Kowalczyk: Będziemy rozmawiać z KE o podatku od sklepów

Polski rząd będzie rozmawiał z Komisją Europejską w sprawie planowanego podatku od handlu detalicznego - zapowiada minister Henryk Kowalczyk. Komisja zakwestionowała progresywny charakter podatku, czyli bez kryterium powierzchni sklepów, z określoną kwotą wolną - mówił w radiowej Trójce szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. "Więc nie daję gwarancji, że nie musimy się wycofać z podatku progresywnego, a na przykład przejść na stawkę liniową" - powiedział. Wówczas kwota wolna od podatku będzie dużo większa.

Polski rząd będzie rozmawiał z Komisją Europejską w sprawie planowanego podatku od handlu detalicznego - zapowiada minister Henryk Kowalczyk
Polski rząd będzie rozmawiał z Komisją Europejską w sprawie planowanego podatku od handlu detalicznego - zapowiada minister Henryk Kowalczyk (fot. Grazyna Myslinska / FORUM)

Wczoraj przed Sejmem przeciwko objęciu podatkiem od handlu detalicznego franczyz, czyli małych sklepów działających pod jednym szyldem protestowało około 5 tysięcy osób. Minister Kowalczyk powiedział, że udało się dojść do porozumienia z handlowcami. "Jeśli taki mały sklep jest własnością jakiejś zewnętrznej wielkiej firmy, to wtedy on będzie podlegał opodatkowaniu" - wyjaśniał Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Gdyby podatek obejmował małe sklepy zrzeszone pod jednym szyldem, musiałyby one zapłacić taką samą daninę, jak wielkie hipermarkety. Sieci franczyzowe prognozują, że mali handlowcy, w obawie przed wyższym podatkiem, zrezygnują ze wspólnej działalności, między innymi: programów lojalnościowych czy promocji.

"500 zł na dziecko nie będzie zaliczane do dochodów"

Szef Komitetu Stałego Ministrów zapowiada, że 500 złotych na dziecko nie będzie zaliczane do żadnych dochodów. Dziś projekt ustawy Rodzina 500 Plus rozpatrzy Senat.

Minister Henryk Kowalczyk mówił w radiowej Trójce, że ci, którzy dotychczas pobierali świadczenia na dzieci, nie stracą ich. 500 złotych nie będzie bowiem zaliczane do żadnych dochodów - ani podatkowych, czyli PIT, ani do tych, które są wliczane do pomocy społecznej. "Jeśli ktoś korzystał z dotychczasowych zasiłków na dzieci, (...) to nadal będzie miał prawo korzystać." To samo dotyczy pomocy społecznej czy dodatków mieszkaniowych.

Kowalczyk dodał, że jednym z celów programu Rodzina 500 Plus jest zwiększenie dzietności Polaków. Obecnie, według danych CIA, zajmujemy 216. miejsce na 224 kraje, ze współczynnikiem 1,33. Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów liczy, że po 3 latach obowiązywania programu Rodzina 500 Plus przekroczy on 1,4.

Senat rozpocznie rozpatrywanie programu Rodzina 500 Plus o 12:00. To jedyny punkt porządku dziennego obrad izby.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Ostateczny termin złożenia do US rocznej deklaracji podatkowej za 2016 rok

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl