary będą mogli jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach.

Ostrzejsze kary dla pijanych recydywistów

Zaostrzono także kary dla pijanych recydywistów: gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu i złamał czasowy zakaz prowadzenia pojazdu, może zostać ukarany kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Do tej pory przewidywano w takiej sytuacji przewidywały karę grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do lat dwóch.

Postanie fundusz pomocowy dla pokrzywdzonych

Nowelizacja niesie też ze sobą utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, który ma finansować pomoc dla pokrzywdzonych w wypadkach oraz ich rodzin, a także dla odbywających karę pozbawienia wolności, zwalnianych z zakładów penitencjarnych oraz ich rodzin. Zasilany będzie z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, potrąceń w wysokości 20 proc. wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych, wykonania kar dyscyplinarnych, spadków, zapisów i darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł.

Komentuje Małgorzata Leśniak, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna:

Niewątpliwie sposób karania za przestępstwa objęte zmianą jest surowy, a nawet coraz bardziej bezwzględny – jeden z najsurowszych w Europie. Jak widać receptą polskiego ustawodawcy na zbyt wysoką statystykę wypadków z udziałem pijanych kierowców jest zaostrzenie prawa. Pytanie tylko, czy to powstrzyma kierowców od bagatelizowania „jednego piwa” czy przysłowiowego kaca. Statystyka pokazuje, że zaostrzanie kar nie do końca odstrasza od łamania prawa. Dopóki nie zmieni się kultura społeczeństwa, problem prawdopodobnie będzie istniał. Jak pokazuje sądowe doświadczenie, niemały procent przestępców to ci, którzy pomimo zakazu prowadzenia pojazdów, jeżdżą. Być może dolegliwość kar powinna iść w inną stronę, uderzać w przestępców na innym polu, finansowym czy materialnym. Problem niewątpliwie tkwi też w samym kierowcy - jeśli nie zmieni się jego nastawienie do zasad uczestnictwa w ruchu, niewiele się zmieni w statystykach wypadkowych. Może warto byłoby zastanowić się nad sposobem, w jaki można by wpłynąć na zmianę podejścia kierowców do zasad rządzących ruchem drogowym. Karanie, i to bardzo surowe, nie zawsze jest cudownym lekiem na całe zło.

Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Lokata 4,5% bez otwierania konta!

Komentarze do artykułu
Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~jednozyciejedno@wp.p   2012-10-10 16:06
PIJANY KIEROWCA+BRAWURA=TERROR DROGOWY+OFIARY info-www.terrordrogowy.pl
Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~TakiJak Ty   2010-07-03 11:18
I to się nazywa przyzwoleniem na mordowanie ludzi na drogach. Ludzie opamiętajcie się.
Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~Kot   2010-07-01 20:44
NARESZCIE !!!!! Tylko drastyczne kary za jazde po "jednym piwku"moga powstrzymac mordercow za kierownica przed zabijaniem. W Polsce jest nadal zbyt wielu ludzi ktorzy NIGDY na jedym piwku lu (..)
Re: Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~jerry   2010-07-01 15:51
BYDŁO - to wsiada po alkoholu za kierownicę .......
Re: Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~henryx   2010-07-01 15:40
Panowie, jak Wam się nie podoba, to możecie już nawet w tej chwili wyjechać z Polski. Nikt Wam nie broni. Narzekać to każdy potrafi, to nie jest wyjście. Jak stracicie matkę, żonę albo dziecko w wypad (..)
Re: Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~gero   2010-07-01 14:44
Amen masz 200% racji ja już nie identyfikuję się z tym państwem cieszy mnie jak ta bananowa republika kona w tej chwili zobaczymy za chwilę jak to zawodowi oszuści(politycy) będą skamleć o zrozumienie (..)
Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~MASON   2010-07-01 14:02
Bandycki jest kraj w którym ludzi traktuje się jak bydło. Oby jak najwięcej osób nie identyfikowało się z tym prawem, polskim wymiarem sprawiedliwości i Polską. Życzę wszystkim, by opuścili tą republi (..)
Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~ziutek   2010-07-01 13:04
za komuny stan nietrzezwy byl od 0.5 promila a ponizej od 0,2 do 0,5 stan wskazujacy na uzycie alkoholu wysokosc kary zalezala od tego jaki stan stwierdzono ,od 0,0 do 0,2 nie karano i unikano glupo (..)
Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~zdzich   2010-07-01 12:37
"Stan nietrzeźwy"? A co to takiego?
Re: Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie Autor: ~Nie dla Bronka   2010-07-01 11:12
Projekt zmiany przepisów ma nawet poseł PO dotyczacy własnie rowerzystów by osoba która dla przykładu jedzie sciezka rowerowa po 1 piwnie nietraciła prawka czy niezostała za to wsadzona dowiezienia cz (..)