Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Ulga podatkowa:


Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania lub zmniejszenia kwoty zapłaconego podatku

zobacz pozostałe hasła...

2009-08-24 06:00 Źródło: Wskazówki księgowe

Wskazówki księgowe

Jak powinno wyglądać księgowanie refaktury za zużycie wody?


Rozliczam spółkę z o.o., vatowca. Jak powinno wyglądać księgowanie faktury, a następnie refaktury za zużycie wody? Przedsiębiorstwo budowlane w imieniu innej firmy (niemieckiej) podpisało umowę na dostawę wody na budowie, a kosztami na podstawie otrzymanej faktury od dostawcy wody będzie obciążało firmę korzystającą.


Zasady ujęcia refaktury powinny zostać opisane w Zakładowym Planie Kont obowiązującym jako element polityki rachunkowości w spółce. Obowiązek stworzenia ZPK wynika z art. 10 ust 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości.

W tej sytuacji można zastosować jedno z następujących rozwiązań:

· Przy założeniu, że transakcje związane z dostawą, a następnie refakturowaniem dostawy wody dotyczą podstawowej działalności spółki, są np. związane z realizacją pewnych kontraktów budowlanych należałoby ująć koszty wody na koncie Zużycie materiałów, paliw i energii, a przychody wynikacie z refaktury na koncie Przychody ze sprzedaży materiałów.

· Przy założeniu, że dostawa wody nie dotyczy bezpośrednio podstawowej działalności spółki koszty wody należałoby ująć jako Pozostałe koszty operacyjne, a przychody wynikające z refaktury jako Pozostałe przychody operacyjne.

· Jeśli spółce nie zależy na pokazaniu ścisłego związku między dostawą wody a jej refakturowaniem w rachunku zysków i strat można zastosować także podejście polegające na ujęciu kosztów dostarczonej wody na Koncie Zużycie materiałów, paliw i energii, a przychodów z refaktury na koncie Pozostałe przychody operacyjne.

Wszystkie powyżej przedstawione rozwiązania odpowiadają zasadzie współmierności przychodów i kosztów. Jeśli spółka zdecydowałaby się na ujmowanie kosztów wody na koncie Zużycie materiałów, paliw i energii, a prowadzi układ ewidencyjny kosztów także w wersji kalkulacyjnej, to należy przenieść te koszty na odpowiednie konto w zespole 5.

Podstawa prawna:

· art. 10 ust. 1, art. 6 ust. 2 i art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 ze zm.).

dr Katarzyna Trzpioła

Wydział Zarządzania Uniwersytet Warszawski


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Najlepsze dla Ciebie warunki do realizacji wiosennych planów

Komentarze do artykułu

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: