Jak ocenić, czy e-kantor jest bezpieczny?

E-kantory nie podlegają regulacjom prawnym, więc korzystanie z nich jest ryzykowne? - To mit - mówi Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Currency One SA, operatora dwóch największych serwisów na rynku wymiany walut online. -W tym biznesie wiarygodność to podstawa i żadna instytucja nadzorująca nie zagwarantuje wysokiej jakości działania firmy, jeśli ona sama o to nie zadba.

Źródło: thetaXstock
Na co więc należy zwrócić uwagę, wybierając kantor internetowy? Tomasz Górski z serwisów Internetowykantor.pl i Walutomat przytacza 7 aspektów, które warto przeanalizować zanim dokonamy pierwszej transakcji wymiany walut w sieci.

Współpracujące banki

Postawą działania e-kantorów jest sprzężenie ich systemów z systemami banków, dzięki którym klienci przesyłają walutę między swoimi kontami bankowymi a kontami e-kantoru. Dlatego przed zarejestrowaniem się w danym serwisie - warto odwiedzić stronę e-kantoru i sprawdzić, z iloma bankami współpracuje. Liczba ta świadczy o zaawansowaniu systemów e-kantoru oraz jakości współpracy z bankami. 

System zabezpieczeń jak w bankowości elektronicznej

W najlepszych e-kantorach stosowane są identyczne zabezpieczenia technologiczne jak te używane w bankowości elektronicznej. Serwis powinien weryfikować tożsamość użytkownika i posiadać certyfikat Extended Validation SSL, dzięki któremu wszystkie operacje i transakcje realizowane są za pomocą szyfrowanych danych. Często stosowane są także dodatkowe zabezpieczania np. w postaci kodów SMS. 

Regularne raportowanie do instytucji finansowych

Mimo że e-kantory nie podlegają nadzorowi Komicji Nadzoru Finansowego, muszą regularnie raportować efekty swoich działań do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). To drugi po Ministerstwie Finansów organ administracji państwowej odpowiedzialny za zapobieganie wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz przeciwdziałania finansowaniu terroryzmu. 

Opinie klientów są najcenniejsze

Rozwój mediów społecznościowych dał klientom możliwość publicznego wyrażania swoich opinii o usłudze czy produkcie. Warto przez wybraniem platformy do transakcji walutami prześledzić opinie o danym e-kantorze w sieci. - Polecam tu odwiedzenie profili e-kantorów w mediach społecznościowych, aby sprawdzić komentarze użytkowników, ale także portal opineo.pl, który gromadzi potransakcyjne opinie konsumentów na temat firm z branży e-commerce - wyjaśnia Tomasz Górski, Dyrektor Marketingu Internetowykantor.pl i Walutomat.

Sprawdź pozycję e-kantoru na rynku - cena to nie wszystko

Pierwszym czynnikiem, na który zwracamy uwagę, wybierając produkt czy usługę, jest cena. Polscy użytkownicy internetu są już jednak doświadczeni i wiedzą, że nie może to być jedynym kryterium wyboru platformy zakupowej i nieważne, czy mówimy tu o e-sklepie czy e-kantorze. Sprawdźmy zatem inne czynniki, zanim kupimy walutę. Warto zwrócić uwagę na to, czy e-kantor posiada biuro obsługi klienta i jak jest ono zorganizowane (dostępność firmy dla klientów), czy firma posiada certyfikaty i nagrody (ocena rynku), czy jego przedstawiciele regularnie pojawiają się w mediach (otwarta komunikacja z mediami), czy e-kantor jest notowany w porównywarkach kantorów (rankingi). To wszystko świadczy o jakości działania danego serwisu i powinno mieć wpływ na nasz finalny wybór.

Kondycja firmy handlującej walutami

O pozycji firmy i jej kondycji finansowej świadczy także zgromadzony kapitał zakładowy i wartość realizowanych obrotów. Warto również sprawdzić formę prawną firmy, to jak długo e-kantor działa na rynku i ile osób zatrudnia. Informacje te powinny być dostępne na stronie serwisu w łatwo dostępnym miejscu.

Dodatkowe zabezpieczenia

Warto przejrzeć strony kantorów internetowych i poczytać, co firmy mają do powiedzenia w kontekście swojej wiarygodności. Mogą stosować wiele różnych dodatkowych aspektów podnoszących ich wiarygodność. - I tak np. w Walutomacie stosujemy zasadę rozdzielnego księgowania środków klientów i spółki operatora serwisu. Co oznacza, że pieniądze klientównie są inwestowane w czasie oczekiwania na wymianę, nie finansują także działalności spółki- wyjaśnia Tomasz Górski. Serwis gwarantuje także pełne pokrycie środków, co oznacza, że zanim dojdzie do wymiany pieniędzy, każda ze stron transakcji musi zapewnić środki na jej realizację, czyli przelać odpowiednią kwotę na pokrycie transakcji.

/ Currency One SA, Internetowykantor.pl, Walutomat.pl

Źródło: Informacja prasowa

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ZRX

Amronet?! prowizje? to jakies nieporozumienie. Obsluguje zaledwie kilka bankow, a wyprowadzenie do "INNY BANK" jak to pisza 5zl :) Polecam INTERNETOWYKANTOR.PL ktory nie pobiera zadnych prowizji, obsluguje wszystkie banki na rynku i co najwazniejsze kapital zakladowy internetowykantor.pl posiada 3 450 000 dodatkowo posiada licencję KNF na świadczenie usług płatniczych. Bieda ktora zwie sie Amronet na kapital tylko 500.000. Warto zwracac na to uwage.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Eliza980

Amronet jest bezpiecznym kantorem, bez dwóch zdań.

! Odpowiedz
0 0 ~cyberm

Zauważyłem, że Amronet bardzo dokładnie weryfikuje dane jakie klient podaje podczas rejestracji- to dobrze. Uważam, że to element dbałości o bezpieczeństwo użytkownika i jego transakcji. Przy czym nie ma to nic wspólnego z nadmiarem formalności, mnie wypełnienie formularza rejestracyjnego z 5 minut zajęło, od razu dostałem link do potwierdzenia:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~angela233

Oj, konkurencja rośnie, a więc wdać, że ludzie wolą e-kantory skoro ich przybywa. Ja też wolę i uznaję za bezpieczną formę wymiany waluty, na pewno Amronet gdzie już kilka razy kupowałam EUR, przy tym po dobrej cenie.

! Odpowiedz
0 0 ~kubik4000

witam czy w amronet trzeba mieć konto walutowe czy jak kupie np. dolara to możze on leżeć przez 3 miesiące w portfelu amronet ?

! Odpowiedz
0 0 ~Gość

Ja z początku również nie mogłem się przekonać do wymiany on line. Spróbowałem, zaliczyłem pierwszy raz bezproblemowo i teraz już nie wyobrażam sobie standardowej wymiany, bo niby po co, skoro mogę to zrobić z domu? Najlepiej wymieniać w PEWNYM KANTORZE- sprawdziłem, polecam.

! Odpowiedz
0 0 ~Grese

Armonet jest raczej ok, na jakikantor.pl opinie ma bardzo ok. Warto takie rzeczy sprawdzać, bo konkurencja spora. A konto zawsze mozęmy sobie w innym miejscu założyć i nic nas to nie kosztuje :P

! Odpowiedz
0 0 ~rena

Wybrałam kantor który polecił mi przyjaciel: Amronet. Wolałam się poradzić kogoś zaufanego. Teraz korzystam regularnie z wymiany walut u nich, jest wszystko w porządku.

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~mmmisss

nie polecam kantoru korzystnie.pl za opłaty

! Odpowiedz
USD/PLN -1,11% 4,0798
2017-01-17 15:58:00
EUR/PLN -0,08% 4,3696
2017-01-17 15:57:00
EUR/USD 1,07% 1,0711
2017-01-17 15:58:00
CHF/PLN 0,01% 4,0786
2017-01-17 15:58:00

Porównywarka kantorów internetowych

za

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Znajdź profil

Księgarnia Bankier.pl

Giełda. Podstawy inwestowania. Wydanie kieszonkowe Giełda. Podstawy inwestowania. Wydanie kieszonkowe Cena: 19,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl