Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs


Słownik - Podatki

Wpisz szukane słowo

Inkasent:


Osoba prawna, fizyczna lub jednostka organiza...

zobacz pozostałe hasła...


2005-01-18 07:31 Źródło: POLSKA Gazeta Krakowska

POLSKA Gazeta Krakowska

Internet od dochodu: Kto może skorzystać z ulgi za Internet?


Zawiłości prawa podatkowego wyjaśnia Michał Wierzchowski, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Krakowie


- Kto może skorzystać z ulgi za Internet?

- Ulga ,na Internet" przeznaczona jest dla osób fizycznych, które począwszy od 1 stycznia 2005 r. poniosą wydatki z tytułu użytkowania sieci w lokalu (budynku) będącym miejscem ich zamieszkania. Odliczeniu podlegają wydatki w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 760 zł.

- Czy ulga na Internet jest ulgą małżeńską (jedna na dwoje) czy dla każdego podatnika?

- Nie jest to ulga małżeńska. Przysługuje odrębnie każdemu z małżonków pod warunkiem, że każdy z nich udokumentuje wydatek wystawioną na siebie fakturą VAT - mogą oboje figurować na jednej fakturze.

W takim przypadku kwotę z faktury należy podzielić na dwie osoby. Każdemu z małożnków przysługuje odliczenie do wysokości 760 zł.

- Kwotę ulgi odliczamy od podatku czy od dochodu?

- Wydatek poniesiony z tytułu korzystania z Internetu do wysokości nieprzekraczającej 760 zł odliczamy od dochodu każdego z podatników, jeżeli komputer znajduje się w miejscu zamieszkania podatnika.

- Czy w ramach ulgi można odliczyć koszty zainstalowania Internetu czy tylko koszty użytkowania?

- Niestety nie. Odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie wydatki z tytułu użytkowania, a nie instalacji sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika.

- Za jaki okres obowiązuje ulga: od 1stycznia czy od 1 marca br., kiedy to wzrośnie do 22 proc. VAT na Internet dla osób fizycznych.

- Przepis stanowiący podstawę prawną do odliczenia ulgi wszedł w życie 1 stycznia 2005 r., dlatego też podatnicy będą mogli skorzystać z tej preferencji po raz pierwszy w zeznaniu podatkowym składanym za 2005 r. Czyli należy gromadzić faktury wystawione przez operatora od początku roku.

- Jeżeli jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą w domu i zalicza do kosztów uzyskania przychodów część opłat za korzystanie z Internetu, to czy współmałżonek, będzie mógł skorzystać z ulgi?

- W takim przypadku drugi z współmałżonków nie będzie mógł skorzystać w tej części z odliczenia od dochodu, ale będzie mógł odliczyć drugą, której nie wykorzystał małżonek prawadzący działalność gospodarczą. Pod warunkiem, że faktura jest wystawiona na obojga.

Gazeta Krakowska
ds


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Kup Apartament nad Morzem i Zarabiaj nawet do 8%

Komentarze do artykułu