Pensja w złocie sposobem na wyższe zarobki?

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że Londyn zakazał wypłacania wynagrodzenia w złocie. Taka praktyka umożliwiała odprowadzanie niższych podatków do kasy państwa i w związku z tym wiązała się z wyższą pensją netto. Zapytaliśmy ekspertów, czy takie rozwiązanie jest możliwe w Polsce.

(ingimage)

Specjaliści nie pozostawiają złudzeń - co prawda wypłata części wynagrodzenia w "królewskim metalu" jest w niektórych wypadkach możliwa, ale nie da się w ten sposób uniknąć zapłacenia podatku dochodowego czy składek na ubezpieczenie społeczne.

– Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, dopuszczalna jest wypłata wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna. Należy jednak zwrócić przy tym uwagę na przepisy kodeksu pracy, które stanowią, że częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy – mówi Michał Rodak, senior konsultant w Grant Thornton Polska. – Można zatem stwierdzić, że nie jest zakazane, aby pracownik otrzymywał wynagrodzenie w innej formie niż pieniężna np. w złocie bądź innym aktywie, jednak należy pamiętać, że może to dotyczyć jedynie części wynagrodzenia oraz niezbędne jest, aby przewidywały to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy – tłumaczy ekspert.

Na podobnym stanowisku stoją eksperci EY. – Polskie prawo cywilne przewiduje możliwość wykonania zobowiązania pieniężnego w formie innej niż zapłata pieniężna m.in. poprzez możliwość spełnienia świadczenia w naturze (zatem również w postaci wynagrodzenia w formie złotych sztabek, bulionu itp.) – mówi Eliza Skotnicka, starszy manager w zespole People Advisory Services. Dzięki takim zapisom górnicy otrzymują deputat węglowy.

Ile podatków i składek od pensji w złocie?

Wypłacenie części wynagrodzenia w złocie nie wpłynęłoby jednak na zmniejszenie opodatkowania i oskładkowania pensji. – Przychód uzyskany z tytułu świadczenia w formie złota podlegałby opodatkowaniu na tych samych zasadach, jak standardowe wynagrodzenie pieniężne wynikające ze stosunku pracy, umowy zlecenia czy dzieło itp. – wyjaśnia Joanna Charchuła-Pietrzyk, starszy konsultant, doradca podatkowy w zespole People Advisory Services. – Składki również byłyby takie same jak w przypadku wynagrodzenia wypłacanego w pełni w formie pieniężnej, ponieważ zgodnie z przepisami o składkach na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, podstawę naliczania składek stanowi przychód z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy – dodaje Rodak.

Aby policzyć wysokość podatku dochodowego i składek, można skorzystać np. z kalkulatora wynagrodzeń Bankier.pl. Jak ustalić wysokość zobowiązania wobec państwa za wynagrodzenie w złocie?

- Wartość pieniężną takiego świadczenia w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. Od wartości świadczenia w złocie należałoby pobrać zaliczkę na PIT. W przypadku braku możliwości poboru zaliczki, pracownik jest zobowiązany wpłacić właściwą kwotę pieniężną pracodawcy – mówi Skotnicka.

Część wynagrodzenia wolna od składek?

Doradcy podatkowi wskazują jednak pewną furtkę, którą teoretycznie można by wykorzystać, ale odradzają takie rozwiązanie. – Istnieją co prawda pewne możliwości efektywnego ustrukturyzowania świadczenia, które pozwoliłyby na skorzystanie ze zwolnienia świadczenia z obowiązku zapłaty składek na ZUS, jednak wiązałoby się to z koniecznością spełnienia dodatkowych warunków. Aby możliwe było skorzystanie z tej preferencji, prawo do nabywania złotych sztabek/bulionu musiałoby zostać zapisane w obowiązującym u danego pracodawcy układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania lub przepisach o wynagradzaniu. Pracownicy musieliby również ponosić częściową odpłatność za złoto – mówi Charchuła-Pietrzyk.

– Możliwe natomiast są inne sposoby motywowania czy wynagradzania pracowników, które nadal są preferowane podatkowo przez ustawodawcę. Jedną z nich jest przyznawanie pracownikom akcji spółki. Dochód taki, o ile spełnione są pewne warunki, opodatkowany jest dopiero w momencie sprzedaży akcji, 19% stawką podatkową - podsumowuje ekspertka.

Według danych OECD klin podatkowy (czyli różnica między kosztem przedsiębiorcy a płacą netto pracownika) wynosi w Polsce 35,78 proc.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 antonicaracal

W Polsce takiej możliwości nigdy, przenigdy nie będzie !
Chyba,że dla posłów i dla tych ekspertów od drukowania kasy !

! Odpowiedz
1 8 open_mind

Finansowy puls świata obecnie bije w przedziale 1225 – 1295 Dolarów za uncję, jeśli wychyli się poza ten przedział – to spoglądaj na swoje pieniądze z niepokojem i wiedz że banksterzy utracili kontrolę nad systemem monetarnym świata a nadchodzi „Czas Republiki Weimarskiej-Bis Mega”.

! Odpowiedz
11 7 t1000

Ja bym wolał zapłatę otrzymywać w bitcoinie.
2010 - 1BTC=0,003PLN
2017 - 1BTC=15420PLN

! Odpowiedz
0 6 hfjdj

Przecież mogłeś wziąć wypłate w pln i kupić sobie btc w 2010. Mądralo.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl