Fiskus uznał, że angielski pomaga w biznesie

Skarbówka zmieniła zdanie. Przedsiębiorca odliczy wydatki na naukę angielskiego. Chociaż przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów nie uległy zmianie, to ostatnio fiskus interpretuje je na korzyść podatników.

Fiskus uznał, że angielski pomaga w biznesie
Fiskus uznał, że angielski pomaga w biznesie (YAY Foto)

Przedsiębiorca może zapłacić niższy podatek dzięki inwestycji w naukę języka obcego. Chociaż przepisy dotyczące kosztów uzyskania przychodów nie uległy zmianie, to ostatnio fiskus interpretuje je na korzyść podatników - informuje "Rzeczpospolita".

- Organy podatkowe przestały się upierać, że nauka języka to tylko kaprys i prywatna sprawa przedsiębiorcy - mówi adwokat Marcin Malinowski. Potwierdza to najnowsza interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu wydana w sprawie programisty prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Mężczyzna współpracuje z międzynarodowym koncernem. Tworzy oprogramowanie dla przemysłu motoryzacyjnego. W jego pracy niezbędne są specjalistyczne kursy językowe. Izba skarbowa zgodziła, że skoro wydatki na ten cel pozwolą mu osiągnąć przychód, to podlegają odliczeniu.

Korzystną interpretację uzyskała też kobieta, która w ramach prowadzonej działalności pomaga innym podmiotom zdobywać dofinansowanie z funduszy UE. Wymaga to tłumaczenia dokumentacji. Dlatego odliczy wydatki na kurs językowy. Podobnie jak przedsiębiorca wykonujący projekty z branży budowlanej, który chce zdobywać klientów za granicą.

To nowość. Jeszcze niedawno fiskus uznawał, że to prywatne wydatki podatnika, nawet gdy musi posiadać certyfikat prawniczego języka angielskiego.

kkr/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~mick

@autor: chodziło o wielką literę?

! Odpowiedz
0 5 ~niepelnosprawny_org

to mentalnosc urzednikow musi sie zmienić, po pierwsze klient zawsze najpierw ucziwy....

! Odpowiedz
0 26 ~Eltor

Co to za przepisy, co je można sobie dowolnie interpretować? To oznacza brak przepisów. Może wystarczy tylko jeden: "Jest tak, jak Pan Biurwa sobie uwidzi"

! Odpowiedz
0 5 ~zez

nie miej pretensji do biurw tylko do oszołomów z Wiejskiej, bo to oni tworzą takie prawo, które można dowolnie interpretować.

! Odpowiedz
0 20 ~Tiki

Żyjemy od jednej urzędniczej interpretacji do następnej.
Zamiast zrozumiałych ustaw mamy sprzeczne, pokrętne i pełne złośliwości "prawo powielaczowe.
Pozorne państwo prawa

! Odpowiedz
2 26 ~oto_polska

Oto polska właśnie. Odbijamy się od interpretacji do interpretacji. Polskie przepisy skarbowe są jak przypływy w morzu. Teraz może trochę się cofa, ludzie rozkładają parawany tuż nad wodą, przychodzi przypływ i albo zabiera ci parawan albo musisz uciekać w popłochu. Wnioskuję że interpretacja znowu się zmieni za jakiś czas i będą łupieni Ci co naukę języka angielskiego wrzucali w koszty.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~autor

Polska piszemy z dużej litery!

! Odpowiedz
0 3 ~aradawa

Są jak przypływ w morzu gó...w..na

! Odpowiedz
0 18 ~kolega

prawo powinno być twarde, ale PRECYZYJNE I JEDNOZNACZNE !!!
Wówczas urzędnik nie mógłby po swojemu go "interpretować"

! Odpowiedz
0 1 ~jesh-ldn

jak nie jest jednoznacze, to biurwa MA OBOWIAZEK stosowac NA KORZYSC podatnika...

I wystarczy

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Ostateczny termin złożenia do US rocznej deklaracji podatkowej za 2016 rok

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

    Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl