Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 34,90 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

NOPLAT (Net Operating Profit Less Adjusted Taxes):


Zysk operacyjny netto minus skorygowane podat...

zobacz pozostałe hasła...

2013-06-17 06:00 Źródło: Justyna Niedbał - Bankier.pl

Justyna Niedbał - Bankier.pl

Deklaracje śmieciowe: chaos, a czasu coraz mniej


W związku z tzw. ustawą śmieciową od 1 lipca za wywóz odpadów płacić będziemy gminom. To one ustalą stosowną opłatę, a także wyłonią w drodze przetargu firmy, które zajmą się odbiorem nieczystości. Koszt usługi zależy między innymi od tego, jak wypełnimy deklarację.

deklaracje śmieciowe: chaos, a czasu coraz mniej

foto: thinkstock

Do 1 lipca wszyscy powinniśmy zerwać dotychczasowe umowy z firmami śmieciarskimi. Zgodnie z nowymi przepisami to gmina ustali, kto na danym obszarze zajmie się wywozem odpadów, a także ile za tę usługę zapłacimy. Wzory i terminy składania deklaracji śmieciowych zostaną ustalone indywidualnie przez każdą gminę.

Niejednolite deklaracje sprawiają problem

W związku z brakiem stosownych regulacji gminy same przygotowywały deklaracje śmieciowe dla swoich mieszkańców. Przeważnie padały tam pytania o dane osobowe, tytuł prawny do władania nieruchomością, dane identyfikacyjne nieruchomości, powierzchnię lokalu, liczbę mieszkańców, ale przede wszystkim o sposób zbierania i odbierania odpadów.

Firmy śmieciowe drżą przed przetargami» Firmy śmieciowe drżą przed przetargami
Do GIODO szybko wpłynęły liczne skargi od mieszkańców, którzy donosili, że w ich gminie żąda się dostarczenia zaświadczeń od pracodawcy o dochodach, z WKU o odbywaniu służby wojskowej, a nawet o studiach poza miejscem zamieszkania. Wiele gmin życzyło sobie również podania bardzo szczegółowych informacji o domownikach, np. numeru PESEL. Po zapoznaniu się z tymi skargami generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Rafał Wiewiórowski uznał, że praktyki te są niezgodne z polskim prawem i zaapelował do wojewodów, aby uchylili poszczególne uchwały.

Kto, gdzie, kiedy i ile?

Brak jednolitości wywołuje niemałe zamieszanie. W niektórych gminach ostatecznym terminem składania deklaracji śmieciowych był 31 maja, w innych zaś, na przykład we Wrocławiu – koniec czerwca. Informacje dotyczące miejsca składania deklaracji znajdują się przeważnie na stronach internetowych gmin. Formalności można dopełnić za pośrednictwem Poczty Polskiej lub osobiście. Niektóre gminy poszły o krok dalej, na przykład mieszkańcy Gdańska czy Piotrkowa mają możliwość złożenia deklaracji śmieciowej przez internet.

Zmianą zostaniemy objęci niemal wszyscy: właściciele nieruchomości, a więc budynku jednorodzinnego, komunalnego, spółdzielczego, wspólnotowego – jeśli nie posiada zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy, którzy wytwarzają odpady komunalne, a także zarządcy nieruchomości.

Najbardziej kontrowersyjna jest kwestia wysokości opłat za wywóz nieczystości. W zależności bowiem od tego, czy składający deklarację będzie chciał segregować swoje śmieci, czy nie, zapłaci mniej lub więcej. Stawki są bardzo zróżnicowane, w zależności od ustaleń przyjętych przez radę gminy. Podstawowa zasada jest jednak taka, że opłaty przy selektywnej zbiórce odpadów są niższe niż w przypadku zbiórki nieselektywnej.

nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?» Nie wpuściłem kontrolera opłacania abonamentu RTV, co teraz?
Pierwszym krokiem przy dopełnianiu formalności jest wypowiedzenie umowy z obecnym odbiorcą śmieci. Następnie należy wypełnić deklarację o wysokości opłaty za odbiór i recykling śmieci, później należy złożyć deklarację i wnieść opłatę na wskazane przez gminę konto.

Często pojawia się wątpliwość, czy deklarację powinniśmy wypełnić i złożyć osobiście, czy powinien się tego podjąć zarządca nieruchomości. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach do złożenia deklaracji zobowiązany jest każdy właściciel nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy lub na której takowi nie zamieszkują, ale powstają tam odpady komunalne. Jeżeli natomiast nie złożymy deklaracji, chociaż powinniśmy, to otrzymamy stosowne wezwanie w celu wyjaśnienia sprawy i złożenia deklaracji od instytucji, która zajmuje się poborem opłat na terenie danej gminy. Spółka lub inny podmiot powołany przez gminę nałoży na niezdyscyplinowanego właściciela nieruchomości opłatę na mocy decyzji wymiarowej, opierając się na danych, którymi będzie dysponowała.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

 Komentarzy 0


Zobacz też:
» Urzędnik skontroluje, czy segregujesz w domu śmieci
» Nieuczciwa firma dostała karę za zmowę cenową
» Premier wyłączył prezesa KIO z orzekania ws. stołecznego przetargu śmieciowego
» więcej
RSS Google Wykop

Pobierz bezpłatny, intuicyjny program do rozliczeń rocznych

Komentarze do artykułu
Deklaracje śmieciowe: chaos, a czasu coraz mniej Autor: ~trewor   2013-06-17 20:22
Bardzo mi sie podoba,takie tworzenie tzw,ustaw motłochowych nasza wspaniala wladza od lat tworzy coś nad czm nie panuje.Gdyż tworzy przepisy i nie kontroluje tego co sie dzieje,nawet po nowych wyborac (..)
Deklaracje śmieciowe: chaos, a czasu coraz mniej Autor: ~bosman   2013-06-17 13:00
za śmieci będę musiał płacić co miesiąc za dwa kubły ,a zbierał się tylko jeden, na wsi jest jeszcze mniej bo część odpadów idzie na pryzmę i potem na pole. Wychodzi na to ,że oprócz ,,nowego podatku& (..)
Re: nic nie będę segregował nich sobie sami wybierają z kubła co chcą Autor: ~endi   2013-06-17 12:23
Cała ta ustawa śmieciowa to kwintesencja rządów Tuska , uczciwi ludzie przepłacają , a zarabiają zawsze złodzieje i cwaniacy przy korycie ...
PO to szkodliwy mutant PZPR-UW-KLD Autor: ~sam   2013-06-17 11:48
Za pieniądze podatników (nasze pieniądze) aparatczycy tej partii wydają kasę na alkoholowe libacje, zakupy markowych ubrań, markowe, drogie wina, zakupy cygar i olbrzymie pieniądze na wynajmowanie boi (..)
USTAWA śmieciowa nieudolnego rządu Tuska. Autor: ~max   2013-06-17 11:41
Jest powtarzanym kolejnym kłamstwem, że to UE wymagała od nas ustawy śmieciowej w takim kształcie. To kolejny intelektualny przekręt szkodliwej partii PO !!!!
Re: nic nie będę segregował nich sobie sami wybierają z kubła co chcą Autor: ~Gdańszczanin   2013-06-17 10:18
Hmm... Jeśli mieszkasz w budynku, w którym mieszkańcy zdecydowali się na segregowanie smieci, to takim zachowaniem zrobisz krzywdę swoim sąsiadom (i pewnie oni właśnie cię "naprostują"). Jeś (..)
Deklaracje śmieciowe: chaos, a czasu coraz mniej Autor: ~JK   2013-06-17 07:52
Kto ten burdel wprowadził ze śmieciami? To pewnie PIS... To wszystko ich wina. I to że państwo coraz "tańsze" a w Polsce jest druga Irlandia i nikt już nigdzie za pracą nie wyjeżdża (bo prze (..)
nic nie będę segregował nich sobie sami wybierają z kubła co chcą Autor: ~seth   2013-06-17 07:17
pzdr