Jakie są koszty uzyskania przychodu przy dwóch umowach

Pracowałam w zeszłym roku (cały rok podatkowy) na umowę-zlecenie w dwóch różnych firmach. Moje koszty uzyskania przychodu w obu PIT-11 wyniosły w sumie ok. 3500 zł. Zastanowiło mnie to, bo przecież obowiązują jakieś limity. Nie mam żadnych podwyższonych kosztów. Kiedy zapytałam kadrową, czy to jest policzone prawidłowo, otrzymałam odpowiedź, że tak, bo dla umowy-zlecenia nie ma limitów kosztów. Czyli są liczone procentowo?

W przypadku umowy o pracę koszty są określone w formie ryczałtu kwotowego, który dla zatrudnionego w jednym zakładzie pracy wynosi 1335 zł rocznie (lub proporcjonalnie mniej, jeżeli zatrudnienie trwało krócej niż rok). Za każdy rozpoczęty miesiąc pracy na umowie o pracę przysługują koszty w wysokości 111,25 zł.

Limit ten jest wyższy w przypadku osób, które pracują poza miejscowością, w której mieszkają (lub pracują na podstawie więcej niż jednej umowy o pracę). Dla pracowników pracujących poza miejscem zamieszkania limit wynosi 1668,72 zł rocznie (139,06 zł miesięcznie za każdy rozpoczęty miesiąc pracy).

Dla osób, które uzyskiwały dochody z tytułu pracy na więcej niż jednym etacie, limit ten wynosi 2002,05 zł rocznie. Limit ten wzrasta dla osób pracujących na więcej niż jednej umowie o pracę i w dodatku poza miejscem zamieszkania. Limit wynosi wówczas 2502,56 zł rocznie.

W przypadku osiągania dochodów na podstawie umowy-zlecenia limit rzeczywiście określa się procentowo. Podstawowy limit wynosi 20 proc. od uzyskanych przychodów (pomniejszonych uprzednio o składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz chorobowe). Im wyższe są koszty uzyskania przychodu, tym niższy podatek do zapłaty, a w rezultacie kwota netto wynagrodzenia jest wyższa. Wysokie koszty uzyskania przychodu są więc korzyścią dla pracownika.

Koszty ustalane procentowo można stosować nawet w sytuacji, kiedy pracujemy na umowę-zlecenie dla tego samego pracodawcy, u którego jesteśmy zatrudnieni na etat.

Koszty uzyskania przychodu rosną, jeżeli przychód wynika z tytułu korzystania z praw autorskich i pokrewnych. 50-procentowy koszt uzyskania przychodu dotyczy m.in. artystów, dziennikarzy, programistów i pracowników wykonujących czynności twórcze, za które uzyskują wynagrodzenie (architektów, twórców wzorów racjonalizatorskich, inżynierów sporządzających plany czy wykresy itp.).

Przeczytaj więcej na Pit.pl »

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autora publikacji, który nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Źródło:
Kasa Stefczyka opublikowała dane finansowe za pierwsze półrocze 2014
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~B.K.

Mam umowę niani (zajmuję się własnym wnukiem). Czy mogę odliczyć koszty uzyskania Przychodu?

! Odpowiedz
0 0 ~nikt

naprawdę czy państwo nie może prościej tych podatków ściągać?.. przecież tego nie idzie ogarnąć zwykłemu człowiekowi..

!

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.