Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi



Księgarnia

Słownik - Ubezpieczenia

Wpisz szukane słowo

Bonus-malus:


System zniżek i zwyżek stawki ubezpieczeniowej w zależności od dotychczasowego przebiegu ...

zobacz pozostałe hasła...
  Źródło: Bankier.pl 2009-04-01 12:03

OC w zawodach nieruchomościowych

Osoby wykonujące zawody związane z rynkiem nieruchomości podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu. Rzeczoznawców majątkowych, pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości zobowiązuje do tego ustawa o gospodarce nieruchomościami. Ubezpieczenie obejmuje wszystkie wymienione w rozporządzeniu szkody bez możliwości umownego ograniczenia ich przez zakład ubezpieczeń.

1. Rzeczoznawca majątkowy
2. Pośrednik w obrocie nieruchomościami
3. Zarządca nieruchomości


Pośrednik w obrocie nieruchomościami podobnie jak rzeczoznawca również podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej za szkody związane z wykonywaniem tym razem czynności pośrednictwa. Obowiązek ubezpieczenia się rozpoczyna się z dniem poprzedzającym rozpoczęcie wykonywania czynności związanych z wykonywaniem zawodu pośrednika.

Śledząc zapisy ustawy o gospodarce nieruchomościami czynności te polegają na doprowadzeniu do zawarcia przez inne osoby umów nabycia lub zbycia praw do nieruchomości, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego lub prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, najmu lub dzierżawy nieruchomości lub ich części oraz innych czynności, które mają za przedmiot prawa do nieruchomości lub ich części.

Dodatkowo podobnie jak rzeczoznawca, pośrednik może wykonywać opracowania i ekspertyzy oraz doradztwo w zakresie rynku nieruchomości. Często zdarza się, że pośrednik wykonuje swój zawód przy pomocy innych osób działających pod jego nadzorem. W takim przypadku pośrednik podlega ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone również działaniem tych osób. Zasady te mają zastosowanie zarówno w stosunku do osób fizycznych posiadających licencję zawodową, jak również do przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, w których czynności z tego zakresu wykonują licencjonowani pośrednicy.

Ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, powinowatemu w tej samej linii, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, oraz osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu. Ubezpieczeniu nie podlegają też szkody wyrządzone po pozbawieniu pośrednika licencji zawodowej oraz w czasie jej zawieszenia, chyba że szkoda jest następstwem czynności wykonywanych jeszcze przed tym okresem. Tutaj również łatwo sprawdzić czy pośrednik w obrocie nieruchomościami posiada licencję. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Infrastruktury.

Są sytuacje, które zwalniają ubezpieczyciela z obowiązku wypłaty odszkodowania. Ustawodawca wymienia tu pokrycie kar umownych oraz szkody powstałe wskutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów, zamieszek oraz aktów terroru.
Podobnie jak w przypadku rzeczoznawców, minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC wynosi 25 tys. euro. Ubezpieczeniem jest objęta odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej. Mowa tu o wykonywaniu czynności pośrednictwa.


Komentarze do artykułu
OC w zawodach nieruchomościowych Autor: ~skjdhfksjdhkj   2010-03-01 13:06
Chyba coś ci się pomyliło. JAk ci spadnie samolot to chyba właściciel samolotu powinien ci dom odbudować. Mniej nakazów więcej wolnego rynku. Precz z socjalizmem
OC w zawodach nieruchomościowych Autor: ~poriwelk;   2009-07-01 15:20
Jak najmniej ustaw nakazujących !!!! Lobby i socjalizm kwitnie
OC w zawodach nieruchomościowych Autor: ~dasprit   2009-06-11 12:39
i dobrze! jestem za tym, zeby wprowadzic do tego kraju troche odpowiedzialnosci. moim zdaniem tez kazdy kto posiada dom powinien miec wykupione chociazby podstawowe ubezpieczenie. wystarczy spojrzec c (..)

Wiadomości przez email

Dziennik Bankier.pl
Tygodnik Firma
Twój e-mail:

Gorące tematy

Oceń swojego doradcę
42 Światowe Forum Ekonomiczne w Davos
Wojna o wolność internetu
Rośnie napięcie na Bliskim Wschodzie
Podatek od kopalin zrujnuje KGHM?
Raport o cenach paliw
Reforma KRUS
Prace nad budżetem na 2012 rok
Wypoczywaj bezpiecznie
W co warto teraz zainwestować?
Co się dzieje ze strefą euro?


Centrum Finansowe

Zamów online produkty finansowe:
Konta_osobiste
Kredyty_mieszkaniowe
Karty_kredytowe
Lokaty




Przejdź do serwisu

Finanse osobiste
Ubezpieczenia

Narzędzia powiązane

Porównywarka kont oszczędnościowych
Porównywarka kredytów mieszkaniowych
Porównywarka lokat