Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2007-03-12 15:15 Źródło: Bankier.pl

Bankier.pl

Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny


Podatek katastralny miał być wprowadzony w tym roku. Niestety dalej płacimy podatek od nieruchomości od powierzchni zamiast wartości nieruchomości. Kiedy to się zmieni? Jak twierdzą specjaliści - na pewno nie za kadencji tego parlamentu – czytamy w Rzeczpospolitej.


„Ciągle nie ma nawet rejestru cen i wartości nieruchomości. Na pytanie, kiedy podatek katastralny zostanie wprowadzony, przedstawiciele Ministerstwa Finansów nie potrafią dziś dać jednoznacznej odpowiedzi. Podatek od nieruchomości w naszym kraju nadal jest liczony od metra kwadratowego gruntu czy budynku. Tymczasem właściciele nieruchomości w krajach starej UE płacą podatek katastralny, wymierzany od wartości gruntu czy budynków i dochodów podatnika” – pisze Rzeczpospolita.

„Po wprowadzeniu katastru potrzeba ok. trzech lat na dokonanie powszechnej wyceny nieruchomości. W jaki sposób będzie się ona odbywać? Najpierw zostaną wybrane nieruchomości wzorcowe, czyli reprezentatywne na terenie danej gminy. Dopiero w odniesieniu do nich będą wyceniane budynki, mieszkania, lokale i grunty. Zdaniem rzeczoznawców dokonanie wycen będzie skomplikowanym przedsięwzięciem i zanim do niego dojdzie, warto uporządkować inne kwestie - np. użytkowanie wieczyste” – informuje Rzeczpospolita.

Podatek katastralny ma opierać się na „Janosikowej” zasadzie: zabrać bogatym, a oddać biednym. Zapłata od wartości może okazać się sprawiedliwa w przypadku nieruchomości komercyjnych. Jednak czy sprawdzi się w przypadku mieszkań? Okaże się w praniu.

Więcej w dzisiejszym wydaniu Rzeczpospolitej, w artykule Doroty Kaczyńskiej, pt. „Data wprowadzenia podatku katastralnego ciągle nieznana”.

D. B.


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~gryf   2007-03-26 02:03
Tylko czekać na ten podatek -> popyt na rynku nieruchomości osłabnie momentalnie -> za tym pójdzie spadek cen -> bankructwa firm, które powstały podczas boomu mieszkaniowego... Spadnie liczba (..)
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~Tot   2007-03-25 23:22
Dnia 2007-03-25 o godz. 20:21 ~nie_nerwowy napisał(a): > Kwota jaką > zapałci właściciel będzie na pewno wyższa niż > dotychczasowa, :-) a czy sprawidliwe jest to ze wiekszosc ludzi mieszkaj (..)
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~nie_nerwowy   2007-03-25 20:21
Podatek katastralny jest jak na razie najsprawiedliwzym podatkiem od nieruchomości. Odrebną kwestią jest wysokość podatku czyli stawka procentowa od wartości nier.Kwota jaką zapałci właściciel będzie (..)
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~inv   2007-03-25 16:20
Mylisz się jeśli chodzi o stany tam nie jest sztuką mieć ,ale utrzymać nieruchomość podział na biedne i bogate dzielnice nie wziął się znikąd. wszyscy dostaniecie po dupie ale nieprędko jest do katst (..)
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~Tot   2007-03-25 15:51
W grecji jest chyba 2% :-) dla porownania w stanach 0,1% ;-)
Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~ciekawy   2007-03-25 13:53
czy to prawda że średni w UE podatek katastralny to 1%??? Jeśli tak to na pewno u nas będzie on najwyższy z możliwych tak jak VAT !!!!! To będzie kolejna hossa tym razem na rynku windykacji - nic ty (..)
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~Tot   2007-03-24 23:35
1. Taki podatek jest zamachem na wlasnosc jak ktos juz wczesniej stwierdzil 2. Kazda zmiana w systemie podatkowym powoduje wzrost obciazen podatkowych :-) Nie liczylbym ze ktokolwiek zaplaci mniej :-) (..)
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~mir1   2007-03-24 23:21
Ludzie nie bądzcie naiwni,że u Nas zrezygnują z katastry jeśli cała unia płaci.Jeśli nie zapłacicie jest wpis na hipotekę i zapłacą dzieci i wnuki, a podatek wejdzie i jest ekonomicznie uzasadnione, ż (..)
Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: ~tommy   2007-03-24 21:15
jest to podatek, który być może powinien zostać wprowadzony, ale z normalnymi ( to znaczy nie drenującymi zbytnio budżetów osób prywatnych i firm) stawkami. Nie może być tak, że właściciel domu zapłac (..)
Re: Obiecanki cacanki, czyli kiedy będzie podatek katastralny Autor: bogus   2007-03-23 10:33
problem jest właśnie z wartością, katastralny ustabilizowałby hurraoptymizm rynkowy w nieruchomościach i może w końcu pojawiłby się normalny rynek wtórny i bardziej racjonalne ekonomicznie gospodarowa (..)