Internet od dochodu: Kto może skorzystać z ulgi za Internet?

Zawiłości prawa podatkowego wyjaśnia Michał Wierzchowski, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie

- Kto może skorzystać z ulgi za Internet?

- Ulga ,na Internet" przeznaczona jest dla osób fizycznych, które począwszy od 1 stycznia 2005 r. poniosą wydatki z tytułu użytkowania sieci w lokalu (budynku) będącym miejscem ich zamieszkania. Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

- Czy ulga na Internet jest ulgą małżeńską (jedna na dwoje) czy dla każdego podatnika?

- Nie jest to ulga małżeńska. Przysługuje odrębnie każdemu z małżonków pod warunkiem, że każdy z nich udokumentuje wydatek wystawioną na siebie fakturą VAT - mogą oboje figurować na jednej fakturze.

W takim przypadku kwotę z faktury należy podzielić na dwie osoby. Każdemu z małożnków przysługuje odliczenie do wysokości 760 zł.

- Kwotę ulgi odliczamy od podatku czy od dochodu?

- Wydatek poniesiony z tytułu korzystania z Internetu do wysokości nieprzekraczającej 760 zł odliczamy od dochodu każdego z podatników, jeżeli komputer znajduje się w miejscu zamieszkania podatnika.

- Czy w ramach ulgi można odliczyć koszty zainstalowania Internetu czy tylko koszty użytkowania?

- Niestety nie. Odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania, a nie instalacji sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.

- Za jaki okres obowiązuje ulga: od 1stycznia czy od 1 marca br., kiedy to wzrośnie do 22 proc. VAT na Internet dla osób fizycznych.

- Przepis stanowiący podstawę prawną do odliczenia ulgi wszedł w życie 1 stycznia 2005 r., dlatego też podatnicy będą mogli skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. Czyli należy gromadzić faktury wystawione przez operatora od początku roku.

- Jeżeli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą w domu i zalicza do kosztów uzyskania przychodów część opłat za korzystanie z Internetu, to czy współmałżonek, będzie mógł skorzystać z ulgi?

- W takim przypadku drugi z współmałżonków nie będzie mógł skorzystać w tej części z odliczenia od dochodu, ale będzie mógł odliczyć drugą, której nie wykorzystał małżonek prawadzący działalność gospodarczą. Pod warunkiem, że faktura jest wystawiona na obojga.

Gazeta Krakowska
ds
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl