Apple sztucznie ustalał ceny iPhone’ów w Rosji

Federalny Urząd Antymonopolowy uznał, że Apple jest winne zmowy cenowej w Rosji. Regulator doszedł do wniosku, że firma z Cupertino zmuszała rosyjskich dystrybutorów do sprzedawania iPhone’ów z serii 5 i 6 w ustalonych z góry cenach.

Apple sztucznie ustalał ceny iPhone’ów w Rosji
Apple sztucznie ustalał ceny iPhone’ów w Rosji (fot. Michaela Rehle / Reuters)

Jak donosi BBC, Apple nakazało właścicielom 16 sieci rozprowadzanie flagowych smartfonów w określonych cenach. Jeśli sprzedawcy nie stosowali się do ustaleń producenta, ten groził im zerwaniem umowy o współpracy i wycofaniem iPhone’ów z tamtejszych półek. W międzyczasie miejscowe oddziały firmy interweniowały mailowo, jeśli któryś ze sprzedawców łamał narzucone zasady. FAS ustalił, że Apple narzucał ceny modelom 5c, 5s, 6, 6 Plus, 6s i 6s Plus.

Rosyjscy kontrolerzy przyznali jednak, że amerykański producent współpracował podczas śledztwa w sprawie zmowy cenowej i zadeklarował, że wyeliminuje wszelkie działania, które łamią miejscowe prawo – m.in. poprzez szkolenia dla pracowników z „antymonopolowych norm prawnych”. Apple ma teraz trzy miesiące, by odnieść się do zarzutów FAS. Urząd nie zdecydował jeszcze, czy ukarać technologicznego giganta. Najwyższa możliwa grzywna, jaka grozi w takim przypadku, to 15% wartości sprzedaży na terenie Rosji.

We wcześniejszych etapach śledztwa  przedstawiciel Apple’a zadeklarował w rozmowie z agencją Reutersa, że zarówno w Rosji, jak i innych państwach świata, sprzedawcy sami ustalają ceny urządzeń.

Apple nie jest pierwszym przedsiębiorstwem, które ma kłopoty w Rosji. W listopadzie urząd antymonopolowy wziął pod lupę firmę Microsoft, którą producent oprogramowania antywirusowego Kaspersky Lab oskarżył o nadużywanie swojej pozycji na rynku. Wcześniej w tarapatach znalazło się Google. FAS uznał, że firma wymuszała na użytkownikach korzystanie ze swoich aplikacji. Właściciel wyszukiwarki został wówczas ukarany grzywną w wysokości 6 milionów dolarów.

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 ~Jano

Nowe iPhone, zarówno parametrami i estetyką przegrywa już od pewnego czasu z Samsungiem,Huawei,Xiaomi.Nie można powiedzieć że są złe .Są dobre ale konkurencja już wygrywa. Szczególnie użytecznością.

! Odpowiedz
1 3 ~Dżejms

Czy mi się zdaje czy gaz ziemny mamy po cenie zmowy? Chyba pora przeciągnąć Gazprom po naszych sądach.

! Odpowiedz
1 5 ~wola

Apple tylko stosował metody stosowane powszechnie przez firmy z Rosji w Rosji i poza nią, a więc zmowy i uzgadnianie polityki cenowo rynkowej z władzami na Kremlu. W Rosji handel to narzędzie polityki, o czym wszystkie Ryskie udają że nie wiedzą, ale stosują skrzętnie

! Odpowiedz
8 9 ~PRS

Apple to zlom, wiecej nie kupie.
Dwa nowe telefony zepsuly sie w trzy miesiace.
Zastanawiam sie czy Apple nie psuje ich specjalnie jakims softwarem...
Od wtorku mam Samsunga, odkrylem zalety do ktorych daleko IPhonowi...

! Odpowiedz
5 6 ~Kazz

Nie wiem jaki telefon miałeś dokładnie, ale musiałeś mieć dużego pecha. Mam iPhone 5 od równo 4 lat i poza wymianą baterii (standard we wszystkich obecnych telefonach) nie miałem z nim żadnego problemu.

! Odpowiedz
1 4 ~PRS odpowiada ~Kazz

W 5-tce bateria spuchla i wypchnela ekran do gory niszczac przy okazji jakies male czesci elektroniczne a w nowym 5c kupionym na predce po 2ch mcach bateria sie rozladowala do zera i wogole nie chce ruszyc, oryginalne kable, ladowarki itd i nie interesuje mnie za bardzo z jakiego powodu itd, ze to moze port czy bateria, twarde resety. .. niewazne co - to nie powinno sie wogole wydarzyc.
Dlatego nazwalem je zlomem i wiecej nie kupie nic ze znaczkiem appla nie wspomijajac juz o kompatybilnosci z innymi elektronicznymi sprzetami, zwlaszcza w porownaniu do samsunga.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~iutrytd odpowiada ~PRS

to na gwarancję oddałeś i co dostałeś nowy tak? Nowy też ci się popsuł ? głupoty opowiadasz..

! Odpowiedz
2 6 ~KapitanKirk

No i co w tym złego?

Każda firma sprzedająca dobra luksusowe stosuje podobne metody... ba... nawet nie luksusowe - np. koncerny samochodowe notorycznie takie "zmowy" stosują aby sprzedawać ich samochody "po z góry ustalonych cenach".

To żadna zmowa...

! Odpowiedz
4 8 ~vj

to tak samo jak ruski sprzedają polsce gaz !!!! jedyna różnica jest taka, że Apple powinno dać zakaz dalszej sprzedaży iphonów ruskom innym osobą na zawsze!!!

! Odpowiedz
1 6 ~KapitanKirk

nawet gorzej... Apple nie ma takiej pozycji prawie monopolistycznej jak Gazprom wobec Polski...

Po prostu Apple kontroluje łańcuch dystrybucji i ceny swoich produktów ze względu na dbałość o swoją markę... nic złego..

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

    W tym terminie z ZUS rozliczają się przedsiębiorcy opłacający składki za siebie. Składka na Fundusz Pracy.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl