Nowy sposób na wyłudzanie VAT? Handel telefonami

Według szacunków branży, wyłudzenia VAT przy obrocie telefonami komórkowymi sięgają od 0,42 do 1,8 mld zł rocznie.


Źródło: Thinkstock

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) upublicznił raport, dotyczący oszustw podatkowych w handlu elektroniką użytkową - głównie telefonami komórkowymi.

Z dokumentu, przygotowanego we współpracy z kancelarią DLA Piper, wynika, że wyłudzenia VAT w tym sektorze mają charakter systemowy i mogą wynosić od 420 mln zł do nawet 1,8 mld zł rocznie - alarmuje "Puls Biznesu".

Niższa kwota oparta jest na danych Eurostatu. Zgodnie z nimi polscy podatnicy w 2012 r. zadeklarowali import do naszego kraju z innych państw UE telefonów komórkowych wartych prawie 1 mld EUR. Tymczasem podatnicy z innych krajów UE w tym samym roku zadeklarowali, że wyeksportowali do Polski telefony za ponad 1,4 mld EUR.

Wyższa kwota wynika z analizy danych statystycznych Centrum Analitycznego Administracji Celnej. Według nich, wywóz telefonów komórkowych z Polski w ostatnich latach jest znacznie wyższy od przywozu tych towarów do naszego kraju.

Według autorów raportu, tak niebywałe zjawisko statystyczne to jednoznaczny dowód na istnienie szarej strefy w tzw. wewnątrzwspólnotowym imporcie telefonów do Polski. (PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~bandit

czego nie zaczniecie badać - będzie tak samo. Polak moze i głupi, ale spryt został. I chęć kombinowania jak władze za bardzo chcą go dymać. Nie przesadzę jak powiem, że połowa obrotu gospodarczego i połowa pensji jest w szarej strefie. Dzięki działaniom półgłówków z wiejskiej będzie sie powiekszać. Co w połaczeniu z postępujacą anarchią stanie się nie do zatrzymania. Nie byłoby tak wysokiego VAT - nie byłoby przekrętów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~VAT129%

Propaganda pelną gebą.
Czy ludzka wywloka jest dumna z siebie pisząc:
"wyłudzenia VAT przy obrocie telefonami komórkowymi sięgają od 0,42 do 1,8 mld zł rocznie."
" podatnicy z innych krajów UE w tym samym roku zadeklarowali, że wyeksportowali do Polski telefony za ponad 1,4 mld EUR."

Matematyka i logika to trudna sprawa. Mielenie ozorem wychodzi najlepiej. Ozory nalezy odrąbać razem z łbem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~222

"Tymczasem podatnicy z innych krajów UE w tym samym roku zadeklarowali, że wyeksportowali do Polski telefony za ponad 1,4 mld EUR. "
A może to oni kłamią?

! Odpowiedz
0 0 ~lol

nie taki nowy skoro już miliardy idą przez szarą strefę :)

!

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl