Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs
Radio Zet

duże długi - bardzo prosze o odpowiedz

Autor: marcin75 [88.156.230.*], 2008-08-06 21:27
Witam,

mam okolo 500 tysiecy zlotych dlugu w postaci kredytow konsumpcyjnych zaciagnietych w 13 roznych bankach. Do tej pory bez problemu splacalem miesieczne raty w wysokosci ogolem 13 tysiecy zlotych miesiecznie, poniewaz obracalem tymi pieniedzmi z zyskiem. Niestety w wyniku roznych okolicznosci pieniadze te stracilem i jedynym moim zrodlem utrzymania jest teraz pensja w wysokosci 4500 zl. Nie jestem wiec juz w stanie splacac dalej rat kredytow.
Co moge zrobic w tej sytuacji? Podejrzewam, ze w przypadku kredytow konsumpcyjnych obnizenie rat i wydluzenie czasu lub zawieszenie splaty kredytu nie wchodzi w gre?
Jak zachowaja sie banki? Jak bedzie wygladala windykacja i jaka moge poniesc odpowiedzialnosc za dlugi w tej wysokosci? Oprocz dlugow i pracy nic wiecej nie posiadam.

Bede wdzieczny za odpowiedz

Marcin

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Re: duże długi - bardzo prosze o odpowiedz

Autor: grzegorz_dziubka [192.168.1.*], 2008-08-07 07:53
witam
prosze udac sie do banków i rpobowac ustalić nizsze raty wiele banków zgadza sie na takie propozycje bo banki chca by spłaty jednak byly. Jesli to nie pomoże to banki w chwili zaprzestania płacenia rat z Pana strony skieruja po wezwaniach do zapłaty sparwe do windykacji. W razie braku polubownego zalatwienia sprawy sprawa zostanie skierowana do sadu a nastepnie do komornika. Komornik wezwie Pana do zaplaty naleznosci jak sie Pan z nim nie dogada na wpłaty komornik zajhmie Pana pensje i bedzie z niej będzie spłacał kredyty. Ta cześc Pansji która zostanie zajeta bedzie dzielona na wszystkich Wierzyciel. Komornik może rowniez zajac co tez zrobi wszelkie ruchomosci oraz nieruchomosci które Pan posiada. Zostana one sprzedane w drodze licytacji i wpłacone na poczet naleznosci. Prosze pamietac z ejesli juz sparwa zajmie sie komornik kwoety do splacenia znacznie wzrosna bo dojda koszty egzekucji komorniczej. To czy Pan cos posiada czy tez nie sutali komornik w wszelkich urzedach i tak jak juz wczesniej wspominalem komornijk zajmie wszytko co da sie zajac! Brak splat z Pana strony spowoduje rowniez z e pana wiarygodnośc kredytowa znacznie spadnie wrecz do zera co spowoduje brak mozliwosci ubiegania sie o kredyty, zakupy na raty kupno telefonu komorkowego itd itp.
mam nadzieje z eodpowiedz ta Panu jakoś pomoze. W razie watpliwosci sluze dalsza pomoca.

Autor: marcin75 [212.189.1.*], 2008-08-07 14:16
Dziekuje za odpowiedz, ale jesli mozna mam jeszcze kilka pytan. Mieszkam z rodzicami w ich mieszkaniu. Czy komornik moze zajac ruchomosci lub nieruchomosci nalezace do rodzicow? Czy w razie utraty przeze mnie pracy komornik moze zajac pensje czlonkow mojej rodziny?
Czy jesli wyjade za granice komornik rowniez bedzie mnie scigal? Czy wtedy odpowiedzialnosc spada na moja rodzine?

Dziekuje i pozdrawiam

Marcin

Autor: grzegorz_dziubka [192.168.1.*], 2008-08-08 07:31
witam ponownie!
Komornik moze takie nieruchomosci badz ruchomosci zając ale jesli wykazą Pana rodzice ze nieruchomosci badz ruchomosci sa ich wlasnoscia to komornik ma obowiazek zwolnic zajete przedmioty,co sie w praktyce dzieje! Komornik nie moze zając pensji rodziców. Na podstawie tytułu wykonawczego wierzyciel przez 10 lat moze dochodzic swoich naleznośći. Co do wyjazdu za granice to prosze miec na uwadze to iz coraz więcej firm windykacyjnych juz działa tak by sciągać długi za granicą, i mysle ze zjawisko to bedzie sie coraz to bardziej rozwijało bo zapewnie wie Pan ile Polków własnie za granicami kraju obecnie pracuje.

Autor: marcin75 [212.189.1.*], 2008-08-08 10:28
Witam i jeszcze raz dziekuje za odpowiedz. Jesli łaska ostatnie juz pytanie. Czy jesli wyjade za granice bez porozumienia z bankami lub komornikiem grozi mi jakas odpowiedzialnosc karna? Czy taka sprawa trafia do sadu? Czy bede poszukiwany listem gonczym? Z gory dziekuje i pozdrawiam, Marcin.

Autor: grzegorz_dziubka [192.168.1.*], 2008-08-08 14:33
witam ponownie:)
Prosze Pana jesli Pan wyjedzie to nie koniecznie uniknie pan odpowiedzialnosci. Obecnie wiele firm windykacyjnych dziala na terenie wielu krajow i skutecznie sciagaja naleznosci dla swoich wierzycieli (no chyba ze wyjedzie Pan do np Wenezuelii:) ale powaznie pisząc... istnieje mozliośc ze jak sparwa trafi juz do komornika to Wierzyciel wyrazi zgode np na to by komornik przeprowadzil czynnosci terenowe za granica, wysraczy z epokryje koszty pzrelotow, nocklegow co Pan bedzie musil potem zwrocic.
prosze pamietac rownież o czyms takim jak EUROPEJSKI TYTUŁU EGZEKUCYJNY.
Poniżej przepisy z Kodeksu Postepowania Cywilnego w tej kwestii:

ZAŚWIADCZENIE EUROPEJSKIEGO TYTUŁU EGZEKUCYJNEGO
Art. 7951. § 1. Jeżeli tytuł egzekucyjny w postaci orzeczenia sądu, ugody zawartej przed sądem lub zatwierdzonej przez sąd spełnia warunki określone w przepisach odrębnych, sąd, który wydał orzeczenie albo przed którym została zawarta ugoda lub który zatwierdził ugodę, na wniosek wierzyciela wydaje zaświadczenie, że stanowią one europejski tytuł egzekucyjny, zwane dalej "zaświadczeniem europejskiego tytułu egzekucyjnego".
§ 2. Jeżeli wniosek o wydanie zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego dotyczy innego tytułu egzekucyjnego niż wskazany w § 1, w przedmiocie wniosku rozstrzyga sąd rejonowy, w którego okręgu tytuł został sporządzony.
Art. 7952. Postanowienie w przedmiocie wydania zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego sąd wydaje w składzie jednego sędziego.
Art. 7953. § 1. Postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego doręcza się wyłącznie wierzycielowi.
§ 2. Na postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego wierzycielowi przysługuje zażalenie.
Art. 7954. § 1. W razie stwierdzenia, że istnieje określona w przepisach odrębnych podstawa do uchylenia zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego, sąd, który je wydał, na wniosek dłużnika uchyla to zaświadczenie.
§ 2. Wniosek zgłasza się w terminie miesięcznym od dnia doręczenia dłużnikowi postanowienia o wydaniu zaświadczenia.
§ 3. Jeżeli wniosek nie jest sporządzony na formularzu określonym w przepisach odrębnych, powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego oraz wskazywać okoliczności uzasadniające wniosek.
§ 4. Przed uchyleniem zaświadczenia sąd wysłucha wierzyciela.
§ 5. Na postanowienie w przedmiocie uchylenia zaświadczenia europejskiego tytułu egzekucyjnego przysługuje zażalenie.

Art. 7955. § 1. Przepisy art. 7951 i 7952 stosuje się odpowiednio do wydawania przewidzianych w przepisach odrębnych zaświadczeń o utracie lub ograniczeniu wykonalności tytułu egzekucyjnego opatrzonego zaświadczeniem europejskiego tytułu egzekucyjnego. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia może złożyć także dłużnik.
§ 2. Na postanowienie w przedmiocie wydania zaświadczenia, o którym mowa w § 1, przysługuje zażalenie.

w chwili obecnej windykacja w Polsce rozwija sie na bardzo szeroką skale, co wpływa na skuteczność ich dzialań a działania te maja na celu poprostu zwiększenie sciągalności zadłuzen stad coraz wiecej firm oferujacych sciaganie wierzytelnosci wobec dłuzników bedących za granicami kraju.

To sa oczywiscie ogolne informacje w kazdym indywidualnym przypadku spara jest rozpatrywana odmiennie tym bardziej jesli chodzi o takie zaległosci.
Prosze pomyslęc czy nie udac sie do nbankow ponegocjowac jechac za granice pracoweac i spokojnie to spłacac. Rozumiem ze to nie mały dług ale czy chce Pan spedzic zagranica ok 15 najblizszych lat?!

sluze dalszą pomocą w razie kolejnych watpliwości...

Autor: marcin75 [212.189.1.*], 2008-08-08 16:41
Witam i dziekuje. Hmm, Wenezuela, pomysle o tym :) Tak naprawde ja nie chce sie uchylac od splacenia tych dlugow. Rozmawialem juz telefonicznie z przedstawicielami kilku bankow, ale to chyba jeszcze nie ten poziom opoznienia w platnosciach. Ja mowie, ze nie zaplace raty, bo nie mam i prosze o rozlozenie tego na nizsze raty, a oni mowia, ze sie nie da i z uporem maniaka pytaja kiedy zaplace. Ja mowie, ze jutro, wiec dzwonia jutro i historia sie powtarza...
Nie odpwiedzial Pan na wazne dla mnie pytanie. Czy jezeli wyjade i komornik lub windykatorzy mnie nie znajda bede zaocznie skazany sadownie i poszukiwany listem gonczym? Czy grozi mi za dlugi kara wiezienia w Polsce lub zagranica? Bardzo prosze o odpowiedz.

Dziekuje i pozdrawiam

Marcin

Autor: grzegorz_dziubka [192.168.1.*], 2008-08-11 08:30
witam:) dobry wybór z ta Wenezuelą:) szczerze mówiac sytuacja zapewne będzie wyglądała następująco:
proces windykacyjny na etapie działan baku
zlecenie działan zewnetrznej firmir windykacyjnej
sprzedaz długu firmir windykacyjnej
badz sad
w sadzie wydanie nakazu zaplaty, zaopatrzenie go w klazule wykonalności,
jesli Pan nie bedzie w kraju to przy takich długach istnieje prawdopodobienstwo wyznaczenia kuratora na Pana miejsce
i on odbierze nakaz i stanie sie on prawomocny
skierowanie sprawy do komornika
komornik skalda zapytania do urzedów
szuka Pana i Pana majątku
moze zacząc szukac Pana i Majatku z agranicą
jesli cos zajmie to z tego sciąga naleznosci
jesli nie moze umorzy egzekucje jako bezskuteczne ale tytuł wykonawczy jest wazny 10 lat
w tym czasie mogą byc kilkakrotnie podejmowane czynosci egzekucyjne
szczerze wątpie w to by musiał iśc Pan do więziena za takie długi ale to wszytko bedzie zalezało od tego kto będzie "włascicielem" tych zaległosci!
więc nie ma jednosznacznej odpowiedzi choc czesciej po prosrtu egzekucja konczy sie jako bezskuteczna i nikt nie idzie do więzienia.
pozdarwiam

duże długi - bardzo prosze o odpowiedz

Autor: marcin75 [212.189.1.*], 2008-08-11 11:40
Witam, i dziekuje! Przesle kartke z Wenezueli :)

Jeszcze jedna i obiecuje, ze juz ostatnia rzecz. Pisal Pan, ze komornik moze zajac wszystko co sie da w mieszkaniu rodzicow i moze to zwolnic jesi udowodnia, ze rzeczy te naleza do nich. Jak moi rodzice moga udowodnic, ze np. telewizor jest ich? Oni cale wyposazenie mieszkania kupili w sklepach za gotowke. Czy rzeczywiscie komornik zabierze wszystko z domu?

Pozdrawiam i dziekuje

Marcin

Autor: grzegorz_dziubka [192.168.1.*], 2008-08-11 12:49
Witam ponownie Panie Marcinie:)
na wstepie czekam z niecierpliowścią na kartke z kraju w którym postanowi Pan sie osiedli:)
wszytko to zalezy od Wierzyciela i od kwoty zdłuzenia. Przy takim zadłuzeniu Wierzyciel może zadac osiadczenia plus imiennych dowodów wskazujacych na fakt iz to Pan nie ejst włascicielem tych zajetych ruchomosci/nieruchomosci. Przy małych kwotach komornicy zazwyczaj zadawalaja sie tylko pismenych oswiadczeniem prawdziwych włąscicieli ruchomosci.
Komornik moze zając wszytko co przedstawia wartośc handlowa!!!

Autor: zenin [83.8.241.*], 2008-08-14 16:46
Marcinie,

sprobuj sie wymeldowac, wynajac mieszkanie / pokoj i tam sie zameldowac. Wowczas Twoim ostatnim adresem pobytu w Polsce bedzie ten adres, wiec komornik sprawdzi ten adres a ze tamten lokal bedzie juz pusty to nie bedzie mial mozliwosci niczego zabrac.

Lepiej teraz odciac sie formalnie od rodzicow tak by ich zabezpieczyc przed komornikiem. Neich rodzice mowia ze Cie od dawna nie widzieli, znaja Twoj ostatni adres itp...

Autor: ~kiri [83.27.96.*], 2014-02-04 21:17
tak powiedz gdzie przebywasz przeslij kartke co cie to obchodzi komornik z ciebie ?