Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2013-04-08 06:01 Źródło: Malwina Wrotniak-Chałada - Bankier.pl

Malwina Wrotniak-Chałada - Bankier.pl

Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej


Zapowiadano, że podwyżki cen OC dla kierowców są w 2013 roku nieuniknione – i stało się. Jak wynika z analizy Bankier.pl, w ostatnich latach dwóch na trzech ubezpieczycieli podniosło stawki. Niektórzy kierowcy za polisę zapłaciliby dziś nawet o 25 proc. więcej niż przed czterema laty.

podwyżki OC
Źródło: Thinkstock

W 2009 roku Bankier.pl zestawił ceny OC dla kilku przykładowych kierowców. Sprawdziliśmy, ile w 2013 roku za ubezpieczenie pojazdu zapłaciłyby osoby o analogicznym stażu za kółkiem, takiej samej sytuacji rodzinnej, będące właścicielami takich samych pojazdów.

Ubezpieczenia: cztery lata później

Na tle i tak nieźle wypadającego polskiego sektora finansowego ubezpieczyciele szczególnie głośno cieszyli się z pozytywnych wyników. Nie był to jednak czas dla nich łatwy. Po latach wyniszczającej wojny cenowej, którą prowadzili w kontekście cen samochodowego OC, trzeba było próbować zatrzymać klienta, mając świadomość konieczności podniesienia mu opłat. Jak powtarzano klientom na osłodę, polskie stawki i tak przez długi czas należały do najniższych w Europie. Według kierowców od dawna są za wysokie.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń, o czym mówił w wywiadzie dla Bankier.TV w połowie 2011 r., podwyżki są jednak nieuniknione choćby ze względu na to, że koszty napraw samochodów, robocizny czy części zamiennych w Polsce od dawna utrzymują się na europejskich poziomach. Żeby zweryfikować, czy wspomniane argumenty przekuto na podwyżki cen, ponownie sprawdziliśmy stawki OC dla profili kierowców analizowanych kilka lat temu.

24 kierowców szuka taniego OC

Do zestawienia przyjęto 24 profile klientów poszukujących samochodowego OC. Różnili się płcią, wiekiem, wykonywanym zawodem, stażem za kierownicą, posiadanym pojazdem, historią ubezpieczeniową i miejscem zamieszkania. Byli wśród nich m.in.:

  • 20-letnia studentka medycyny z Poznania, z prawem jazdy od roku, jeżdżąca dotąd bezszkodowo 10-letnim Fiatem;
  • 25-letni kawaler, pracownik fizyczny z 2-letnim stażem kierowcy i 1 szkodą na koncie, właściciel 2-letniej Hondy Civic, mieszkaniec niewielkiego miasta w woj. wielkopolskim;
  • 35-letni budowlaniec, żonaty, jeździ bezszkodowo 10-letnim Fiatem Punto;
  • 45-latek z dużego miasta, ojciec pełnoletniego syna, który od roku również użytkuje posiadany samochód i zanotował już stłuczkę;
  • 60-letnia lekarka z małego miasta, z 30-letnim stażem za kierownicą i 10-letnim autem kupionym 5 lat temu.

Na zapytanie dotyczące kalkulacji stawek OC odpowiedziało, podobnie jak cztery lata temu, 10 firm. Niektóre z uprzednio badanych zrezygnowały z udziału (Aviva, Concordia, Generali, Link4, PZU i Warta), w zestawieniu pojawiły się za to nowe marki – m.in. Gothaer (dawniej PTU) i Proama.

W 2013 roku stawki OC są wyższe niż 4 lata temu

70 proc. analizowanych klientów – wynika z badania Bankier.pl – zapłaciłoby dziś za komunikacyjne OC więcej niż ich odpowiednicy 4 lata temu. W zależności od profilu klienta zwyżka średniej ceny OC w 10 analizowanych firmach ubezpieczeniowych wynosi od kilku do kilkudziesięciu procent.

Abstrahując od szczegółów profilu (miejsce zamieszkania, rodzaj pojazdu), wzrost cen dotyczył przede wszystkim młodych kobiet z krótkim stażem za kierownicą (przyrost o ok. 17 proc.), chociaż podwyżek nie uniknęli również doświadczeni kierowcy, w przeszłości biorący udział w drogowej stłuczce. Mając na uwadze wszystkie 24 analizowane profile klientów, średnia podwyżka cen OC w ciągu 4 lat sięgnęła 14 proc.

Wybrane uproszczone profile klienta Średnia cena OC 2009
Średnia cena OC 2013
Różnica w cenach
20-letnia studentka medycyny z Poznania, z prawem jazdy od roku, jeżdżąca dotąd bezszkodowo 10-letnim Fiatem 1434 zł 1773 zł 23,61%
25-letni kawaler, pracownik fizyczny z 2-letnim stażem kierowcy i 1 szkodą na koncie, właściciel 10-letniego Fiata Punto, mieszkaniec niewielkiego miasta w woj. wielkopolskim 932 zł 988 zł 5,94%
35-letni budowlaniec, żonaty, jeździ bezszkodowo 2-letnią Hondą Civic w mieście wojewódzkim 443 zł 419 zł -5,44%
45-latek z dużego miasta, ojciec pełnoletniego syna, który od roku również użytkuje posiadany samochód i zanotował już stłuczkę 1427 zł 1605 zł 12,44%
60-letnia lekarka z małego miasta, z 30-letnim stażem za kierownicą i 10-letnim autem kupionym 5 lat temu 296 zł 336 zł 13,37%
Źródło: dane ubezpieczycieli dla Bankier.pl

Z porównania średnich cen OC w 2009 i 2013 roku wynika, że niektórym kierowcom podwyżka mocno odbiłaby się na portfelu. Co bardziej pechowi (utożsamiani przez ubezpieczyciela z wyższym ryzykiem) zapłaciliby dziś nawet o ponad 3000 zł (!) więcej niż 4 lata temu. W większości przypadków ubezpieczenie byłoby droższe o kilkaset złotych.

Zestawienie pokazało zarazem, że podwyżki nie dotknęły bezwzględnie wszystkich. Co trzecia firma za OC pobrałaby dziś opłatę taką samą albo niższą niż przed czterema laty. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w BRE Ubezpieczenia. - Aktywnie zarządzamy taryfą i dopasowujemy wysokość cen polis do profili poszczególnych grup klientów, między innymi w zależności od szkodowości tej grupy. W praktyce oznacza to, że pewne grupy klientów – właśnie ze względu na historycznie niższą szkodowość - mogą mieć niższe stawki. Inne grupy z kolei zapłacą za ubezpieczenie drożej – komentuje Beata Piotrowska, dyrektor ds. ubezpieczeń direct BRE Ubezpieczenia.

Czekają nas trudne czasy

Mimo wyjątków, kierunek, w jakim podążają ceny jest wyraźny, a kontynuacja tego trendu nieunikniona. Póki co, podwyżki nie były globalne, a niektóre firmy pewnym grupom klientów na tym etapie wciąż proponują stawki podobne jak kiedyś. To będzie się jednak zmieniać, tyle że ze względu na złożoną konstrukcję OC, podwyżki będą się dokonywały etapami.

W tych trudnych warunkach pocieszeniem dla właścicieli pojazdów może być fakt, że każdy z nich stanowi dla ubezpieczyciela odrębny przypadek i dla każdego – uwzględniając indywidualne parametry właściciela pojazdu i samego pojazdu – stawka będzie liczona w odmienny sposób. Dłuższy staż za kierownicą, wyższy wiek, nowy pojazd czy historia ubezpieczeniowa bez skazy to argumenty stawiające klienta w pierwszej kolejności do zastosowania zniżek na OC. Jeśli się skumulują, mogą łącznie pokryć koszty ewentualnej podwyżki cen.

Malwina Wrotniak, Bankier.pl
m.wrotniak@bankier.plKomentarzy 0


Zobacz też:
» PZU kupuje Link4 i trzech bałtyckich ubezpieczycieli
» PZU rozpoczyna rewolucję: mniej użerania się z OC po wypadku
» Coraz wyższe odszkodowania dla poszkodowanych w wypadkach
» więcej
RSS Google Wykop

Gotówka na Twoim koncie
nawet w 20 minut!

Komentarze do artykułu
Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~hop   2013-08-11 09:40
Drogo
Oc Autor: raf88   2013-04-11 18:20
Ja zawsze sprawdzam na kalkulatorze, jaką polisę najbardziej opłaca mi się wybrać. Ten kalkulator jest bardzo wiarygodny http://www.cuk.com.pl/kalkulatory-ubezpieczen
Re: Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~vx   2013-04-08 14:59
Daniel, tak to już jest w życiu, trzeba brać się do roboty, bo nikt nic Ci nie da za darmo. Firmy ubezpieczeniowe tylko kalkulują ryzyko i oczywiście swoje zyski. Jako początkujący kierowca nie masz z (..)
Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~daniel   2013-04-08 13:03
suk....ny;/;/ a co ja mam powiedzieć mając 23 lata bez roboty niestety, jeżdżący zasranym golfem 3 z 95 roku z silnikiem 1.6 i co? i kuźwa żadnych zniżek nic!! ;/ to jest szczyt chamstwa i bezczelnośc (..)
Re: Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~brrrrrrrrrrr   2013-04-08 13:16
Lampa zespolona nowa Toyota 8000 zł. Po drugie wypadków nie jest mniej, mniej jest ofiar, a samochodów więcej, więc drobnych kolizji więcej i ubezpieczania coraz częściej wypłacane. Po trzecie z OC id (..)
Re: Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~lol   2013-04-08 12:38
@alosza: no właśnie, coraz to nowszymi autami. Jak sobie stłukę reflektor w 16-letniej Skodzie Felicii to nowy kupię za 200 zł, a w 10-letniej Skodzie Octavii (bo Felicii już nie produkowali) nowy kos (..)
Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~alosza   2013-04-08 09:53
To nie jest wytłumaczalne w sposób normalny.Jeździmy samochodami coraz to nowszymi ,mające takie urządzenia jak abs,co zwiększa bezpieczeństwo ,światła dzienne (nie wiem komu to potrzebne używać przez (..)
Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~az   2013-04-08 08:17
najpierw trąbią o oszustwach na stłuczki od dni !!!! a to było PO prostu tylko usprawiedliwienie podwyżek cen BARDZO DOBRZE ŻE POlacy kombinują jak się da tych autoryzowanych złodziei !!!!
Re: Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~Life is life   2013-04-08 11:26
Mogło by być nieobowiązkowe (jestem całym sercem za tym), ale obawiam się, że mogło być to możliwe dopiero po zmianie mentalności Polaków (3-4 pokolenia) oraz po usprawnieniu działania sądów (praktycz (..)
Ceny OC w górę. Niektórzy płacą nawet 25% więcej Autor: ~junhbgnb   2013-04-08 08:16
póki jest obowiązkowe to mafia robi biznes i podnosi ceny.