Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2012-11-12 19:46 Źródło: PAP

Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak


W Warszawie na sprzedaż czeka ponad 5 tys. nowych mieszkań, we Wrocławiu - 1,9 tys., a w Krakowie - 1,8 tys. - podają analitycy rynku nieruchomości. Przewidują, że oferta gotowych mieszkań w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie.

mieszkania
Źródło: SXC

Z danych agencji nieruchomości Emmerson wynika też, że w Gdańsku do kupienia jest 1,3 tys. mieszkań, w Poznaniu - 1,1, tys., w Łodzi - prawie 900, a w Katowicach - ponad 400.

Analitycy podkreślają, że w poszczególnych miastach różne są proporcje między lokalami gotowymi a tymi, które jeszcze się budują lub nawet ich budowa się nie rozpoczęła. W Katowicach niemal 40 proc. oferty mieszkań dostępnej na rynku pierwotnym to lokale w budynkach już istniejących. Resztę stanowią mieszkania w inwestycjach w budowie lub w przygotowaniu do ich uruchomienia.

– Kredyt hipoteczny krok po kroku»Kredyt hipoteczny krok po kroku

Na dostępność gotowych mieszkań nie powinni narzekać nabywcy w Łodzi, gdzie co trzecie oferowane mieszkanie pochodzi z zakończonej inwestycji. W Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu mieszkania gotowe stanowią około jednej czwartej, a w Gdańsku - jednej piątej oferty deweloperów.

Pełnomocnik zarządu w agencji Emmerson Jarosław Skoczeń przewiduje, że oferta gotowych już mieszkań w najbliższym czasie jeszcze wzrośnie, gdyż spora część realizowanych inwestycji ma się zakończyć do końca bieżącego roku.

Zwrócił uwagę, że choć na rynku jest duża podaż nowych mieszkań, to wciąż znajdują się chętni na lokale w początkowej fazie realizacji lub tylko zapowiedziane do budowy.

Dodał, że większość klientów poszukiwania lokalu zaczyna od przeglądu gotowych mieszkań, bo w tych można od razu przystąpić do prac wykończeniowych.

"Możliwość szybkiego wprowadzenia się, dokładnego obejrzenia już stojącego mieszkania, budynku i rzeczywistego zagospodarowania terenu oraz brak ryzyka związanego z niedokończeniem budowy to główne atuty gotowych mieszkań" - podkreślił Skoczeń.

Prześwietlamy banki. Gdzie warto wziąć kredyt?
kredyt na mieszkanieNa jakich warunkach i komu bank pożyczy ponad 330 tysięcy złotych? Czy banki surowo podchodzą do oceny zdolności kredytowej klientów? Sprawdź w najnowszym rankingu kredytów hipotecznych.
więcej…

Prezes zarządu firmy doradczej CEE Property Group Paweł Grząbka dodał, że w ostatnich sześciu miesiącach rozpoczęto, przynajmniej formalnie, budowę dużej liczby nowych inwestycji mieszkaniowych.

Według niego osoby kupujące mieszkania na etapie budowy ponoszą większe ryzyko, niż kupujący gotowe lokale, ale też sporo zyskują, gdyż mają większy wybór lokali oraz niższe ceny. "Standardem w branży deweloperskiej jest stopniowe podwyższanie cen mieszkań w miarę postępu prac budowlanych i postępującej sprzedaży" - stwierdził. (PAP)

ska/ amac/Komentarzy 0


Zobacz też:
» 21 tys. osób za pozostaniem w OFE
» Prawo do emerytury w innym kraju? PE pracuje nad projektem
» Gminy będą skuteczniej ścigać krewnych, którzy nie dopłacą do pobytu seniora w domu opieki
» więcej
RSS Google Wykop

Kup Apartament nad Morzem i Zarabiaj nawet do 8%

Komentarze do artykułu
Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak Autor: ~krakowianka   2012-11-14 12:02
szukam mieszkania w Krakowie w dobrej lokalizacji, dobrze zaprojektowanego i wykonanego, gotowa jestem zapłacić 6-7 tys/m2, szukam juz tak trzeci miesiąc - to co jest dostepne to parter, od pólnocy, p (..)
Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak Autor: ~koleś kon-donka   2012-11-14 11:55
a my mondre lódzie z PO-rnola mamy po marne 78.000 na miech za pałowanie tychy waszych patriotów z ONR i teraz to my jósz wiem co tszeba robić aby takich jak wy matołuf pałować gdzie popadnie i nie be (..)
TO CRASH OR NOT TO CRASH Autor: ~gh21   2012-11-14 09:34
Syn studiuje budowę maszyn w Niemczech. Córka wybiera się na medycynę, ale po studiach też wyjedzie. W tym kraju będzie dziadostwo dużo większe niż jest obecnie.
Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak Autor: ~Normalny   2012-11-13 22:45
Spadek -40% w ciągu 2-3 lat murowany, jak wszędzie indziej na świecie.
Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak Autor: ~goldman fish   2012-11-13 19:51
chetni tez czekaja na cene 1800 zl zl za mtr kwadr, juz niedlugo sie doczekaja; a wlasciciele nieruchomosci moga zapiac pasy , spadek bedzie fantastyczny
czarodziej Grzabka :) Autor: ~toldi   2012-11-13 18:59
To za miesiac bedzie srednio po 12 kola za metr? :). Jeszcze ta sciema z rosnaca cena ktora podaza za postepujaca sprzedaza... Przeciez nic sie nie sprzedaje juz po wyimaginowanych cenach. Ewentualnie (..)
ceny wyższe niż w Berlinie ! Autor: ~jack   2012-11-13 18:06
oczywiście w Warszawie-kto po tych cenach kupi ? Ziemią też już się "nażarli" czas na zdrowe spadki o 35%
Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak Autor: ~myślący   2012-11-13 16:44
ciekawe gdzie są teraz ci co darli geby ze TANIEJ NIE BEDZIE kupowac !!!!!!
Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak Autor: ~sdfsdf   2012-11-13 16:31
nic dziwnego skoro bardziej oplaca sie wybudowac dom niz kupic takie mieszkanie robione na szybko z tanich materiałów...krzycza sobie ponad 4000 za metr..czasami nawet cena dochodzi do 5000..poczekamy (..)
Gotowe mieszkania czekają, ale chętnych brak Autor: ~Qwerty321   2012-11-13 16:17
Developerzy i socjaliści sobie marzą o 60% zysku. Na zdrowym rynku to jest to max 10% a ci chcą 6x tyle. Im większy socjalizm tym większy syf i bieda.