Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2008-08-05 13:34 Źródło: motofakty.pl

motofakty.pl

Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu


Czy można bez stresu zdać egzamin na prawo jazdy, załatwiając wszystko w ciągu jednego dnia i wydając 200 zł? Można, pod warunkiem że wybierzemy się do Anglii.


Drożej jest na Ukrainie, ale wydatek 2 tys. daje pewność zdania egzaminu. Dlatego zagraniczne wyjazdy po prawko cieszą się coraz większą popularnością. Dwa lata temu wyjechało 8 tys. osób. Według danych z Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego tylko w pierwszej połowie tego roku to już prawie 32 tys. Paweł Goszczyński podchodził do egzaminu w Łodzi trzy razy. Na trzymiesięczny kurs i egzaminy wydał ponad 1700 zł. Pieniądze stracił, egzaminy tak go stresowały, że poddał się po trzecim podejściu i wyjechał na wakacje do pracy w Anglii.

- Na egzamin namówił mnie kolega. Nie ryzykowałem wiele, bo sprawdzian kosztuje 50 funtów. Zdałem za pierwszym razem. Egzaminator nie czepiał się szczegółów - cieszy się Paweł.

W Anglii nie trzeba kończyć kursu. Do egzaminu może przygotować kandydata osoba, która ma prawo jazdy co najmniej trzy lata. Musi tylko podczas nauki umieścić literę "L" na aucie . Utrudnieniem jest ruch lewostronny. - Wszyscy, którzy zdawali na Wyspach, przyznają, że to największy problem - mówi Zbigniew Skowroński, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.

Nie odstrasza to jednak tych, którzy chcą zdać egzamin szybko i bez stresu. Kursy w polskich autoszkołach są nieskuteczne. Zdawalność przy pierwszym podejściu wynosi 33 proc. W Anglii zdaje 85 proc.

W Polsce liczy się ilość, a nie jakość. Mamy aż 6 tys. autoszkół, a w Niemczech jest ich 600 - podkreśla szef łódzkiego WORD. - Wewnętrzne egzaminy na prawo jazdy to fikcja. Autoszkoły się nimi nie przejmują. Dlatego kandydaci są nieprzygotowani.

Popularnym kierunkiem wyjazdów jest też Ukraina. Na forach internetowych pojawiają się ogłoszenia typu "Szukam kogoś, kto wybiera się po prawko na Ukrainę. Razem będzie raźniej".

Wyjazd trwa od trzech do pięciu dni, kosztuje 1900-2200 zł. Cena zawiera przejazdy, noclegi, badania i wydanie prawa jazdy. Na Ukrainie kurs nie jest obowiązkowy. Przy pierwszym podejściu zdaje 99 proc. kandydatów.

Na prawo jazdy można też zdać w USA. Najczęściej robią to studenci, którzy wyjechali na program "Work and Travel". Amerykański egzamin kosztuje tylko 4 dol. Nie trzeba przechodzić kursu, a sam egzamin... - Podczas części praktycznej egzaminator mówił mi: "Tam jest znak stop, zatrzymaj się, rozejrzyj i jedź dalej". Wszystko trwało 10 min - opowiada Mariola Łaska ze Szczecina.

- Najdziwniejsze jednak było to, że w USA na egzamin przyjeżdża się własnym autem. Aby wymienić zagraniczne prawo jazdy na polskie, wystarczy zgłosić się do Wydziału Komunikacji. - Trzeba mieć tylko zagraniczny dokument, a my wydajemy polski odpowiednik - mówi Rajmund Kądziela, dyrektor Wydziału Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów w Łodzi.

Agnieszka Jasińska


Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Najlepsze dla Ciebie warunki do realizacji wiosennych planów

Komentarze do artykułu
Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~iwona3   2014-02-24 20:28
Oczywiscie ze mozna, zresztą sama jestem doskonałym przykładem na to ze mozna zdac prawo jazdy. A ja tutaj robiłam kurs www.oes.krakow.pl Wiec jesli w Krakowie poszukujecie dobrej szkoły to ta jest g (..)
Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~ta   2009-12-14 18:37
ja zdaje 2 raz w srode o 17 , 1 raz nie zdalem na placu nie wiem czemu kurde przez pogode chyba stes doszedl i hujnia przejechalem linie wszystko stalo sie tak szybko ze nawet sam nie pamietam dokladn (..)
Re: Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~robalek   2009-03-17 15:52
ja próbowałam jakiś czas temu zdać egzamin w Wałbrzychu, osiem razy i ani razu nie wyjechałam z placu na miasto, zawsze mnie na czymś uwalali!!! w innym mieście zdałam z pierwszym razem i od 8 lat mam (..)
Re: Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~Marek   2009-03-16 16:46
popiera. Sam zaczynam robić kurw i widze że to wszystko0 to o dupe rozbić. I tak pewnie nie zdam za pierwszym razem i tylko pieniądze w błoto ku..wa jak by nie mozna było spokojnie zdać jak w anglii c (..)
Re: Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~Ignacy   2008-08-05 22:42
No i te kamery i mikrofony co tak się powołują to oczywiście wielka lipa.Mafia poradziła sobie z tym szybciutko. Pan Egzaminator potrafi otworzyc bagażnik z tyłu nie zauważysz , ruszysz nie zdałeś bo (..)
Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~gregUPR   2008-08-05 22:22
widać na jakim poziomie jest u nas normalność w porównaniu z Anglią
Re: Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~Ignacy   2008-08-05 21:19
I o to chodzi, że tu nie chodzi o wydumane zagrożenia - za dziwne zachowanie na ulicach powinna karac policja dużymi mandatami i sąd ... No ale mafia związana z procederem wyciskania ostatniego grosza (..)
Re: Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: priv   2008-08-05 18:25
Ja jeździłem z 3 szkoleniowcami z dwóch różnych szkół, różnica była ogromna. To tak z autopsji. Ze szkoleniowcami jest jak z nauczycielami z 70% niczego nie potrafi przekazać. Dziś jak widzę jak jeżdż (..)
Egzamin na prawo jazdy można zdać bez stresu Autor: ~Beria   2008-08-05 17:15
Trzeba mieć wyjątkowy tupet i cynizm , żeby pieprzyć takie farmazony Zbychu z WORD ( te D to od darmozjadów !) okradacie Polaków i nie trzeba tu żadnej filozofii , ten art pokazuje to biało na czarnym (..)