Kowalczyk: Najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy

Ujednolicona danina, łącząca podatek dochodowy PIT i składki na ubezpieczenia społeczne i na Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) wejdzie w życie w 2018 r., a rozwiązanie to będzie neutralne dla budżetu, poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

Beata Szydło i Henryk Kowalczyk
Beata Szydło i Henryk Kowalczyk (fot. Krystian Maj / FORUM)

Zapytany w wywiadzie dla Programu Trzeciego Polskiego Radia, czy ujednolicony podatek będzie obowiązywać od 2018 r., Kowalczyk odpowiedział: "Taki jest w tej chwili zamiar, jest taka kierunkowa decyzja polityczna".

"Przygotowujemy projekt ujednoliconego podatku, chcemy w nim zawrzeć również kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł w tej części, która dotychczas zwie się PIT-em, [chcemy] połączyć wszystkie daniny w jedno" - wskazał minister.

Podkreślił, że "ten podatek będzie obojętny dla budżetu", zaś dla uboższych będzie "znacznym obniżeniem podatku".

"Przesuniecie obciążeń podatkowych nastąpi, bo obecnie jest podatek regresywny, w tej chwili najbogatsi płacą mniejszy podatek niż ubodzy" - powiedział Kowalczyk.

Wyjaśnił, że wzrost obciążeń będzie dotyczył zarabiających powyżej 120 tys. zł rocznie, ponieważ te osoby nie płacą obecnie składek na ZUS od części dochodu.

Podkreślił też, że w nowej formule pozostawione będą ulgi na dzieci.

Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej

"Wydaje nam się, że ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej niż ci, którzy zarabiają mniej" - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w sobotę w TVP Info, pytany o plany dot. jednolitego podatku, który ma łączyć PIT oraz składki na ZUS i NFZ.

Minister rozwoju i finansów, który szefuje także Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów, zapowiedział, że w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy pierwsze założenia tzw. jednolitego podatku będą omawiane na KERM.

Morawiecki był pytany, kiedy będzie i na czym polega jednolity podatek. "Nad tym pracujemy i pierwsze założenia w najbliższych kilku tygodniach, może w ciągu dwóch miesięcy będziemy omawiali na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów i wtedy będzie więcej wiadomo. Dzisiaj jest jeszcze przedwcześnie, zresztą tak jak pan minister Henryk Kowalczyk - który pracuje nad tym podatkiem - podkreślał już parokrotnie, najwcześniejsza data jego wdrożenia to jest 1 stycznia 2018. Przyglądamy się jemu, tak żeby on był jak najbardziej sprawiedliwy z jednej strony, a z drugiej żeby był prorozwojowy" - odpowiedział.

Dziennikarz dopytywał, czy ta sprawiedliwość społeczna oznacza, że ludzie najmniej zarabiający będą płacić procentowo nieco mniej, a ci więcej zarabiający - więcej?

"Na tym powinien polegać troszeczkę ten element sprawiedliwości" - odparł wicepremier.

Czytaj więcej: "Morawiecki: Ci, którzy zarabiają więcej, powinni płacić troszeczkę więcej".

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Jeden podatek by wszystkie złączyć i w ciemności związać

Trzy podatki dla rolników pod otwartym niebem.
Siedem dla władców biznesu w ich kamiennych pałacach.
Dziewięć dla pracowników, ludzi śmierci podległych.

Tak wygląda polski „system” podatkowy, w którym wszystkich danin nie obejmują umysłem nawet najstarsi pracownicy Ministerstwa Finansów. „System” niewydolny, korupcjogenny, drogi w obsłudze, będący gehenną dla uczciwych podatników i rajem dla cwaniaków oraz przestępców.

ISBNews/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 18 ~oburzony

skandal skandal kto ich uczy matematyki ; płacą mniej procentowo ? mniej kwotowo ? czy coś wiecej otrzymuja w zamian od zus?

! Odpowiedz
1 8 ~erw

ja nic nie otrzymuję bo pracuję i jak chcę pójść do lekarza na NFZ to nie mam jak. Jak bym nie pracowal to bym mógł chodzić.

! Odpowiedz
3 17 ~hamak_PISlamisty

Niech REBELIANCI pracują na mnie, a ja spokojnie będę z "większością" wypoczywał.

Absolutnie jasne jest dla mnie, że demokracja i wzrost gospodarczy są zagrożone w momencie, gdy 50 proc. populacji to beneficjenci świadczeń socjalnych. W takiej sytuacji grupa ta ma doskonały powód, by nie dążyć do żadnych zmian, nawet pomimo faktu, iż dla społeczności ogółem - w tym również dla osób żyjących z zasiłków - takie rozwiązanie to czysta strata netto!

Moim zdaniem demokracja jest najsłabsza wówczas, gdy społeczeństwo staje się bierne, a głosowanie za utrzymaniem status quo staje się normą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 26 ~noi

Propagandowe brednie. Nie płacą mniej. To, że składka emerytalna jest ograniczona wynika z ucieczki systemu emerytalnego przed bardzo wysokimi emeryturami, które musiałby wypłacać co przy przejadaniu wpłacanych do ZUS środków wysadziłoby ZUS w kosmos. Dlatego postawiony jest limit 30 krotności o ile pamiętam. Pytanie teraz przy ujednoliceniu jaką emeruturę dostaną ludzie, którzy obecnie 30 krotność przekraczają...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 ~mhm

W końcu wszyscy dostaną najwyżej minimalną...

! Odpowiedz
1 0 ~66

bredzisz

! Odpowiedz
7 20 ~mms

Jak pozwalniam ludzi i zawieszę działalność tak będzie. Będę mniej płacił niż najbiedniejsi. Kowalczyk ma rację ;-)

! Odpowiedz
6 34 ~MIKI

Zaczyna się majstrowanie przy podatkach. 120 000 pln, (10 000 pln miesięcznie) to dla tych komunistów wielkie pieniądze. Niestety,jesteśmy i będziemy krajem wyrobników i biedaków jeżdżących po świecie, aby czegoś się dorobić.

! Odpowiedz
7 26 ~ewqa

Kto z wysoko wykwalifikowanyych specjalistów będzie pracował w tym kraju, jak ich wysoko opodatkujecie? Teraz ktoś kto zarabia 10000zł płaci 50% ZUS+PIT swój i pracodawcy. Ma płacić wiecej? To ucieknie, wróżka zebuszka wam do emerytur dołoży.

! Odpowiedz
0 0 ~BANDERszenko

zobacz jakie podatki płaci sie w GB .Tam stawka 45% to żaden problem a w POLSCE krezusi płaczą .
Teraz jest dywizja emerytów 45-55 letnich z emeryturka 5 10 czy 20 tysięcy na która nie zrzucili sie nawet ani jotę.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

    Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl