Ludzie nie lubią spłacać długów. Komornik: "Zmieniają numer na drzwiach, składają skargi"

redaktor Bankier.pl

Szacuje się, że 20% osób celowo nie odbiera korespondencji od komornika – mówi Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej. Wielu z nich niesłusznie ma nadzieję, że uniknie kary.

O tym, jak Polacy uciekają przed komornikami i ile może zająć komornik w studiu Bankier.TV - w Dniu Otwartym Komorników Sądowych - opowiada Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Polaków ucieczka przed komornikiem

– Ludzie nie lubią spłacać długów. Do komorników w 2015 roku wpłynęło 8 mln spraw egzekucyjnych. Długi ma olbrzymia liczba osób. Nie są to tylko długi alimentacyjne, ale także długi z niepłaconych grzywien i kosztów postępowania sądowego i przede wszystkim z nierealizowanych umów. Szacuje się, że 20% osób celowo nie odbiera korespondencji od komornika. Tymczasem wyrok jest ważny 10 lat, więc nie unikną kary – tłumaczy Monika Janus, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Jako komornik-praktyk wie, że zdarzają się osoby, które próbują odwlekać to nieuniknione spotkanie. – Miałam w swojej pracy takie przypadki. Jednym ze sposobów na uniknięcie kary jest przepisywanie majątku. Można powiedzieć, że jest to bolączka naszego zawodu. Są też osoby, które celowo przeciągają postępowanie - nie dość, że nie odbierają korespondencji, to jeszcze składają mnóstwo skarg na komornika. Tymczasem odsetki rosną, a dług i tak pozostaje do spłacenia – wyjaśnia.

Co może zająć komornik, a czego nie

– Komornik swoją pracę wykonuje na podstawie Kodeksu Postępowania Cywilnego i w tym kodeksie jest dział poświęcony temu, czego nie może zająć komornik: podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego i takich, które służą nam do wykonywania osobistej pracy zarobkowej czy praktyk religijnych – tłumaczy Monika Janus.

– Jeżeli chodzi o środki znajdujące się na naszym koncie bankowym, których nie może zająć komornik, to przepisy się zmieniły. Od 8 września tego roku jest to 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, która wynosi 1850 zł. Taką wysokością środków na rachunku może dysponować dłużnik. Wszelkie wpływy powyżej tej kwoty wpływają na konto komornika, który przekazuje te środki wierzycielowi – tłumaczy Janus i przypomina, że komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny działający w imieniu państwa, powołany po to, by wykonać wcześniej wydane nakazy sądowe.

Dzień Otwarty Komorników Sądowych

22 listopada w ponad 500 kancelariach komorniczych w całej Polsce będzie można uzyskać bezpłatną informację o tym, czy warto unikać komornika, co nam grozi, czy lepiej przyjść i porozmawiać, bo jednak od nas zależy, jaki będzie finał tej egzekucji, co zrobić, jeżeli osoby są jeszcze krok przed egzekucją, czy warto dogadywać się z firmami, czy czekać na komornika. Będzie można również porozmawiać o pracy komornika i dowiedzieć się, na czym ona polega.

Strona internetowa z bazą kancelarii, w których będzie można uzyskać pomoc, dostępna jest na stronie www.lepiejtowiedziec.pl. Dla osób, które nie chcą lub nie mogą przyjść do kancelarii uruchomiona została infolinia (22) 299 87 77 czynna od godz. 8-20.

Bankier.pl po raz kolejny jest partnerem Dnia Otwartego Komorników Sądowych.

Anna Drozd

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~ASDAS

uciekają czy nie spłacają? hmm.... sam nie mam długów poza nie ciekawą przyszłością.... lecz dziś już porozumiałem się z wierzycielami i wszystko pospłacałem.... ale winny jestem komornikowi 5% za to ze zostało umorzone postępowanie na wniosek wierzyciela. komornik w tamtych czasach nic nie potrafił odemnie wyegzekwować a sobie naliczył 5% czy to nie kradziez? a jak by sobie wierzyciel co pół roku zmieniłał komornika i umarzał na wniosek wierzyciela to co dłużnik ma placic co pół roku 5% kolejnej kancelarii komorniczej KRADZIEZ

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Jerzy

Parabanki tak napędzają komornikom klientów bo pożyczają ludziom na lichwiarski % i nazywają to ubezpieczeniem.Niech rząd sie weźmie za te różne pseudo firmy pożyczkowe co wiszą na słupach i przystankach.

! Odpowiedz
0 1 ~Ona

Komornik zablokowal moje konto. Nie dostałam żadnej Inf od komornika. W banku okazało się że mam dług 42000 bo byłam poręczy cielem. Co dalej? Swoich długów nie mam .

! Odpowiedz
0 0 ~Matheo

Poręczyłaś kredyt, czyli zapewniłaś bank w świetle umowy kredytowej, że jeśli klient nie będzie spłacał kredytu, bank (a idąc dalej komornik) dobierze się do Ciebie. Niestety nie wiem czy będzie z tego jakieś wyjście. Można z tym iść do prawnika i na drogę sądową. Być może są jakieś luki w umowie. Ogólnie jesteś dłużnikiem tak samo jak ten który podpisał umowę i wziął kasę. Ja swojego czasu też nie dostawałem pism bo komornik brał adres np. z ostatniego rozliczenia PITu gdzie nie mieszkałem od roku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 5 ~asd

Zawsze można wejść do sąsiada i zabrać jego ciągnik.

! Odpowiedz
2 1 ~Obserwator

Kobiety oraz komornicy wolą tych panów krórzy mają długi.

Kobiety to jasne że rozumiem....

Ale że komornicy tacy homo? to nie wiedziałem...

! Odpowiedz
1 4 ~misterjózek

Znam taką historie ze w pewnym mieście w Polsce były dwie kobiety o tym samym imieniu i nazwisku . Różnica między nimi była taka że jedna miała długi a druga była chora na raka i na koncie w banku miała odłożone oszczędności 40 tys złotych , komornik bez sprawdzenia numeru pesel wszedł na konto tej kobiety i zabrał wszystkie pieniądze !!!!!!!! Gdzie tu jest prawo do jasnej anieli ????

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~quki

Było w TV

! Odpowiedz
4 11 ~erererer

żeby wykiwać komornika trzeba albo wyjechać za granicę albo zmienić styl życia na bezwłasnościowy, tylko gotówka i majątek w przedmiotach, a auta i mieszkanie tylko na wynajem plus praca na czarno, wtedy można być wolnym, oczywiście taki wolnościowy styl życia swoje kosztuje, no ale czasem lepiej przejeść majątek na wynajmowaniu mieszkania niż oddać go komorniczym pachołkom którzy plądrują majątki na zlecenie firm specjalizujących się w wyłudzaniu pieniędzy od ludzi bo nie łudźmy się, prawie wszystkie sprawy komornicze to ofiary pułapek finansowych zastawianych przez banki, telekomy, producentów kosmicznych garnków itp... pełno ludzi się na to łapie, gdy zorientują się że zostali oszukani, buntują się a wtedy pomagierzy oszustów czyli komornicy dokonują rabunku na wcześniej upolowanej w kruczki prawne ofierze, wszystko zgodnie z prawem, można się spierać czy ludzie nabierający się na takie rzeczy są głupi czy biedni no ale fakt faktem że w procesie tym komornicy odgrywają rolę największej społecznej mendy od brudnej roboty

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl