Ekspert: Są sektory, w których zatrudnianie Ukraińców jest kluczowe

Rolnictwo, budownictwo, handel, hotelarstwo i gastronomia, usługi domowe, to sektory, w których zatrudnianie Ukraińców ma kluczowe znaczenie; obecnie Ukraińcy to ok. 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy dostają u nas zezwolenia na pracę podał ekspert Paweł Kaczmarczyk.

Paweł Kaczmarczyk, dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW, wziął w czwartek udział w seminarium mBankCASE pt. Znaczenie imigracji zarobkowej dla gospodarki Polski.

W seminarium uczestniczyła też Joanna Tyrowicz, doradca w Instytucie Ekonomicznym NBP, konsultantka Banku Światowego. Tyrowicz oceniła, że imigracja zarobkowa do Polski jest wciąż niewielka i nie wiadomo precyzyjnie, jaka jest skala tego zjawiska.

- Zbieranie danych na ten temat idzie mozolnie. Nawet gdyby przyjąć zgrubny szacunek, ile osób urodzonych poza Polską pracuje na terenie naszego kraju, to zwiększenie tej liczby w ostatnich latach nie było imponujące. Jest zauważalne w dużych miastach, w pewnych sektorach. Ale nie zmienia to zasadniczo struktury narodowościowej na polskim rynku pracy - przekonywała.

Tyrowicz zaznaczyła, że nie można mówić o tym, że Ukraińcy zabierają Polakom miejsca pracy. Ukraińcy przyjeżdżają na miejsca pracy, które pozostały wcześniej niezapełnione. Inaczej nie można zatrudnić w Polsce obcokrajowca, takie jest prawo. Nawet jeśli ten napływ się zwiększa, to ma on charakter sezonowy, gdy pracodawcy potrzebują pracowników - podkreśliła Tyrowicz.

Według przytoczonych podczas seminarium danych w 2016 r. w naszym kraju wydano 1,3 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom, w większości Ukraińcom. Ale nie można przekładać pozwoleń na osoby, to są dwie różne miary - podkreśliła ekspertka.

Na poziomie całego rynku pracy nie jest to zjawisko o dużym znaczeniu - zgodził się Paweł Kaczmarczyk. Dodał, że w sensie ilościowym jest to zjawisko marginalne. Liczba pozwoleń na pracę wydawana cudzoziemcom w Polsce wzrosła z 44 tys. w 2010 roku do 120 tys. w roku 2016 - powiedział.

Według Pawła Kaczmarczyka są segmenty, gdzie zatrudnianie Ukraińców ma kluczowe znaczenie. Po 2014 roku wzrosła skala imigracji z Ukrainy. Obecnie stanowią oni ok. 90 proc. wszystkich cudzoziemców, którzy w Polsce uzyskują zezwolenia na pracę wskazał. Jak podkreślił, kluczowe sektory, w których zatrudnia się migrantów z Ukrainy to rolnictwo, budownictwo, handel, hotelarstwo i gastronomia, sektor usług domowych.

Jak mówił, obecnie ok. 40 proc. migrantów z Ukrainy to osoby z wykształceniem wyższym. Prawie 50 proc. Ukraińców po studiach znalazło w Polsce zatrudnienie w hotelarstwie i gastronomii. Ten sektor jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem zatrudniającym Ukraińców w Polsce - podkreślił. W zatrudnianiu Ukraińców dominuje województwo mazowieckie. Po roku 2014 osoby przyjeżdżające do Polski z Ukrainy są coraz młodsze, coraz częściej są to mężczyźni, oraz osoby lepiej wykształcone, z centralnej i wschodniej Ukrainy oraz dużych miast - zaznaczył Kaczmarczyk.

maja/ son/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Dżejms

To nie prawda że Polacy nie schylili by się po truskawki ale zwyczajnie za surowiec trzeba płacić a nie jakaś jałmużna. Z czego ma zapłacić plantator?

! Odpowiedz
0 4 ~niepelnosprawny_org

kraj nie jest dla nas kluczowy? Polacy nie? tylko obcokrajowcy, by mieli najlepiej i dobro kraju sąsiedniego, a nie nasze własne?...

! Odpowiedz
0 8 ~zenon

EU for you :)

nastepni Etiopia, Gujana i Czad

! Odpowiedz
4 7 ~Log

Panie Prezydencie Putin w Panu nadzieja uratować Polskę przed naszymi wrogami ukram..i.......prosimy o uzycie środków

! Odpowiedz
0 0 ~vania

słusznie - na początek proponuję posłuchać "Log Jam" (KJFG z jutuba:))))

! Odpowiedz
2 6 ~Gospodarka_Głupcze

ale są sektory w których ukraińcy powinni być wykluczeni

! Odpowiedz
2 2 ~ZIOM

Polmosy?

! Odpowiedz
7 2 ~Ari

Haha, to samo dokładnie mówili w Irlandii o Polakach. Teraz ich gospodarka padłaby na pysk bez Polaków.

! Odpowiedz
5 9 ~Grzechu_comeback

A w Szczecinie to nawet AUTOBUSAMI KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ kierują i jak pasażerowie donoszą, wsiada Dimitrij i pyta "to jak mam jechać"???!!!! SERIO!!! No i wypadkowość też wzrosła! Oczywiście to nie jest ich wina, że znaleźli taką pracę, tylko tych, którzy ich przyjmują.
UWAŻAJCIE NA AUTOBUSY!!!

! Odpowiedz
9 6 ~Lissow

olgino się rozkręca, a w rassiji autobusy to same jeżdżą..... zara,zara - jakie autobusy??? ZIS5 to nie autobus... (ZIS piać - z gory jediet, pod goru pchać....:))))

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl