Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Akcyza:


Podatek pośredni obciążający obrót towarami konsumpcyjnymi. Podmiotem opodatkowania są producenci i ...

zobacz pozostałe hasła...

2005-12-16 06:19 Źródło: Portal FK

Portal FK

Ekspert radzi: Umowa o pracę i zlecenia - co z zasiłkiem chorobowym


Pracownik zatrudniony jest w mojej firmie na umowę o pracę. Od czasu do czasu wykonuje dla tego samego pracodawcy zlecenie. Pracownik ten zachorował w październiku br. Czy w podstawie należy uwzględnić zlecenie? Od października br. do grudnia br. ma umowę zlecenie. Natomiast od początku roku miał trzy jednomiesięczne umowy zlecenia - pisze księgowa z Radomia.
Proszę zwrócić uwagę, że wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem jest traktowane jak wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę i co do zasady podlega wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Częstotliwość zawieranych umów zleceń w ciągu roku ma znaczenie, bo częste umowy, np. w każdym miesiącu, nigdy nie wejdą do podstawy wymiaru zasiłku

Uwaga!

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art.36 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz. 267).W tym miejscu należy również zwrócić uwagę, że w Pani przypadku ma zastosowanie art.41 ust.2 ustawy chorobowej.

Według tego przepisy składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu nie uwzględnia się przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego za okres po tym terminie.

Jeżeli więc pracownik zachorował w październiku 2005 r., to do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie z 12 miesięcy poprzedzających czyli od 1 października 2004r. do 30 września 2005r.

Ponieważ umowy zlecenia zawarte w okresie 12 miesięcy przyjętych do ustalenia podstawy wymiaru skończyły się przed 1 października 2005r. - wynagrodzenie z tytułu tych umów nie może być uwzględnione przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku należnego za październik.

Zastosowanie ma bowiem art.41 ust.2 ustawy, zgodnie z którym wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia, które ustały przed przyznaniem zasiłku nie mogą być uwzględniane w podstawie wymiaru tego zasiłku.

Z faktu, że w miesiącu, w którym powstało prawo do zasiłku, z pracownikiem zawarto nową umowę zlecenia nie wynika żadne uprawnienie pracownika do uwzględnienia w podstawie wymiaru zasiłku wynagrodzenia z poprzednich umów zlecenia, które już ustały.

Tekst pochodzi z „Portalu Finansowo - Księgowego”.

Wypróbuj Portal Finansowo-Księgowy, a przekonasz się, że nasz serwis stanie się ogromną pomocą w Twojej pracy!
www.portalfk.pl


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Najlepsze dla Ciebie warunki do realizacji wiosennych planów

Komentarze do artykułu
 Narzędzia Bankier.pl
  Kalkulator płacowy
  Wszystko o ZUS
  Wyszukiwarka oddziałów ZUS

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: