Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2012-10-15 11:30 Źródło: Krzysztof Kolany - Bankier.pl

Krzysztof Kolany - Bankier.pl

MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym


„Mieszkanie dla młodych” to przykład redystrybucji dochodów od biednych do bogatszych, na czym skorzystają banki i deweloperzy. Zapłacą niezamożni podatnicy, których nie stać na własne mieszkanie.

Rząd Donalda Tuska wpadł na kolejny pomysł, który ma wesprzeć wyborców, czyli „młodych, wykształconych, z wielkich miast”. Minister Nowak ogłosił, że każdy poniżej 35. roku życia dostanie 10% dopłaty do kredytu mieszkaniowego. Według ministerialnych szacunków program ma kosztować podatników 600-700 mln zł w 2014 roku i „docelowo” aż miliard złotych rocznie. Czyli 30 zł rocznie na każdego dorosłego Polaka.

Patologiczne dotacje


„Mieszkanie dla młodych” dotyczyć będzie tylko nowych mieszkań. Z dopłat zostaną wykluczone nie tylko osoby kupujące mieszkania używane, ale także kupujący domy czy działki budowlane. Interes deweloperów jest widoczny gołym okiem. Drugą grupą beneficjantów będą banki. Rządowe dopłaty sprawią, że nie będzie się opłacało kupować nowych mieszkań za gotówkę. Nawet jeśli ktoś ma pieniądze, to i tak weźmie kredyt, aby uzyskać rządową dopłatę.

MDM
Źródło: Wavebreak Media/Thinkstock

Przykład: 50-latek chce zainwestować w nieruchomości ćwierć miliona złotych. W tym celu kupuje mieszkanie o powierzchni 50 m2 w cenie 5.100 zł/m2, finansując zakup w całości z kredytu. Formalnie kupującym będzie jego 25-letni syn. Rząd zwróci mu 25,5 tys. zł, co po odjęciu prowizji banku (za udzielnie kredytu i przedterminową spłatę) będzie stanowiło zysk inwestora. Jeśli jego syn ma dziecko, to inwestor może liczyć na dodatkowe 12.750 zł.

Można się spodziewać, że tego typu „inwestorów” nie zabraknie i że państwo wyda na program dotowania mieszkań znacznie więcej niż miliard złotych rocznie. Zwłaszcza że przedsiębiorczość i kreatywność Polaków w zakresie wyciągania publicznych pieniędzy jest regularnie niedoszacowywana przez rządzących.

Skutki rządowej interwencji


Interwencja rządu na rynku mieszkaniowym doprowadzi do wielu niepożądanych skutków ubocznych. Po pierwsze, z powodu państwowych dotacji ceny nowych mieszkań będą wyższe, niż gdyby rząd nie pomagał młodym ludziom. Dla nich największym wsparciem byłby naturalny spadek cen nieruchomości, wymuszony przez prawo popytu i podaży. Po drugie, zachęta do korzystania z kredytów hipotecznych doprowadzi do pogorszenia oferty banków. Znikną promocje pozwalające zaciągnąć kredyt bez prowizji i spłacić go bez dodatkowej opłaty.

Ceny mieszkań spadają» Ceny mieszkań w dół. I co z tego?
Po trzecie, w pierwszej połowie 2013 roku zapewne dojdzie do zamrożenia rynku nieruchomości. Część nabywców kupi mieszkania przed końcem bieżącego roku, aby zdążyć przed wygaszeniem programu „Rodzina na swoim”. Pozostali wstrzymają się do czasu uruchomienia „Mieszkania dla młodych”. Z drugiej strony deweloperzy nie zdecydują się na obniżki cen, bo będą wiedzieli, że popyt pojawi się w drugim półroczu. Na rynku zapanuje marazm: niewiele transakcji przy wysokich cenach. Wątpię, aby rządowi zależało na takiej sytuacji w potencjalnie najbardziej newralgicznym okresie dla polskiej gospodarki.

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jakie inne patologie wywoła „Mieszkanie dla młodych”. Fikcyjne małżeństwa, kredyty na „słupy”, utrzymanie wysokich cen mieszkań, pogorszenie oferty kredytowej banków, zaburzenie mechanizmów rynkowych - to tylko część możliwych i nieprzewidzianych przez rząd komplikacji.

mieszkanie dla młodych»Co lepsze - „Rodzina na swoim” czy „Mieszkanie dla młodych”?
Najgorszy jest jednak fakt, że to niezamożni podatnicy będą dopłacali bardziej zamożnym rodakom do zakupu nieruchomości. Bo podatki płacimy wszyscy, a zdolność kredytową mają tylko nieliczni. Dlaczego rząd nie zacznie rozdawać dopłat na luksusowe samochody, drogą biżuterię czy noclegi w ekskluzywnych hotelach? To dopiero byłaby „stymulacja gospodarki”, a przy okazji pewna grupa wyborców byłaby zadowolona.

Krzysztof Kolany
Główny Analityk Bankier.pl

Przeczytaj też: Mieszkanie dla młodych - jaki będzie nowy program dofinansowań?


Komentarzy 0


Zobacz też:
» Bank Millennium dołącza do programu MdM
» MdM: dopłatę do mieszkania można stracić
» "Mieszkanie dla młodych" nie ożywi rynku kredytów
» więcej
RSS Google Wykop

Kup Apartament nad Morzem i Zarabiaj nawet do 8%

Komentarze do artykułu
Re: MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~do niny   2013-09-27 17:30
skończ tą nagonkę , jeden wpis będziesz wklejać gdzie tylko sie da? Pozwól, ze ja sam zadecyduję czy pierwotny czy wtórny, a jeśli wtórny jest tańszy i lokalizacja zazwyczaj jest bliżej centrum a nie (..)
MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~nina   2013-09-27 10:37
Bardzo dobrze ze program obejmie tylko nowe mieszkania. Dlaczego niby Polacy mają mieszkać w ruderach sprzed 60 lat? Czas na to aby młode małżeństwa miały możliwość żyć na poziomie w nowym bloku. Wier (..)
Re: MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~taaa   2013-05-14 19:50
najlepiej przywiązać ludzi do pracy za marne grosze, to się nazywa niewolnictwo
Re: MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~styropian   2013-04-18 11:57
Sam jesteś kre..n. Budownictwo MOŻE nakręcać gospodarkę, ale na pewno nie w takiej formie. Takie mdmy rnsy i inne nakręcają tylko zyski banków i deweloperów kosztem pozostałej społeczeństwa umoczonych (..)
MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~Le   2013-04-18 07:03
To jakiś kre..n pisał?, nie rozumie ,że budownictwo nakręca całą gospodarkę?, oczywiście nowe, nowoczesne budownictwo?. Młodzi potrzebują mieszkań to ich wiąże też z miejscem pracy i pobytu i trudniej (..)
Re: MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~antyłoś   2013-04-17 15:10
Sam jesteś ...leming albo jeden z tych złodziei.
MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~ER   2013-04-17 08:17
Idiota nie analityk . . .
Re: MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~ee   2013-03-10 12:43
przestań wypisywać głupoty, bo jedyne do czego może zmusić developerów taki wskaźnik to ponowna sprzedaż garaży po 70 tysięcy. Oczywiście żadne służby w tym POpapranym kraju nie zauważą w takich zach (..)
MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~gość   2013-03-10 10:53
Głupota ludzka nie zna granic. Autor pisze o programie krytycznie nie znając szczegółowych wytycznych wprowadzając ludzi w błąd. Jakim cudem wzrosną ceny mieszkań?? Dopłata do kredytu będzie możliwa t (..)
Re: MDM, czyli Minister Dopłaci Młodym Autor: ~wojciech   2012-11-10 21:35
ps. też wyłaczam dla Was adblocka za ten artykuł.