Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2006-12-30 07:31 Źródło: POLSKA Dziennik Bałtycki

POLSKA Dziennik Bałtycki

Koniec z podwójnym opodatkowaniem zarobków z Wielkiej Brytanii


Prezydent ratyfikował nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską a Wielką Brytanią. Ma ona zacząć obowiązywać już od 1 stycznia 2007. Oznacza to, że dochody uzyskiwane przez Polaków na Wyspach w przyszłym roku nie będą podwójnie opodatkowane.


Według danych brytyjskiego MSW legalnie pracuje na Wyspach już ponad 250 tys. Polaków. Nieoficjalnie mówi się, że może być nawet dwa razy więcej. Podatek od dochodów uzyskanych w roku przyszłym zapłacą tylko raz. Podstawową zmianą jaką wprowadza nowa umowa, jest zastąpienie dotychczas stosowanej metody proporcjonalnego odliczenia metodą wyłączenia z progresją. Dzięki temu osoba, która pracowała w Anglii i w danym roku podatkowym tylko tam osiągnęła przychód, nie musi płacić od niego podatku w Polsce. Natomiast jeśli osiągnęła oprócz przychodów w Anglii także przychód w Polsce, to skala podatkowa, mimo że liczona łącznie z dwóch krajów, odnosi się tylko do przychodów osiągniętych w Polsce.

- Skutkiem otwarcia rynku pracy w Zjednoczonym Królestwie jest stale zwiększająca się emigracja obywateli polskich do Wielkiej Brytanii. Obecnie stosowane metody unikania podwójnego opodatkowania, stosownie do dotychczas obowiązującej umowy, stanowią znaczące utrudnienie dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii - czytamy w komunikacie biura prasowego Kancelarii Prezydenta. Chodzi też o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wielokrotności diet służbowych przez wszystkie osoby legalnie pracujące za granicą. Zmiany w przepisach mają doprowadzić do braku ograniczeń liczby diet zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów (obecnie do 30 rocznie). Dzięki temu Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii będą mogli zaliczać do kosztów uzyskania przychodów kwotę około 30 funtów brytyjskich dziennie (ok. 900 miesięcznie).

Obecnie z Wielką Brytanią obowiązuje umowa w sprawie podwójnego opodatkowania z 1976 r. Zakłada ona zasadę proporcjonalnego odliczenia. Podatnicy, zameldowani w Polsce, ale pracujący w Wielkiej Brytanii, powinni się rozliczyć z fiskusem w naszym kraju. Od wyliczonego w Polsce podatku mają prawo odliczyć podatek zapłacony za granicą.

Czym jest podwójne opodatkowanie

Osoba, której miejsce zamieszkania jest w Polsce, właśnie tam podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To oznacza konieczność rozliczenia się z polskim fiskusem ze wszelkich dochodów, bez względu na to, gdzie znajduje się źródło ich uzyskania. Według przepisów brytyjskich, wynagrodzenia z tytułu pracy podlegają opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

Dziennik Bałtycki
Robert Kiewlicz


Komentarzy 0


Zobacz też:
» Parafianowicz o 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego
» Fiskus uboższy o Twoje odsetki
» Koniec epoki kolejek do fiskusa?
» więcej
RSS Google Wykop

Gotówka na Twoim koncie
nawet w 20 minut!

Komentarze do artykułu

Rodzina na swoim

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: