Pieniądze za etaty czyli kontrowersyjny program dobrowolnych odejść w energetyce

Co siódmy pracownik elektrowni i kopalni Turów otrzyma lukratywną propozycję. Jeśli sam odejdzie z pracy, to na otarcie łez może dostać ponad 100 tysięcy złotych.

Dziś zakończą się dwudniowe negocjacje związkowców z kierownictwem holdingu BOT Górnictwo i Energetyka. Chodzi o program dobrowolnych odejść. Z naszych szacunków wynika, że adresatem oferty będzie co siódmy pracownik. To oznacza, że ok. 200 pracowników elektrowni oraz 600-700 – kopalni może liczyć na sowitą odprawę (maksymalnie nawet 140 tys. zł brutto). To ci, którym do emerytury pozostało od 3 do 5 lat. Holdingowi taniej będzie ich zwolnić, niż nadal zatrudniać.

– To błąd. Chcą dać ludziom rybę zamiast wędki – twierdzi łódzka senator Zdzisława Janowska. – Zamiast na odprawy, pieniądze powinno przeznaczyć się na przekwalifikowanie odchodzących. – Program dobrowolnych zwolnień to nie eksperyment. Jest jednym z wielokrotnie stosowanych, cywilizowanych sposobów ograniczenia zatrudnienia – mówi Jerzy Łaskawiec, wiceprezes BOT, kierujący do niedawna Elektrownią Turów. – Holding przygotowuje też program przekwalifikowań.

Związkowcy przystąpili do rozmów, ale chcą wytargować jak najwięcej. Szef Solidarności w Elektrowni Turów, Lucjan Krysmalski, stwierdził, że po restrukturyzacji przeprowadzonej w 2000 roku program może w jego firmie dotyczyć kilkudziesięciu osób. – Domagamy się podpisania umowy społecznej przez zarząd holdingu. Oczekujemy gwarancji współpracy zarządu BOT ze związkami przy podejmowaniu strategicznych decyzji – mówi Lucjan Krysmalski.
Jako jeden z warunków wymienia zamianę akcji elektrowni, które trafiły w ręce pracowników, na akcje BOT. Ministerstwo Skarbu planuje, że te ostatnie będą w przyszłości notowane na giełdzie.

Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Janusz Grzeszczuk
Źródło:
Teraz konto w mBanku za 0 zł i z oprocentowaniem 4%. Załóż online!
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr -0,6% X 2014
PKB rdr 3,3% III kw. 2014
Stopa bezrobocia 11,3% X 2014
Przeciętne wynagrodzenie 3 980,92 zł X 2014
Produkcja przemysłowa rdr 4,2% IX 2014

Znajdź profil

Księgarnia Bankier.pl

Żydowska mądrość w biznesie. Jak odnieść prawdziwy sukces dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów Żydowska mądrość w biznesie. Jak odnieść prawdziwy sukces dzięki lekcjom z Tory i innych starożytnych tekstów Levi Brackman, Sam Jaffe Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku