Google płaci Apple’owi miliardy

Google i Apple – dwa amerykańskie giganty technologiczne coraz bardziej uzależniają się od siebie. A przynajmniej jeden z nich zaczyna być bardziej zależny od drugiego. Pierwsza ze spółek ma płacić nawet do 3 miliardów dolarów, by nadal być domyślną przeglądarką internetową na iPhonie.

(fot. Regis Duvignau / Reuters)

Żadna ze spółek nie podała dokładnej kwoty, którą miałby zapłacić Google, jednak firma Bernstein w swojej najnowszej analizie podaje kwotę opiewającą na 3 miliardy dolarów. Użytkownicy Apple’a muszą przynosić naprawdę ogromne zyski jednej z głównych przeglądarek internetowych na świecie, gdyż w 2014 roku firma zapłaciła „jedynie” miliard dolarów, zgodnie z dokumentami sądowymi w ramach umowy o zapłatę odsetek pieniędzy, które Google zarabia od użytkowników iPhone’ów i iPadów.  Pomnożenie tej kwoty trzykrotnie w przeciągu dwóch lat robi wrażenie.

- Biorąc pod uwagę ten szacunek, Google może stanowić 5 proc. całkowitego zysku operacyjnego firmy Jobsa w tym roku i do 25 proc. całkowitego wzrostu zysku operacyjnego w ostatnich dwóch latach – powiedział Toni Sacconaghi analityk firmy Bernstein, cytowany za portalem Businessinsider.com.

Firma analityczna po zaznajomieniu się z dokumentacją Apple’a ujawniła, że przychody z licencji – właśnie te, które płaci gigant internetowy – to drugi pod względem wielkości element powodujący wzrost sektora usług.

Jeśli Google nie nabierze odwagi i nie zdecyduje się na zmianę umowy, Apple rok rocznie będzie mógł ją dowolnie podwyższać.

DU

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 34 bojack_pl

Nie przegladarka a wyszukiwarka. Domyslna przegladarka jest safari - produkt Apple'a.

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl