Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

Księgarnia


Giełda. Podstawy inwestowania

Cena: 29 zł

Słownik - Waluty

Wpisz szukane słowo

Leads and lag:


Termin bankowy określający zespół działań importerów i eksporterów zmierzających do przyspieszenia ...

zobacz pozostałe hasła...

2011-12-14 13:54 Źródło: Krzysztof Kolany - Bankier.pl

Krzysztof Kolany - Bankier.pl

Co się stało ze złotem?


Mimo kryzysowego otoczenia i groźby rozpadu strefy euro w ostatnich dniach notowania złota spadły o przeszło sto dolarów na uncji. Czy to koniec złotej hossy czy tylko zdrowa i lokalna korekta?

Fiasko unijnego szczytu doprowadziło do przeceny akcji i załamania się kursu euro wobec dolara. We wtorek para EUR/USD po raz pierwszy od stycznia zeszła poniżej poziomu 1,30, choć jeszcze pod koniec października euro było warte ponad 1,40 dolara.

Równocześnie notowania złota spadły do 1.623 USD wobec 1.800 USD na początku listopada. Oznacza to, że w nieco ponad miesiąc notowania żółtego metalu obniżyły się o ponad 10%, powracając do poziomu z października.

Źródło: Bankier.pl

Aprecjacja dolara odpowiada za mniej więcej ¾ przeceny złota, lecz nie wyjaśnia ona słabości waloru, który w tych ekstremalnych warunkach rynkowych powinien sobie radzić zdecydowanie lepiej. Pewnym wytłumaczeniem może być zapaść indyjskiej rupii. Od sierpnia dolar w Indiach podrożał z 44 do niemal 54 rupii, bijąc wieloletnie rekordy.

Cena dolara amerykańskiego w rupiach indyjskich Źródło: finance.yahoo.com

Z tego powodu złoto stało się zbyt drogie dla części Hindusów. A to Indie są największym na świecie importerem złotego kruszcu. Według Bombay Bullion Association indyjski import może spaść w tym roku aż o 16% do 800 ton. Pośrednio potwierdzają to dilerzy fizycznego złota, którzy wskazują na słabość popytu zgłaszanego przez hinduskich jubilerów.

Rozczarowani inwestorzy


Drugim wytłumaczeniem spadku dolarowych cen złota może być zachowanie inwestorów instytucjonalnych, którzy przed końcem zamykają pozycje i zabezpieczają zyski. Bo złoto wciąż jest wyceniane o 14% wyżej niż na początku roku.

Żółty metal padł też ofiarą własnego sukcesu. Silne i dość niespodziewane wzrosty z lipca i sierpnia sprawiły, że wielu inwestorów zajęło pozycję w opcjach oczekując cen rzędu 2.000 USD/oz. Ta zbyt optymistyczna prognoza się nie sprawdziła i dzisiaj część spekulantów może być tym rozczarowana.

„Zawiodły” też banki centralne. Ani Rezerwa Federalna ani EBC nie zdecydowały się na uruchomienie pras drukarskich, z czym liczyło się wielu inwestorów zajmujących długie pozycje na rynku złota. Na razie szanse na QE3 (ang. quantitative easing – czyli faktycznie dodruk pieniądza) w USA są minimalne, a na nielimitowany skup europejskich obligacji przez EBC nie godzą się Niemcy.

Co będzie dalej?


Na razie spadek notowań złota zatrzymała 200-sesyjna średnia krocząca przebiegająca obecnie w okolicy 1.620 USD. Po tak silnym spadku rynek jest wyprzedany i zasługuje na korekcyjne odbicie. Długoterminowe fundamenty pozostały nienaruszone, ponieważ globalny kryzys nadmiernego zadłużenia dopiero się zaczyna.

Istotnego zagrożenia nie widać także w pozycjach tzw. dużych spekulantów. Na początku grudnia spekulacyjna długa pozycja netto w kontraktach na złoto sięgała blisko 160 tys. kontraktów. Była o jedną czwartą większa pod koniec września, gdy osiągnęła najniższą wartość od kwietnia 2009 r. W mojej ocenie nie jest to wielkość zagrażająca zmasowaną podażą kontraktów przez silnie zlewarowane „słabe ręce”.

Dłua pozycja netto tzw. dużych spekulantów a ceny złota Źródło: raporty amerykańskiej Commodity Futures Trading Commission. Opracowanie: Bankier.pl

Przecenione złoto nie dla Polaka

Niestety z powodu słabości złotego polski inwestor nie miał szansy skorzystać na przedświątecznej, 10-procentowej promocji złotych sztabek. Cena dolara osiągnęła najwyższy poziom od marca 2009 roku. Przy dolarze po niemal 3,52 zł uncja złota kosztowała w środę ok. 5.717 złotych. To tylko o 274 złote mniej od rekordu z 30. listopada, gdy za uncję kruszcu trzeba było zapłacić niemal sześć tysięcy złotych (bez uwzględnienia marży dilerskiej i kosztów bicia).

Ceny złota w polskich złotych Źródło: Bankier.pl

Krzysztof Kolany
Analityk Bankier.pl

  

 Komentarzy 0


RSS Google Wykop

Pobierz bezpłatny, intuicyjny program do rozliczeń rocznych

Komentarze do artykułu
Co się stało ze złotem? Autor: ~vox   2012-01-21 15:07
Alegro, banki, mennice, wszyscy oferują złoto. Każdy cichaczem zamyka pozycje. 1. ostatni gasi światło 2. drugi wychodzi po kosztach 3. trzeci sprzedaje po stracie lub zostaje inwestorem długotermino (..)
Re: Co się stało ze złotem? Autor: mino1   2011-12-18 12:26
Panowie.Ceny złota przebiły na wykresie dziennym oraz tygodniowym linie trendu która była bardzo mocnym wsparciem od dwóch lat. Na tą chwilę wchodzenie w złoto jest jak ruletka.Do tego dochodzi formac (..)
Re: Co się stało ze złotem? Autor: ~rttt   2011-12-15 00:00
vox ............dawno sie tak nie usmialem ,a kolami napedowymi,tej hossy/ beda takie pajace jak ty.............?????
Re: Co się stało ze złotem? Autor: ~Jakto   2011-12-14 20:53
Na Allegro było 4 razy więcej złota jeszcze w 2010 r. Co do hossy w gospodarce...hmmm...ciekawa teoria ;-)
Co się stało ze złotem? Autor: ~vox   2011-12-14 20:21
Ostatnio BZWBK się wyprzedaje ze złota. Widzieliście jakie ogromne tony złota są dostępne na Alegro. Nigdy tego nie było !!!!! Widać że niektórzy już czują pismo nosem. Czas złota dobiega końca. Idz (..)
Co się stało ze złotem? Autor: ~vettgold   2011-12-14 16:53
\\ domowi analtycy ,trend long bull jest niezagrozony ,to tylko korekta ,trzeba patrzec na pozycje ktore dzis zajmuja mega spekulanci ,jest ok ,pozatym zawsze przed duza gora jest dol ,bessa byla 20 l (..)
Re: Co się stało ze złotem? Autor: ~mol   2011-12-14 16:40
Moim zdaniem cena złota w jakiej tam niedługiej perspektywie spadnie. Będzie to działanie reżyserowane aby nie było ucieczki od pieniądza. Myślę , że na tzw świecie jest tak dużo nadrukowanego sianka (..)
Co się stało ze złotem? Autor: ~RayMan   2011-12-14 16:28
Moim zdaniem są to turbulencje przed objawieniem, że nie ma żadnego kryzysu, tylko defraudacja. Jeżeli banki, mając przywilej robienia pieniędzy w stosunku 1 do 10-100 ich nie mają, co więcej otrzymuj (..)
Co się stało ze złotem? Autor: ~Jakub Bizoń   2011-12-14 14:41
Cena uncji powinna spaść w granicę 1500 $ przy stałym umacnianiu się dolara do poziomu 3,80. Wówczas powinien nastąpić szybki spadek $ i wzrost cen złota. Obecnie tak samo zgubnie wielu zakłada wzrost (..)