Jak ocenić, czy e-kantor jest bezpieczny?

E-kantory nie podlegają regulacjom prawnym, więc korzystanie z nich jest ryzykowne? - To mit - mówi Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Currency One SA, operatora dwóch największych serwisów na rynku wymiany walut online. -W tym biznesie wiarygodność to podstawa i żadna instytucja nadzorująca nie zagwarantuje wysokiej jakości działania firmy, jeśli ona sama o to nie zadba.

Źródło: thetaXstock
Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając kantor internetowy? Tomasz Górski z serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat przytacza 7 aspektów, które warto przeanalizować zanim dokonamy pierwszej transakcji wymiany walut w sieci.

Współpracujące banki

Postawą działania e-kantorów jest sprzężenie ich systemów z systemami banków, dzięki którym klienci przesyłają walutę między swoimi kontami bankowymi a kontami e-kantoru. Dlatego przed zarejestrowaniem się w danym serwisie - warto odwiedzić stronę e-kantoru i sprawdzić, z iloma bankami współpracuje. Liczba ta świadczy o zaawansowaniu systemów e-kantoru oraz jakości współpracy z bankami. 

System zabezpieczeń jak w bankowości elektronicznej

W najlepszych e-kantorach stosowane są identyczne zabezpieczenia technologiczne jak te używane w bankowości elektronicznej. Serwis powinien weryfikować tożsamość użytkownika i posiadać certyfikat Extended Validation SSL, dzięki któremu wszystkie operacje i transakcje realizowane są za pomocą szyfrowanych danych. Często stosowane są także dodatkowe zabezpieczania np. w postaci kodów SMS. 

Regularne raportowanie do instytucji finansowych

Mimo że e-kantory nie podlegają nadzorowi Komicji Nadzoru Finansowego, muszą regularnie raportować efekty swoich działań do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). To drugi po Ministerstwie Finansów organ administracji państwowej odpowiedzialny za zapobieganie wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu. 

Opinie klientów są najcenniejsze

Rozwój mediów społecznościowych dał klientom możliwość publicznego wyrażania swoich opinii o usłudze czy produkcie. Warto przez wybraniem platformy do transakcji walutami prześledzić opinie o danym e-kantorze w sieci. - Polecam tu odwiedzenie profili e-kantorów w mediach społecznościowych, aby sprawdzić komentarze użytkowników, ale także portal opineo.pl, który gromadzi potransakcyjne opinie konsumentów na temat firm z branży e-commerce - wyjaśnia Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Internetowykantor.pl i Walutomat.

Sprawdź pozycję e-kantoru na rynku - cena to nie wszystko

Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, wybierając produkt czy usługę, jest cena. Polscy użytkownicy internetu są już jednak doświadczeni i wiedzą, że nie może to być jedynym kryterium wyboru platformy zakupowej i nieważne, czy mówimy tu o e-sklepie czy e-kantorze. Sprawdźmy zatem inne czynniki, zanim kupimy walutę. Warto zwrócić uwagę na to, czy e-kantor posiada biuro obsługi klienta i jak jest ono zorganizowane (dostępność firmy dla klientów), czy firma posiada certyfikaty i nagrody (ocena rynku), czy jego przedstawiciele regularnie pojawiają się w mediach (otwarta komunikacja z mediami), czy e-kantor jest notowany w porównywarkach kantorów (rankingi). To wszystko świadczy o jakości działania danego serwisu i powinno mieć wpływ na nasz finalny wybór.

Kondycja firmy handlującej walutami

O pozycji firmy i jej kondycji finansowej świadczy także zgromadzony kapitał zakładowy i wartość realizowanych obrotów. Warto również sprawdzić formę prawną firmy, to jak długo e-kantor działa na rynku i ile osób zatrudnia. Informacje te powinny być dostępne na stronie serwisu w łatwo dostępnym miejscu.

Dodatkowe zabezpieczenia

Warto przejrzeć strony kantorów internetowych i poczytać, co firmy mają do powiedzenia w kontekście swojej wiarygodności. Mogą stosować wiele różnych dodatkowych aspektów podnoszących ich wiarygodność. - I tak np. w Walutomacie stosujemy zasadę rozdzielnego księgowania środków klientów i spółki operatora serwisu. Co oznacza, że pieniądze klientównie są inwestowane w czasie oczekiwania na wymianę, nie finansują także działalności spółki- wyjaśnia Tomasz Górski. Serwis gwarantuje także pełne pokrycie środków, co oznacza, że zanim dojdzie do wymiany pieniędzy, każda ze stron transakcji musi zapewnić środki na jej realizację, czyli przelać odpowiednią kwotę na pokrycie transakcji.

/ Currency One SA, Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~liffka

Amronet spełnia wszystkie kryteria, zresztą sprawdziłam i teraz wymieniam już śmiało, kompletnie bez obaw.

! Odpowiedz
0 0 ~stasiek

Po pierwsze nie wymieniam w nieznanych kantorach, wybieram te o których jest "głośniej" w sieci. Po drugie dowiaduję się czy przelewy zwrotne są autoryzowane przez SMS- jak np. w Amronet.

! Odpowiedz
0 0 ~RudnicKi

Mam bezpłatne i szybkie przelewy do Aliora i PKO BP z Amronetu, kantor oczywiście sprawdzony pod kątem bezpieczeństwa. Plus również taki, że można w Amronet skorzystać z błyskawcznego przewalutowania.

! Odpowiedz
0 0 ~JurekMiszczak

Oczywiście sprawdzałem te wszystkie elementy, bez tego bałbym się ryzyka. Głównie zależało mi na współpracujących bankach pko bp i allior bank, więc wybrałem kantor, który ma to w ofercie centnet.pl Stronę mają dobrze zabezpieczoną i widziałem o nich pozytywne opinie. Sam ich zarekomendować, bo wiem jak czasem trudno zaufać bankom, kantorom itp.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~marlenna

Przyznam, że zaryzykowałam internetową wymianę waluty gdy jeszcze nie byłam do końca świadoma wszystkich aspektów przemawiających za bezpieczeństwem takich transakcji. Dobrze, ze akurat zdecydowałam się na Amronet, nie zawiedli mnie nigdy. Dopiero później poczytałam na stronie kantoru ważne informacje odnośnie bezpieczeństwa. Dobrze, że kantor to publikuje:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~bros

Biorę pod uwagę opinie, ale nie tylko, chętnie przekonuję się jak kantor w praktyce dba o dobro klienta. Połączenie szyfrowane to oczywiście podstawa, w Amronet jest również sms KOD autoryzacyjny, co daje pewność uczciwej transakcji.

! Odpowiedz
0 0 ~Eliza

Wystarczy poczytać opinie innych i już wiadomo, któryz kantorów jest bezpieczny. Ja tak miałam z Amronet - najpierw popytałam, dopiero potem zaczęłam korzystać z ich usług. I wszystko jest w porządku.

! Odpowiedz
0 0 ~Kasia

Platforma całkiem w porządku, dokonałam w tym miesiącu 3 transakcji w Amronet, sprawnie, co również dotyczy przelewu na rachunek walutowy. Bezpieczeństwo jest zapewnione.

! Odpowiedz
1 1 ~mohito

Obsługiwane są wszystkie banki i w Polsce i za granicą, a przelewy bez kosztów do partnerskich- tych "kilku". Amronet informuje zresztą na stronie:) Ja nie narzekam, transakcje były udane.

! Odpowiedz
1 0 ~ZRX

Amronet?! prowizje? to jakies nieporozumienie. Obsluguje zaledwie kilka bankow, a wyprowadzenie do "INNY BANK" jak to pisza 5zl :) Polecam INTERNETOWYKANTOR.PL ktory nie pobiera zadnych prowizji, obsluguje wszystkie banki na rynku i co najwazniejsze kapital zakladowy internetowykantor.pl posiada 3 450 000 dodatkowo posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych. Bieda ktora zwie sie Amronet na kapital tylko 500.000. Warto zwracac na to uwage.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
USD/PLN -0,25% 3,9536
2017-03-23 17:05:00
EUR/PLN -0,30% 4,2633
2017-03-23 17:05:00
EUR/USD -0,10% 1,0783
2017-03-23 17:05:00
CHF/PLN -0,36% 3,9820
2017-03-23 17:05:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Znajdź profil

Księgarnia Bankier.pl

Giełda. Podstawy inwestowania. Wydanie kieszonkowe Giełda. Podstawy inwestowania. Wydanie kieszonkowe Cena: 19,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl