Nowy tomograf szybciej wykryje raka

"Rzeczpospolita" pisze o skonstruowanym przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej tomografie, który może zrewolucjonizować diagnostykę nowotworów piersi kobiet.

Nowa aparatura ma dawać dokładniejsze wyniki. Naukowcy mówią w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że ich urządzenie może zaoferować dwukrotnie większą dokładność niż klasyczne USG. Liczą, że pozwoli to radykalnie zwiększyć prawdopodbnieństwo wykrycia raka.

Takiego urządzenia nikt na świecie jeszcze nie produkuje. Do badania wykorzystuje ono bezpieczne ultradźwięki. Kobieta kładzie się na brzuchu, zanurza pierś w wodzie, a resztę wykonuje ultradźwiękowy tomograf transmisyjny. Komputer na podstawie wyników generuje obraz przestrzenny, dokładnie tak jak w przypadku tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego.

Aparatura testowana na Politechnice Wrocławskiej to egzemplarz laboratoryjny. Jak pisze "Rzeczpospolita", aby wdrożyć jego produkcję i zamienić w sprzęt dostępny w placówkach medycznych, potrzebne są ogromne pieniądze. A tych - jak na razie - uczelnia nie ma.

Rz/kal/krzycz
Źródło: IAR
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr -0,6% XI 2014
PKB rdr 3,3% III kw. 2014
Stopa bezrobocia 11,3% X 2014
Przeciętne wynagrodzenie 4 004,8 zł XI 2014
Produkcja przemysłowa rdr 0,3% XI 2014

Znajdź profil

Księgarnia Bankier.pl

Psychologia szefa 2. Coaching narzędziowy Psychologia szefa 2. Coaching narzędziowy Cena: 59 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku