Morawiecki zachęcał studentów do powrotu do Polski

Wicepremier Mateusz Morawiecki przekonywał w sobotę w Londynie polskich studentów z brytyjskich uczelni do powrotu do Polski. "Kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali; dzisiaj to my przyciągamy inwestorów i inwestycje z Londynu" - argumentował.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Rozmawiając z PAP przy okazji odbywającej się na uczelni London School of Economics konferencji studenckiej Polish Economic Forum, Morawiecki zapewnił, że "bardzo jednoznacznie" uważa, że młodzi Polacy powinni wrócić do kraju i w rodzimym kraju rozwijać swoje kariery. "To nie jest typowa emigracja za chlebem, ale w poszukiwaniu nowych szans życiowych, a te pojawiają się coraz częściej w Polsce" - dodał.

Według szacunków Ministerstwa Rozwoju w najbliższych latach do kraju może wrócić nawet co piąty z blisko miliona Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Trzeba mieć optymistyczne założenia, żeby rzeczywistość zaczęła się zmieniać" - powiedział.

Jego zdaniem Polacy przebywający na emigracji - w tym kilkuset studentów najlepszych brytyjskich uczelni, którzy w sobotę słuchali jego wystąpienia na konferencji - "muszą zapytać siebie, jakie mają cele życiowe". "Można koncentrować się na życiu w Wielkiej Brytanii, a można odważnie rzucić się na falę nowego życia gospodarczego, która jest w Polsce" - powiedział.

"Jesteśmy na zakręcie historii. (...) Gospodarka się gwałtownie zmienia i odbywa się rewolucja przemysłowa, której możemy stać się beneficjentem. Jako solidny filar Unii Europejskiej - jesteśmy zaproszeni na szczyt G20 i liczymy się we wspólnocie - możemy odegrać pozytywną rolę" - przekonywał wicepremier w rozmowie z PAP. Jak zaznaczył, "o ile kilka lat temu ludzie pakowali walizki i wyjeżdżali, o tyle dzisiaj przyciągamy inwestorów i inwestycje z Londynu".

Zdaniem wicepremiera dla osób powracających z Wielkiej Brytanii szczególnie atrakcyjne powinny być stanowiska, które powstają w Polsce w ramach relokacji części operacji londyńskich firm do kontynentalnej Europy. "Coraz dynamiczniej rozwija się sektor zaawansowanych usług dla biznesu. Wielkie instytucje z City of London decydują się na przesuwanie już nie tylko stosunkowo prostych funkcji, jak call center czy rachunkowość, ale również zespołów zajmujących się zarządzaniem projektami, informatyką, a nawet zarządzaniem danymi lub ryzykiem" - podkreślił.

"W Lublinie i Białymstoku jest proporcjonalnie dużo, dużo taniej"

Pytany, czy powroty do Polski będą konsekwencją wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, Morawiecki odparł: "Brexit może jest małym katalizatorem, ale nie przesadzałbym z jego znaczeniem".

"Ludzie nie patrzą na takie zjawiska w sposób makroekonomiczny, ale mikroekonomiczny, przez swój własny pryzmat: jaka jest różnica w dochodzie, jakie są koszty życia. Jeśli w Londynie wynajem mieszkania, żywność, transport publiczny kosztują bardzo dużo, a w Lublinie, Białymstoku lub Warszawie jest proporcjonalnie dużo, dużo taniej, to taką decyzję (o powrocie) dużo łatwiej podjąć" - powiedział.

"Można sobie wyobrazić, że część i tak by wróciła, ale dla dziesiątków tysięcy osób pojawiają się miejsca pracy, których nie byłoby bez naszych działań i wizyt tutaj. Prowadzę permanentne rozmowy z inwestorami z sektora finansowego i pokazuję im, jakie mamy przewagi konkurencyjne wobec innych krajów: znajomość 40 języków obcych przez młodych Polaków, bardzo duża uniwersalność, znajomość wielu sektorów... Jak dodamy do tego doświadczenie zebrane w Londynie, to jest to bardzo duży atut" - powiedział Morawiecki.

Wicepremier wziął udział w otwierającej forum sesji plenarnej, w trakcie której przekonywał prowadzącą dyskusję dziennikarkę brytyjskiego tygodnika "The Economist" Emmę Hogan: "Jeśli istnieje sformułowanie, które mogłoby opisać nasze czasy, to użyłbym pojęcia +odkryć na nowo+. (...) Jest to zadanie dla nas wszystkich - odkrywać świat, w którym żyjemy. Powinniśmy przemyśleć i przewartościować umowy społeczne, metody pracy, ponieważ teraz to kształtuje naszą rzeczywistość. To najwyższy czas, aby przyjąć nowe normy".

Jak mówił, świat potrzebuje nowych zasad ekonomicznych, które zastąpią dotychczasowy ład powojenny i tzw. konsensus waszyngtoński z końca lat 80. Wicepremier wskazał m.in. na szkodliwą zdolność międzynarodowych korporacji do unikania opodatkowania na poziomie narodowym oraz rolę rajów podatkowych, jako przykłady nieskuteczności obecnego systemu.

Morawiecki rozmawiał także z Hogan m.in. na temat zmian w funkcjonowaniu i składzie polskiego Trybunału Konstytucyjnego, rządowego wsparcia dla rodzin w ramach programu 500+, polityki migracyjnej wobec uchodźców z Bliskiego Wschodu i napływających do Polski Ukraińców oraz krytyki ze strony Komisji Europejskiej.

Po dyskusji wicepremier spotkał się także z liderami polskich środowisk studenckich w Wielkiej Brytanii, z którymi dyskutował m.in. o sytuacji Polaków po Brexicie, możliwościach rozwoju kariery i planowanej reformie szkolnictwa wyższego w Polsce.

Jak wynika z sondażu firmy doradczej Boston Consulting Group, głównego sponsora wydarzenia, wśród uczestników forum - polskich studentów na najlepszych brytyjskich uczelniach - zainteresowanie powrotem do Polski spadło w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7 pkt procentowych - z 83 proc. do 75 proc.

Z Londynu Jakub Krupa

jakr/ kot/ kar/ dsr/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 ~Londoner

Jesli pracujesz w Londynie to dzwonia do Ciebie rekruterzy i proponuja prace w: Londynie, ZEA, Nowej Zelandii, Monachium, Szwajcarii, US. Dziwnym trafem nie mialem zadnej oferty z Bialegostoku czy Lublina. No ale nie wiem, moze zaraz sie zacznie fala propozycji za 10 tys. na reke...

! Odpowiedz
1 0 ~Mar

Tak...tutejsi z wyzszym sa na kasie w Biedrze..tam w Tesco..tutaj dostaja 2tys..tam tez 2 tys..tu ZL tam GBP...przeciez to zadna roznica...Acha....zycie tam jest tansze..tylko trzeba chciec-Bylem wiem

! Odpowiedz
0 6 ~wrrr

To hanba dla tego rzadu i wszystkich kolejnych od 1989 r. , ze nadal zyje podzial na Polske A B C itd. Jesli pan Morawiecki mysli,ze taka "reklama" sciagnie ludzi z powrotem, to coraz czarniej widze przyszlosc tego kraju. Czy Polska doczeka sie kiedys rzadu nieidiotow ?

! Odpowiedz
0 2 ~abc

Nie doczeka się bo taki jest system że to idioci (większość) głównie wybierają rząd

! Odpowiedz
0 16 ~Karbinadel

Są miejsca gdzie żyje się jeszcze taniej: Bangladesz, Czad, Kuba, a z bliższych np. Białoruś

! Odpowiedz
1 10 ~dasas

a można odważnie rzucić się na falę nowego życia gospodarczego, która jest w Polsce" - mieszkam na wschodzie Polski, 20% bezrobocia, jestem wśród tych 80% szczęśliwców którzy mają pracę, najniższa krajowa - oto nowa-stara fala życia gospodarczego...
Nie wracajcie, bo nie ma do czego

! Odpowiedz
0 14 ~TW-Balbina

Jeśli ktoś zna świat nie tylko z pobytu na wczasach w Hurghadzie,Gran Canari czy Ibizie ale był mieszkał pracował w rozwiniętych demokracjach to rozumie śmieszność tych apeli i zaklęć.
To jest gadka do ciemnego ludu.Wszystko w temacie.

! Odpowiedz
1 4 ~buahahaha

Morawiecki przeproś opozycję że za jej rządów tylko Polacy wyjeżdżali, a teraz to nie dość że nie wyjeżdżają to nawet chcą wracać. Ewka Kopara już w Kanadzie?

! Odpowiedz
0 15 ~były-przedsiębiorc

Panie Morawiecki nie trzeba zapraszać, wystarczy tak rządzić aby Polacy byli gospodarzmy tego kraju, To że w Lublinie czy w Białymstoku jest taniej, to jest zasługa urzędników państwowych, którzy w każdej chwili mogą zniszczyć każdą działalność i zmusić polaka do wyjazdu poza granice tego kraju. Ściana wschodnia od lat się nie zmienia, ten sam układ kolesi rządzi i raczej Pan tego nie zmieni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 26 ~morawiec

BIAŁYSTOK, LUBLIN - pensja nawet 2000 zł brutto!!! Zapraszamy, wracajcie!!!

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Porównaj i kup ubezpieczenia turystyczne

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl