Jak rozliczać prezenty o małej wartości w VAT i PIT?

Firma zakupiła małe pączki na wagę, które wystawione były na ladę na stacji paliw w celu częstowania klientów robiących zakupy. Jak należy w świetle obowiązujących obecnie przepisów ująć taki zakup dla celów podatku dochodowego i VAT? Jak księgować inne zakupy spożywcze lub gadżety o małej wartości do 10 zł. za sztukę zakupione dla klientów?

Odpowiedź eksperta:
Nieodpłatne wydanie artykułów żywnościowych dokonane było w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa. Tego typu wydania nie podlegają opodatkowaniu VAT.

Definicja prezentów o małej wartości zawarta została w art. 7 ust. 4 ustawy o VAT. Należy pamiętać, iż prezentami o małej wartości w rozumieniu VAT, są przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
 • O łącznej wartości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób.
 • Których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w powyższym punkcie - jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia - jednostkowy koszt wytworzenia określone w momencie przekazywania towaru (chodzi tu więc o wartość rynkową), nie przekraczają 10 zł. 
Z kolei w zakresie podatku dochodowego należałoby się zastanowić, czy omawiane wydatki nie są reprezentacją. Koszty reprezentacji nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. W myśl art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji - w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych. Powszechnie uważa się, iż reprezentacja to wydatek o charakterze wystawnym, ponadprzeciętnym.

Szukasz informacji o podatku VAT?

www.VAT.pl

Zebrane w jednym miejscu wskaźniki, deklaracje, akty prawne i narzędzia podatkowe. Baza wiedzy podatkowej skierowana do podmiotów gospodarczych. 
Jednakże z pytania Czytelnika nie wynika, aby poczęstowanie pączkami klientów miało wystawny charakter. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 26 stycznia 2011 r. (nr IPPB1/415-1054/10-4/ES) dopuścił zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na drobny poczęstunek, podawany podczas spotkań z potencjalnymi klientami podczas prezentacji i pokazów. W konsekwencji moim zdaniem wydatek na pączki stanowi ogólny koszt prowadzonej działalności.

Natomiast księgowanie innych zakupów spożywczych lub gadżetów o małej wartości (do 10 zł) zakupionych dla klientów, zależy od konkretnej sytuacji. Bardzo często mogą być to koszty reklamy, jeżeli gadżety zawierają informację reklamową. Wydatki te mogą być również wydatkami na promocję sprzedaży lub nawet reprezentację, nie stanowiącą kosztów podatkowych. Wszystko będzie zależało od konkretnego przypadku.

Podstawa prawna:
 • art. 7 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.);
 • art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.).


Grzegorz Tomala
doradca podatkowy

5 powodów, dla których musisz mieć poradnik „Vademecum VAT”


Jeśli rozliczasz VAT, to niezależnie od tego, czy jesteś księgowym czy przedsiębiorcą musisz pamiętać, że zdecydowana większość kontroli podatkowych prowadzonych przez fiskusa dotyczy właśnie tego podatku. Właśnie po to, abyś Ty mógł spać spokojnie przy¬gotowaliśmy publikację „Vademecum VAT”. Tylko tu i tylko Tobie nasi autorzy – doskonali specjaliści i doświadczeni praktycy – podpowiedzą, jak uniknąć błędów i nie narazić się fiskusowi przy rozliczeniach vatowskich. Dzięki „Vademecum VAT”:

 

 • Unikniesz błędów, które mogą kosztować fortunę.
 • Zapomnisz o problemach z prawidłowym interpretowaniem przepisów vatowskich.
 • Poznasz rozwiązanie najczęstszych problemów z rozliczaniem VAT.
 • Otrzymasz informację o wszystkich planowanych zmianach w VAT wraz z analizą ich skutków dla Twojej firmy.
 • Zapewnisz sobie stałe i bezpłatne indywidualne porady eksperta.


Nie zwlekaj, więc i zamów poradnik „Vademecum VAT” już teraz! http://www.vademecumvat.pl/wip/obce/Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Ostateczny termin złożenia do US rocznej deklaracji podatkowej za 2016 rok

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

 • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl