Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2011-03-15 13:25 Źródło: Bankier.pl

Bankier.pl

Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć?


Po radioaktywnym wycieku w Japonii rynki finansowe ogarnął strach. Inwestorzy zaczęli panicznie wyprzedawać ryzykowne aktywa (czyli głównie akcje i surowce), preferując bezpieczne lokaty kapitału. Dlaczego więc notowania złota spadły poniżej 1.400 USD/oz.?


Pierwszy od 25 lat wyciek z reaktora atomowego, jaki we wtorek rano miał miejsce w elektrowni w Fukushimie, zatrząsł rynkami finansowymi. Wizja nadciągającej radioaktywnej chmury najmocniej wystraszyła inwestorów w Tokio, gdzie indeks Nikkei zanurkował o 10,6% po spadku o 6,2% dzień wcześniej.

Giełdy w Europie zniżkowały po 2-4%. Ceny głównych surowców przemysłowych notowały spadki od 2% do przeszło 5%. Chętnie kupowano za to obligacje rządów USA oraz Niemiec, a wśród walut największym powodzeniem cieszyły się amerykański dolar, szwajcarski frank.... oraz paradoksalnie japoński jen.

Analitycy tłumaczyli to odruchową reakcją zarządzających funduszami, którzy w obliczu narastającej niepewności postanowili pozbyć się aktywów uważanych za ryzykowne i nabyć instrumenty postrzegane jako bezpieczne. Zdumienie budzi jednak fakt, iż wśród tych ostatnich nie było złota, które od stuleci funkcjonowało jako bezpieczna przystań na okres dziejowych sztormów. Jednak dziś notowania złota poszły w dół o przeszło 2%, schodząc do poziomu 1.395 dolarów za uncję.

Takie zachowanie kursu złota nie zaskakuje doświadczonych obserwatorów. Bowiem „cena złota” to tak naprawdę punkt równowagi na rynku papierowych (a właściwie wirtualnych) kontraktów terminowych. W obliczu takich szoków jak awaria w japońskiej elektrowni atomowej część inwestorów sprzedaje papierowe kontrakty, aby uzyskać potrzebną gotówkę. Jest to więc operacja płynnościowa, niemająca nic wspólnego z faktycznym popytem na fizycznie istniejące złoto.

Do przeceny żółtego metalu przyczynia się także aprecjacja dolara względem euro. Spadający kurs EUR/USD sprawia, że złoto staje się droższe dla inwestorów rozliczających się w europejskiej walucie, co dodatkowo zachęca do realizacji zysków ze złotych kontraktów.

Aspekt zmienności kursu walutowego mocno odczuwają inwestorzy dysponujący polskim złotym. Za sprawą aprecjacji dolara ceny kruszcu wyrażone w złotych nie bardzo chcą spadać. Licząc według średniego kursu NBP we wtorek cena uncji żółtego metalu wyniosłaby 4.082 złote i była by tylko o 56 złotych niższa niż dwa dni wcześniej, gdy notowania kruszcu osiągnęły najwyższy poziom od dwóch miesięcy.

Spadek cen wyrażonych w złotych sięgnął więc tylko 1,4%, podczas gdy notowania złota wyrażone w USD obniżyły się o 2,5%.

Krzysztof Kolany
Bankier.plKomentarzy 0


RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
a co ula dajesz za darmo?? Autor: ~seth   2011-03-15 14:41
lepiej za złoto albo chociaż za złote
Re: Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć? Autor: infinum   2011-03-15 16:13
@szpic, dam 16 USD, sprzedasz?
Re: Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć? Autor: ~nieni   2011-03-15 15:28
do .........szpica ,a moze masz troche tego srebra po 15 dolkow ????chetnie nabede
Re: Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć? Autor: ~vtg   2011-03-15 14:44
szpic predzej zmienisz sie w kwadrat jak zobaczysz teraz ag po 15 osd /onz ,jak nie masz pojecia o tematach to nie pisz .
Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć? Autor: ~szpic   2011-03-15 14:13
ano bo na złocie też był bąbel. jeśli motłoch pędzi po każdy kawałek swiecidełka to jest objaw końca bańki. proste. jeszcze brakuje strzału na srebrze do 50$ i stamtąd zjazd na 15.
Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć? Autor: ~qwe   2011-03-15 14:09
Bo jest za drogie.
panika stadna Autor: ~k   2011-03-15 13:48
dlaczego zywnosc spada. Skoro byl wyciek radioaktywny to moze zostac skazonych wiele obszarow uprawnych a co za tym idzie zmniejszy sie podaz. No chyba ze znowu rozwiazanie jest takie jak na zlocie
Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć? Autor: ~rfff   2011-03-15 13:39
ula zeby wydawac to najpierw trzeba miec,co wydawac i temu wlasnie sluzy zloto .
Dlaczego złoto tanieje, gdy powinno drożeć? Autor: ~ULA   2011-03-15 13:33
a po co komu złoto i wszystkie bogactwa WYDADZĄ WSZYSTKO NA ŻYCIE DOCZESNE, NA RADOŚCI PÓKI MOGĄ
 Notowania
  Złoto  1294.85  0.00   (0.00%) 
  Srebro  19.64  -0.01   (-0.05%) 

Wiadomość przez email

Dziennik Bankier.pl
Twój e-mail:

Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe: