Ceny OC: kto dopłaci do składki?

redaktor Bankier.pl

Kto zapłaci mniej za OC: żonaty kierowca z dziećmi czy singiel, który parkuje swoje cztery kółka w garażu? Nie każdy ubezpieczyciel uwzględni w kalkulacji akurat takie parametry klienta. W niektórych przypadkach trzeba się liczyć z podwyżkami na przykład z tytułu wykonywanej pracy lub tankowania gazu.

Redakcja Bankier.pl przygotowała porównanie stawek OC dla klientów, których profile różnią się tylko jednym szczegółem względem profilu bazowego. Chcieliśmy w ten sposób sprawdzić, jak ubezpieczyciele postrzegają klientów o różnym stanie cywilnym, pochodzeniu samochodu czy takich, którzy doposażyli swoje auta w instalacje gazowe. Tylko 5 towarzystw ubezpieczeniowych przesłało nam swoje kalkulacje.

Kto zapłaci mniej za ubezpieczenie OC?
Kto zapłaci mniej za ubezpieczenie OC? (fot. Nobilor / YAY Foto)

Porównanie oparliśmy na jednym profilu bazowym i sześciu profilach uzupełniających. Wyjściowy klient (Profil 1) to 36-letni mężczyzna, kawaler pracujący jako doradca finansowy i posiadający prawo jazdy od 8 lat. Nigdy nie miał stłuczki. Mieszka w Warszawie i chce ubezpieczyć forda mondeo z 2012 roku (Mk3, kombi, poj. silnika 1600 cm3, 105 KM) z silnikiem benzynowym. Każdy kolejny profil wprowadza niewielką modyfikację do przedstawionego powyżej modelu:

  • Profil 2: zmiana zawodu – kalkulacja dla lekarza,
  • Profil 3: zmiana stanu cywilnego – żonaty z 10-letnim dzieckiem,
  • Profil 4: samochód jest doposażony w instalację LPG,
  • Profil 5: samochód został sprowadzony z zagranicy,
  • Profil 6: małe miasto zamiast Warszawy – do kalkulacji przyjęto Wieluń,
  • Profil 7: samochód jest garażowany, a nie pozostawiany na noc pod blokiem.

Wyjściowe kwoty składek wahają się od 760 zł do 1427 zł. Wśród badanych zmiennych największe obniżki względem podstawowego modelu czekają tych, którzy swoje auta zarejestrowali w mniejszych miastach. Stawki dla Wielunia są od 100 do nawet 500 zł niższe niż w Warszawie, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Mąż i ojciec zapłaci mniej

W czterech z analizowanych ofert ubezpieczycieli obniżono składkę OC ze względu na stan cywilny. Żonaty mężczyzna z dzieckiem w wieku 10 lat zapłaci kilkadziesiąt złotych mniej niż kawaler. Nominalnie największa zniżka z tego tytułu obowiązuje w AVIVA – 55 zł. Około 30 zł zeszły z ceny AXA, Gothaer i Link4. W UNIQA nie uwzględniono tego czynnika, jako podstawy do naliczenia niższej ceny.

Wysokość składek OC dla poszczególnych profili klienta

Ubezpieczyciel

Profil 1(Bazowy)

Profil 2

Profil 3

Profil 4

Profil 5

Profil 6

Profil 7

AVIVA

874,00 zł

     874,00 zł

     819,00 zł

     957,00 zł

     874,00 zł

     634,00 zł

     841,00 zł

AXA*

969,00 zł

     969,00 zł

     939,00 zł

     969,00 zł

     969,00 zł

     859,00 zł

     899,00 zł

Gothaer

1 087,00 zł

  1 177,00 zł

  1 055,00 zł

  1 087,00 zł

  1 087,00 zł

     888,00 zł

  1 087,00 zł

Link4

760,74 zł

     760,74 zł

     728,33 zł

     854,36 zł

     760,74 zł

     492,51 zł

     760,74 zł

UNIQA

1 427,00 zł

  1 427,00 zł

  1 427,00 zł

  1 427,00 zł

  1 427,00 zł

     890,00 zł

  1 427,00 zł

*wyliczenia dla ford mondeo, rok prod. 2012, 1600 cm3, 120 KM z uwagi na brak w bazie pojazdu o mocy 105 KM

Źródło: Bankier.pl na podstawie kalkulacji ubezpieczycieli

Na dodatkowe zniżki załapie się także klient, który swoje auto będzie parkował w garażu, a nie na parkingu pod blokiem. Wśród przesłanych wyliczeń tylko dwaj ubezpieczyciele wycenią taką polisę niżej – Aviva (33 zł) oraz AXA (70 zł).

Ubezpieczyciele nie lubią samochodów na gaz

Z podniesieniem stawek muszą się natomiast liczyć ci klienci, którzy w swoich autach mają założoną instalację gazową. W dwóch analizowanych ofertach ubezpieczyciele podwyższą cenę z tego tytułu o ok. 10 proc. Za takie wyposażenie dodatkowe trzeba więc dopłacić w AVIVA i Link4 prawie 100 zł do ceny ubezpieczenia OC.

Sprawdziliśmy także, jak ubezpieczyciele traktują klienta wykonującego zawód zaufania publicznego. Utarło się przekonanie, że pracownicy medyczni stanowią grupę klientów o obniżonym czynniku ryzyka – w naszym badaniu żaden z ubezpieczycieli nie wycenił polisy dla lekarza niżej niż dla doradcy finansowego. Co więcej, jeden z nich nawet podwyższył jego składkę. Z przesłanej przez firmę Gothaer ankiety wynika, że lekarz zapłaci od naszego podstawowego klienta 90 zł więcej.

OC tańsze dla auta z Polski czy zagranicy?

W artykule: „Podwyżki OC. Jak obniżyć cenę ubezpieczenia” pytaliśmy ubezpieczycieli i pośredników o to, co jeszcze może mieć wpływ na wysokość skalkulowanej stawki OC. Joanna Brzezińska, specjalista ds. ubezpieczeń w multiagencji CONDITOR, tłumaczyła w nim, że przy ustalaniu stawki może mieć także znaczenie to, czy samochód był sprowadzany z zagranicy.

Wyniki badania wskazują, że ubezpieczyciele, którzy podesłali składki, nie różnicują swoich stawek z tego tytułu. W każdym z przypadków klient z fordem mondeo sprowadzanym z zagranicy zapłaciłby za OC tyle samo, co klient bazowy będący właścicielem takiego samochodu zarejestrowanego po raz pierwszy w Polsce.

Nigdy nie wiesz, gdzie będzie lepiej

Nie oznacza to jednak, że pozostałe towarzystwa ubezpieczeniowe nie wezmą tego pod uwagę. Żeby rozszerzyć nasze badanie, wykorzystaliśmy również kalkulatory składek OC, znajdujące się na stronach serwisów: Ubea, Rankomat oraz mfind. W wynikach dla innego profilu bazowego (oraz samochodu) i odpowiadających mu profili uzupełniających (analogicznych do tych przytoczonych powyżej) potwierdziły się prawidłowości, które wynikały z naszej tabeli. Większość proponowanych ubezpieczeń była tańsza dla kierowcy, który jest ojcem 10-latka i dla klienta, który parkuje swoje auto w indywidualnym garażu. Kalkulatory drożej wyceniały natomiast samochody z instalacją gazową, ale nie różnicowały wyników ze względu na to czy pojazd był sprowadzany, czy nie. W badaniu z porównywarkami potwierdziły się również prawidłowości dla stawek towarzystwa Goather, które drożej wycenił ubezpieczenie dla lekarza niż doradcy finansowego.

Wniosek z tego badania jest już dobrze znany, ale wciąż aktualny: szukając najtańszej oferty ubezpieczenia OC należy szukać na całym rynku. Miejsce garażowania czy stan cywilny może pomóc obniżyć stawkę u konkurencji względem tej, jaką klient uiszcza co roku u swojego stałego ubezpieczyciela. Działa to również w drugą stronę – parametry naszego samochodu (jak instalacja LPG) mogą wpłynąć na podniesienie kwoty składki, ale można tego uniknąć w zakładzie, w którym takie czynniki nie są brane pod uwagę.

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Dyzio

Też chce oferte z Yu, bo kilku znajomych już ma, ale ja chyba właśnie zrobilem jeszcze zbyt mało km

! Odpowiedz
0 5 ~Damian

dlatego czekam aż dostanę ofertę z YU. mam bardzo dobry ranking i przejechane już 10tys km z yanosikiem. OC mi sie kończy za 3 miesiace

! Odpowiedz
0 2 ~Piotr

A co ma do OC, gdzie sie parkuje.Przeciez samochod sie nie porusza,to samo tyczy sie instalacji LPG-co to ma wspolnego z bezpieczna jazda. Ktos tu probuje robic Polakow glupimi!!!!

! Odpowiedz
0 3 ~Drajwer

Dlaczego nie ma zniżek OC dla kierowców zawodowych jeżdżących bezwypadkowy?

! Odpowiedz
15 0 ~jacek

Najtansze ? A co ubezpiecza i na ile to najtansze ? Ile wynosi max. suma ,ktora ubezpieczyciel wyplaci w razie kolizji ? To jest decydujace o wyborze ubezpieczenia. Ubezpieczenie (suma) ma pokryc wszystkie szkody wyrzadzone przez ewentualna kolizje.
I ubezpieczenie sie na 100000 zl moze naprawde drogo kosztowac .

! Odpowiedz
0 0 ~obywatel

Kolego tak się składa, że w ubezpieczeniu OC pojazdów mechanicznych suma gwarancyjna jest ustalona z góry czyli przez Ministra Finansów, która wynosi 5 000 000 euro za szkody na osobie a 1 000 000 na mieniu poszkodowanego lub poszkodowanych. Rozumiesz dlaczego są takie stawki? Sprawdz na swojej polisie OC ( o ile taką masz).

! Odpowiedz
0 0 ~ubezpieczony01111111 odpowiada ~obywatel

to już przeszłość od 2017 nowe sumy gwarancyjne :)

! Odpowiedz
0 5 ~jm

Przy zakupie OC kieruję się ceną.A to gdzie jest najtaniej można sobie wyliczyć np. na kalkulatorze cuk

! Odpowiedz
0 13 ~zez

I to jest słuszne bo OC nie jest dla Ciebie tylko dla poszkodowanych w wypadku który ty spowodowałeś więc jedyne kryterium wyboru to cena.

! Odpowiedz
1 4 ~AgentUbezpieczeniowy odpowiada ~zez

Zgadzam się, że kryterium wyboru to cena.

Jednak OC jest zdecydowanie tylko i wyłącznie dla Ciebie. Przykład: Powodujesz swoim samochodem wypadek w którym ginie 4 osobowa rodzina. Należne odszkodowanie dla bliskich zmarłych to załóżmy 1 500 000 PLN. OC chroni Cię przed tym żebyś nie Ty a Twoja firma ubezpieczeniowa płaciła te 1,5 mln. Także mając OC chronisz sam siebie przed ewentualnym błędem na drodze, który może kosztować spore pieniądze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl