Od nowego roku nie będzie już znaczków skarbowych

W Urzędach Skarbowych zaczyna brakować znaczków skarbowych. Związane jest to z nową ustawą dotyczącą opłat skarbowych, która wchodzi w życie od stycznia 2007 roku. W myśl przepisów, od przyszłego roku znaczki skarbowe znikną. Jednak dopóki ustawa nie jest oficjalnie ogłoszona, klienci skarbówki nie znajdą takich informacji w swoich Urzędach.

- Zdajemy sobie sprawę, że stwarza to problem. Ale nie możemy wieszać oficjalnych komunikatów, zanim ustawa nie wejdzie w życie - mówi Jarosław Szczepański, rzecznik prasowy Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Co zmieni się wraz z nowymi przepisami? Od przyszłego roku opłaty skarbowe będą dokonywane gotówkowo lub przez polecenie zapłaty. Jako, że do wejścia zmian, czasu pozostało niewiele, w większości miast nie można już kupić znaczków o niektórych nominałach.

- Wszystkie znaczki dostarczał nam Narodowy Bank Polski. Pozbywamy się tego, co zostało i więcej znaczków drukowanych już nie będzie, stąd braki - dodaje Szczepański.

Najbardziej zmiany odczuwają podatnicy, którzy są zdezorientowani i często po znaczki skarbowe wybierają się do sąsiednich miast.

- Teraz zamiast znaczków, trzeba dokonać opłaty w kasie np. Urzędu Miasta. Tam wydadzą nam kwit, z którym wracamy do Urzędu Skarbowego. Jest to forma zastępcza znaczków. Niedogodność zniknie w raz z nowym rokiem - mówi Henryk St%FCrtz, naczelnik Urzędu Skarbowego w Chorzowie.

Niewielu urzędników potrafi dziś odpowiedzieć, gdzie od 2007 roku będziemy dokonywać opłat skarbowych. Czy będzie to nadal Urząd Miasta lub Gminy czy Urząd Skarbowy? Jednego są pewni - pozbycie się znaczków będzie ułatwieniem dla podatników i utrudnieniem dla urzędników, którzy będą musieli wypisać dodatkowe formularze o dokonaniu wpłaty.

Na razie pozostaje nam życzyć sobie, aby opłaty były dokonywane tylko w Urzędach Skarbowych. Inaczej większość z nas czeka bieganina od urzędu do urzędu, a tego chyba każdy chce uniknąć.

Dziennik Zachodni
Angelika Niaka
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl