Nowy tomograf szybciej wykryje raka

"Rzeczpospolita" pisze o skonstruowanym przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej tomografie, który może zrewolucjonizować diagnostykę nowotworów piersi kobiet.

Nowa aparatura ma dawać dokładniejsze wyniki. Naukowcy mówią w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że ich urządzenie może zaoferować dwukrotnie większą dokładność niż klasyczne USG. Liczą, że pozwoli to radykalnie zwiększyć prawdopodbnieństwo wykrycia raka.

Takiego urządzenia nikt na świecie jeszcze nie produkuje. Do badania wykorzystuje ono bezpieczne ultradźwięki. Kobieta kładzie się na brzuchu, zanurza pierś w wodzie, a resztę wykonuje ultradźwiękowy tomograf transmisyjny. Komputer na podstawie wyników generuje obraz przestrzenny, dokładnie tak jak w przypadku tomografu komputerowego czy rezonansu magnetycznego.

Aparatura testowana na Politechnice Wrocławskiej to egzemplarz laboratoryjny. Jak pisze "Rzeczpospolita", aby wdrożyć jego produkcję i zamienić w sprzęt dostępny w placówkach medycznych, potrzebne są ogromne pieniądze. A tych - jak na razie - uczelnia nie ma.

Rz/kal/krzycz
Źródło: IAR
Pobierz program PIT 2015
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2015

Program Pit 2015

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr -0,5% XII 2015
PKB rdr 3,4% III kw. 2015
Stopa bezrobocia 9,8% XII 2015
Przeciętne wynagrodzenie 4 515,28 zł XII 2015
Produkcja przemysłowa rdr 6,7% XII 2015

Znajdź profil

Księgarnia Bankier.pl

Giełda. Skuteczne strategie nie tylko dla początkujących Giełda. Skuteczne strategie nie tylko dla początkujących Cena: 39,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl