Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego

Cena: 27,92 zł

Słownik

Wpisz szukane słowo

Ad valorem:


(łac. do wartości, według wartości) Podatek lub cło wyrażone procentowo od ...

zobacz pozostałe hasła...

2014-01-24 06:57 Źródło: Justyna Niedbał - Bankier.pl

Justyna Niedbał - Bankier.pl

Czy mogę rozliczyć ulgę na internet?


W lutym 2013 roku założyłem internet. Czy mogę w zeznaniu rocznym PIT rozliczyć ulgę na internet? Słyszałem, że ona już nie obowiązuje. Czy to prawda?

Pierwotnie projekt nowelizacji ustawy o PIT zakładał likwidację tej ulgi. Senat wniósł jednak poprawki do projektu, które zostały zaakceptowane przez Sejm. W związku z tym ulga na internet pozostanie, ale w nieco innym niż dotychczas kształcie. Będzie ona przysługiwała tym podatnikom, którzy dotychczas z niej nie korzystali lub skorzystali tylko raz.

Jeśli zaś zdecydują się na odliczanie po raz pierwszy, będą mogli to zrobić przez dwa kolejne lata podatkowe. Osoba, która skorzysta z odliczenia w zeznaniu podatkowym za 2013 r., będzie mogła skorzystać z ulgi jeszcze w rozliczeniu za rok 2014. Natomiast podatnik, który rozliczał już ulgę, ale tylko raz, ma prawo jeszcze do jednego rozliczenia.

Zgodnie z brzmieniem ustawy o PIT od podstawy obliczania podatku odlicza się kwotę wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci internetowej, w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Prawo do skorzystania z ulgi ma każda osoba, która korzysta z internetu – za pośrednictwem telefonu komórkowego, sieci Wi-Fi w kafejce internetowej, a także poprzez przenośny modem. Nie ma obowiązku udowadniania administracyjnej rejestracji w miejscu korzystania z sieci ani obowiązku z korzystania z internetu tylko w miejscu zamieszkania.

Ulga nie przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na instalację, serwis oraz obsługę techniczną. W przypadku faktur obejmujących łącznie usługi telefonii, telewizji oraz internetu wydatki na internet należy wykazać jako oddzielną pozycję, w przeciwnym wypadku nie będzie można skorzystać z odliczenia.

 

 Z ulgi można skorzystać zarówno w przypadku, gdy rozliczamy się na zasadach ogólnych, jak również wtedy, gdy podlegamy ryczałtowi od przychodów ewidencjonowanych. Ulga jest odliczana od podstawy opodatkowania, a nie od podatku. Realna oszczędność w postaci zwrotu podatku wyniesie zatem maksymalnie 136,80 zł w skali roku.

Aby skorzystać z ulgi, trzeba posiadać dokument potwierdzający korzystanie z internetu i zawierający: dane identyfikujące kupującego, dane identyfikujące sprzedającego, rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę zapłaty, czyli kto, komu i ile zapłacił za internet w 2013 r. Może to zatem być faktura papierowa lub faktura elektroniczna. Należy też posiadać dowody zapłaty – dowód przelewu, przekazu pocztowego, stempla pocztowego na fakturze.

Ulga powinna być zawarta w podstawowym PIT-36, PIT-37, PIT-28 i w załączniku PIT/O. Najpierw należy wypełnić załącznik, a następnie kwotę łączną od dochodu z załącznika PIT/O przepisać do zeznania rocznego. W przypadku osób, które korzystają z pełnego zakresu ulgi, czyli mają wystarczający dochód, żeby ją odliczyć, podstawa opodatkowania zmniejszy się o 760 zł. Roczna różnica w podatku wyniesie zatem 136,80 zł (przy założeniu opłacania podatku 18%). W przypadku małżonków limit 760 zł przysługuje każdemu, a zatem łącznie mogą od dochodu odliczyć 1520 zł.

Przeczytaj więcej na ten temat na Pit.pl »

Aktualizacja: 14.01.2014r.


Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autora publikacji, który nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.Komentarzy 10


Zobacz też:
» Czy urząd skarbowy może monitorować moje wpływy na konto?
» Czy wygraną w Lotto muszę wykazać w PIT?
» Czy muszę rozliczyć PIT, jeżeli nie przekroczyłem kwoty wolnej od podatku?
» więcej
RSS Google Wykop

Najlepsze dla Ciebie warunki do realizacji wiosennych planów

Komentarze do artykułu
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~Elusia   2014-03-26 10:18
Czy mogę rozliczyć internet , do podatku PIT? Założyłam internet 10 listopada 2010 roku . Pozdrawiam serdecznie
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~Ulka35   2014-02-25 21:57
Wierzę, że każda pomoc się liczy i pragnę zarazić was moim pomysłem, abyście i wy wspomogli Obywatelską Fundację Pomocy Dzieciom przekazując jej swój 1 %. jest to organizacja, która na co dzień zajmuj (..)
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~Halek   2014-02-12 10:43
Nowe zasady rozliczeń ulgi za internet na rok 2013 można znaleźć tutaj: http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/ulga-internetowa-2012.html Pozdrawiam!!
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~Klakier   2014-02-12 10:09
Teraz nie wyobrażam sobie już stanai w kolejkach z PIT-em w ręce, wszystko staram się załatwić przez internet, co do samej e-deklaracji, polecam to: e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/pit-2011-jak-roz (..)
Re: Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~zołza   2014-01-16 19:18
Właśnie dlatego wszystkie artykuły w kwestii wyjaśniania jakichkolwiek wątpliwości, są pisane tak , aby nic nie zrozumieć i aby nie dokonywać żadnych odliczeń.
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~Anastazja   2013-03-21 16:45
Dziękuję wam za wyjaśnienie ulgi internetowej bo po przeczytaniu powyższego artykułu całkowicie zgłupiałam. Jak można tak zagmatwać artykuł,że nie da się zrozumieć. Czyż nie można było napisać prost (..)
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~lol   2013-03-21 16:37
najlepiej czytać przepisy bezpośrednio, wtedy nie ma problemów: cytuję ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych: Art. 26. 1. Podstawę obliczenia podatku (...) stanowi dochód ustalony zgodnie z (..)
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~SAID   2013-03-21 14:07
POTWIERDZAM, że te wszystkie nowe zmiany z ograniczeniami wchodzą od 2013 roku a za 2012 internet odliczamya tak jak to było rok temu i wczesniej. NIC SIE NIE ZMIENIŁO. Nie wiem czemu wszyscy pisza ta (..)
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~ca   2013-03-21 11:50
Artykuł wprowadza w błąd! Na pooczątku powinno być napisame wielkimi literami: ULGA ZA 2012 ROK OBOWIĄZKUJE JAK DOTYCHCZAS!
Czy mogę rozliczyć ulgę na internet? Autor: ~Darek   2013-03-21 11:29
Według innych portali finansowych ulga za internet za 2012 obowiązuje według starych zasad, a zmiany wchodzą dopiero w 2013 roku!!!