90. rocznica odzyskania niepodległości na monetach i banknocie kolekcjonerskim

11 listopada 1918 roku jest datą symbolizującą odzyskanie przez Polskę niepodległości po długiej niewoli, która trwała ponad 120 lat. Narodowy Bank Polski upamiętni rocznicowe wydarzenia w szczególny sposób, emitując cztery monety okolicznościowe, w tym dwie złote, oraz banknot kolekcjonerski.
30 października (czwartek) – banknot kolekcjonerski o nominale 10 zł oraz moneta 2 zł ze stopu Nordic Gold

3 listopada (poniedziałek) - złote monety o nominałach 200 i 50 zł oraz srebrna moneta o nominale 20 zł

Banknot kolekcjonerski o nominale 10 zł
 

Jest to drugi polski banknot kolekcjonerski (pierwszy, wydany w 2006 roku, poświęcony był papieżowi Janowi Pawłowi II). Strona przednia banknotu, utrzymanego w ciepłej złocisto-czerwono-brązowej kolorystyce, przedstawia profil marszałka Józefa Piłsudskiego i frontową fasadę Belwederu. Na stronie odwrotnej umieszczono wizerunek Orła Białego według wzoru z 1919 roku (stosowanego m.in. na markach polskich, pierwszych pieniądzach emitowanych przez niepodległe państwo polskie) oraz Pomnik Czynu Legionowego w Kielcach, zwany „czwórką strzelecką” (postacie czterech maszerujących w szyku legionistów). 
Wymiary banknotu: 138 x 69 mm. Nakład – 80.000 sztuk. Cena emisyjna– 15 zł.

Złote monety o nominałach 50 i 200 zł

Monety mają identyczne wizerunki. Różnią się wielkością, wagą, nominałem, próbą oraz szczegółowością rysunku. Moneta o średnicy 18 milimetrów jest pierwszą monetą kolekcjonerską o nominale 50 zł. Wprawdzie Narodowy Bank Polski emituje też inne złote monety o nominale 50 zł, ale nie są to monety kolekcjonerskie, tylko lokacyjne, tzw. bulionowe, z wizerunkiem orła bielika, służące do inwestowania w fizyczne złoto. Moneta 50-złotowa jest też jedyną jak dotąd polską monetą kolekcjonerską o próbie 999,9, czyli wyprodukowana została niemal z czystego złota (podobnie jak orły bieliki).

Na awersie obu „niepodległościowych” monet złotych przedstawiono współczesny wizerunek Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Piłsudskiego w Warszawie. Nazywane „panteonem narodowej chwały”, miejsce to symbolizuje męstwo i oddanie w walce za ojczyznę żołnierzy polskich na przestrzeni wieków. Grób Nieznanego Żołnierza został ustanowiony w środkowej części kolumnady Pałacu Saskiego w listopadzie 1925 r., kiedy uroczyście złożono w nim prochy jednego z obrońców Lwowa z 1918 roku. 
Na rewersie widoczna jest postać brygadiera Józefa Piłsudskiego na koniu, na czele maszerujących legionistów. Wymarsz pierwszej kompanii kadrowej strzelców z krakowskich Oleandrów na Kielecczyznę w sierpniu 1914 roku zapoczątkował czyn zbrojny Polaków w walce o wolność ojczyzny w czasie I wojny światowej. 

Moneta 50-złotowa – nakład 8.800 sztuk. Cena emisyjna – 370 zł.
Moneta 200-złotowa – nakład 10.000 sztuk. Cena emisyjna - 1445 zł.

Srebrna moneta o nominale 20 zł

Na awersie monety widnieje wizerunek krzyża Orderu Wojennego Virtuti Militari, najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego. Order został ustanowiony w 1792 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego po zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami dla uhonorowania bohaterskich oficerów. W 1832 r. car Mikołaj I zniósł to odznaczenie. Po odzyskaniu niepodległości Order Wojenny Virtuti Militari restytuowano.

Rewers monety przedstawia wizerunki trzech wybitnych polskich dowódców – generałów: Józefa Dowbor-Muśnickiego, Tadeusza Rozwadowskiego i Józefa Hallera. Ich biografie, a przede wszystkim kariery wojskowe, uosabiają odmienne drogi Polaków walczących o wolność ojczyzny. 

Nakład monety – 110.000 sztuk. Cena emisyjna – 76 zł.

Moneta 2 zł ze stopu Nordic Gold

Na rewersie uwidoczniono wizerunek krzyża Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, wysokiego odznaczenia państwowego ustanowionego przez Sejm II Rzeczypospolitej w 1921 roku. Order ten przyznawano – w pięciu klasach - obywatelom Polski i obcokrajowcom w uznaniu ich zasług „w służbie dla państwa i społeczeństwa”. 
Nakład monety – 1.200.000 sztuk.

Monety złote i srebrne będzie można kupić od 3 listopada, a dwuzłotowe zamienić od 30 października we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP i wybranych sklepach numizmatycznych. 

Banknot kolekcjonerski będzie dostępny w sprzedaży od 30 października.

Ceny sprzedaży banknotu kolekcjonerskiego i monet w NBP: banknot – 15 zł, moneta złota 200-złotowa – 1445 zł, moneta złota 50-złotowa – 370 zł, srebrna – 76 zł.

Dwójki dostępne w cenie nominalnej.

/ NBP
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl