Dzień Edukacji Narodowej. Dziś świętują nauczyciele

14 października to w Polsce Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia swoje święto obchodzą nauczyciele. Statystyczny przedstawiciel tego zawodu w Polsce to 43-letnia kobieta, której przeciętne wynagrodzenie wynosi 4379 zł brutto.

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce 14 października
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest w Polsce 14 października (fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2015 r., w Polsce we wszystkich typach szkół pracuje 679,8 tys. nauczycieli, z czego blisko 83 proc. to kobiety. Najwięcej nauczycieli zajmuje się wychowaniem przedszkolnym oraz nauką w klasach I-III szkoły podstawowej. Jeżeli chodzi o nauczanie przedmiotowe, najliczniej reprezentowaną grupą są wuefiści. Obecny najstarszy czynny zawodowo nauczyciel ma 87 lat.

490 tys. pracowników oświaty to tzw. nauczyciele tablicowi – pracujący bezpośrednio z dziećmi i realizujący zajęcia dydaktyczne. 412,4 tys. z nich zatrudnieni są na pełny etat, 78,5 tys. pracuje w niepełnym wymiarze godzin.

Jak informuje MEN, polski nauczyciel zarabia przeciętnie 4379 zł. Minimalne wynagrodzenie przedstawicieli tego zawodu w 2016 r. to od 1513 do 3109 zł. Determinuje je stopień zawodowy oraz kwota bazowa. Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o to, by od 2017 r. zarabiać o 10 proc. więcej, tymczasem projekt budżetu zakłada podwyżki płac dla nauczycieli o 1,3 proc.

Dzień Edukacji Narodowej przypada co roku na 14 października. Święto, pod nazwą Dzień Nauczyciela, wprowadziła  Karta praw i obowiązków nauczyciela z 27 kwietnia 1972 r. Od 1982 r. obchodzone jest ono jako Dzień Edukacji Narodowej i uznaje się go za święto wszystkich pracowników oświaty. Data 14 października to upamiętnienie rocznicy powołania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, której inicjatorem był król Stanisław August Poniatowski. KEN była pierwszą w Polsce i Europie instytucją pełniącą funkcję ministerstwa oświaty.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~kolo

tyle zarabiaja i jeszcze mają przywileje. W której pracy ma się wolne dwa miesiące plus dwa tygodnie ferii zimowych. Luksus, a powinni mieć tak jak każdy pracownik w prywatnej firmie. Bo obalili PRL a dalej na państwowym etacie najlepiej a u prywaciarza nie ma żadnych przywilejów.

! Odpowiedz
0 1 ~NAUCZYCIEL

Ten gość napisał bzdury na temat wynagrodzeń nauczycieli.Ale gawieź w Polsce uwierzy we wszystko TYLKO NIE W TO CO POWIEDZIAŁ NAUCZYCIEL.Czy to nie wygląda na jakąś jednostkę chorobową?

! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl