Allianz Polska przejmuje OFE Warta

Ważna decyzja dla klientów Otwartego Funduszu Emerytalnego Warta. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie Funduszu przez Powszechne Towarzystwo Emerytalne Allianz Polska.

Ernest Makowski z UOKiKu wyjaśnia, że w wyniku koncentracji PTE Warta zaprzestanie prowadzenia działalności, OFE Warta zostanie zlikwidowany, a członkowie OFE Warta zostaną członkami Allianz Polska OFE. Zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów była konieczna, ponieważ w transakcji wezmą udział duże firmy.

UOKiK zgodził się też na przejęcie Fabryki Łożysk Tocznych-Kraśnik przez firmę chińską. Fabryka w Kraśniku jest obecnie kontrolowana przez Agencję Rozwoju Przemysłu.

Właścicieli zmieni też kilka biurowców i centrów handlowych. Spółka Atrium Poland 3, która zarządza między innymi centrami Reduta i Promenada w Warszawie oraz Galerią Copernicus w Toruniu przejmie kontrolę nad warszawską spółką ILWRO Joint Venture, która posiada Galerię Dominikańską we Wrocławiu. Natomiast amerykańska firma BlackRock stanie się właścicielem spółki MGPA, kontrolującej między innymi biurowiec Rondo I w Warszawie.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Arkadiusz Augustyniak/sk

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Konsolidacja w niepewnych czasach

Otwarte Fundusze Emerytalne czekają poważne zmiany, które zapewne jeszcze bardziej zmniejszą strumień płynących do nich środków. W biznesie zarządzania aktywami liczy się skala - najmniejsze fundusze przestaną być rentowne. Konsolidacja na tym rynku jest nieunikniona. Najwięksi będą mogli przetrwać, nawet gdy OFE z potentatów rynku finansowego przeistoczą się w drugoplanowych aktorów. Skupienie zarządzania oszczędnościami emerytalnymi w kilku podmiotach to jedna z konsekwencji ograniczania skali działania II filaru.

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl